Konferansa konuşmacı olarak katılan Avrasya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Adil Calap “19 Mayıs 1919 ile beraber Türk halkı uzun süredir ilk defa kendi vatanında can ve mal güvenliğinin sağlanabileceğine inandı” dedi.

Calap, şu cümlelerle devam etti. “Devlet kurumlarının bulunduğu yere bakılarak devletin varlığı hissedilmez. Devlet kurumlarının aynı veya farklı binalarda olması, içinde eski veya yeni simaların olması, devletin eskisi gibi önemli faaliyetleri yürüttüğü anlamına gelmez. Devletin var olup olmadığı kurumların bulunduğu bölgeden uzak diyarlara bakılarak anlaşılır. 19 Mayıs 1919 öncesinde İstanbul’da devlet kurumları vardı, ama yüzbinlerce vatandaşın can ve mal güvenliği sağlanamamıştı. Ermeni ve Rum çetelerinden, eşkıyalardan canlarını kurtarmak için mülteci konumuna düşmüşlerdi. Gittikleri yerde de salgın hastalıklardan ve açlıktan sürekli ölmekteydiler”

CALAP; ÜNYE-SAMSUN ARASI MEZARİSTAN DİYE İSİMLENDİRİLMİŞTİ

Trabzon’un fetih tarihi değişti!  Trabzon’un fetih tarihi değişti! 

“Trabzon’dan yaklaşık doksan bin mülteci yollarda telef olmuştu; Dahiliye Nazırı Talat Paşa’ya gönderilen mesajlar Ünye-Samsun arasının binlerce mülteciye mezar olduğunu ve bu bölgenin mezaristan diye isimlendirildiğini açığa vurmaktaydı. 19 Mayıs 1919’la beraber Türk halkı uzun süredir ilk defa kendi vatanında can ve mal güvenliğinin sağlanmaya başladığını ve Ankara’da gerçekten bir devletin ortaya çıktığını hissetmeye başlamıştı”

YILDIZ; GÜÇLÜ VE MÜREFFEH GELECEĞİMİZİ GENÇLERİMİZ İNŞA EDECEKTİR, BAYRAMLARI KUTLU OLSUN

Öte yandan Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız’da bir yazılı mesaj yayınladı. Yıldız mesajında “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlatılan ve Aziz Türk Milleti'nin zaferiyle sonuçlanan ulusal kurtuluş mücadelesinin 103. yıldönümünü kutluyoruz. Tüm gençlerimizin, öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine armağan edilen bu önemli gününü en iyi dileklerle kutluyorum. Yüce Milletimiz ve geleceğimizin teminatı gençlerimiz için 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tarihimizi anma ve geleceğe güvenle bakma yolunda önemli bir vesiledir. Güçlü ve müreffeh geleceğimizi gençlerimiz inşa edecektir. Bu yolda, onlara güvenimiz ve inancımız tamdır.19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı esenlik dilekleriyle kutluyor, saygılarımı sunuyorum”