SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve web sitenizi arama sonuçlarında daha görünür hale getirmenin organik bir yoludur. Dijital dünyada bir ürün veya hizmet pazarlamaya çalışıyorsanız, SEO sizin için en önemli pazarlama araçlarındandır çünkü hedef kitlenizin sizi bulmasına yardımcı olur.

SEO Nedir?

SEO, para kazanmak, satışlarını artırmak veya bilinirliğini artırmak isteyen her işletme için önemlidir. Müşterileriniz yoksa, hiçbir reklam veya pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), önemli bir dijital pazarlama aracıdır. Muhtemelen bunu yüzlerce kez duymuşsunuzdur. SEO'nun nasıl çalıştığını anlıyor musunuz? Temel bilgileri anlamış olsanız da, bu karmaşık ve çok yönlü süreci kavrayamamanız mümkündür.

SEO karmaşıktır ve birçok unsur hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Adwoox Dijital Ajans olarak sizlere profesyonel SEO hizmetleri veriyoruz. SEO'nun temellerini ve işleyişini anlamak, neden önemli olduğunu anlamak için çok önemlidir. SEO çok önemlidir çünkü sitenize gelen trafiği artırır ve bu da daha fazla potansiyel müşteri ve müşteri anlamına gelir. 

SEO Çalışmaları İçin Önemli Kavramlar

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerin önemli olan tek SEO tekniği olduğu günler çoktan geride kaldı, ancak bu hala çok önemli olmadıkları anlamına gelmiyor. Aradaki fark, günümüzde anahtar kelimelerin etkili olabilmesi için iyi araştırılması, dikkatle seçilmesi ve içeriğinizde mantıklı bir şekilde kullanılması gerektiğidir.

Peki anahtar kelimeler tam olarak nedir? Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerin çevrimiçi içerik bulmak için kullandıkları ve markaların daha sonra ürün ve hizmetlerini arayan potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullanabilecekleri kelime ve kelime öbekleridir.

Anahtar kelime araştırmasının temel adımlarını uygularken, yüksek arama oranlarına ve düşük rekabete sahip olanları aramak ve içeriğinizde kullanmak üzere kısa anahtar kelimeler (köpek gibi), uzun kuyruklu anahtar kelimeler (satılık terrier yavruları gibi) ve yerel anahtar kelimeler (İstanbul’da satılık yavru köpekler gibi) seçmek önemlidir. Birincil veya çekirdek anahtar kelimenin yanı sıra, işletmenize değer katmaya devam edecekleri için ikincil ve üçüncül anahtar kelimelere de sahip olmalısınız. Son olarak, tüm başlıklarınızı, URL'lerinizi ve diğer sayfa içi SEO öğelerini optimize etmek için anahtar kelimeleri kullanın 

İçerik

İçerik SEO'nun hayati bir parçasıdır çünkü kitlelere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için kullandığınız araçtır. Bakış açınızı bilmek ve buna uygun içerik hazırlamak çok önemlidir.

Örneğin, bir fidanlığınız varsa ve görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, bahçecilik, doğru bitki türlerini seçme, yetiştirme ipuçları ve daha fazlası hakkında bir dizi blog yayınlayabilirsiniz. Bahçecilik hakkında bilgi edinmek isteyen bir kişi bu bilgileri aramaya başladığında blogunuz karşınıza çıkar ve siz de değerli bilgiler sunarak bu potansiyel müşteriyle bir ilişki kurabilirsiniz. Buradaki fikir, bu potansiyel müşterinin örneğin bir bitki satın alma zamanı geldiğinde aklına gelen ilk fidanlık olmanızdır.

Günümüzün içeriği eğitici, aynı zamanda ilginç, alakalı ve paylaşılabilir olmalıdır. İçerik, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde gelir:

  • Kurumsal web tasarım içeriği
  • Videolar
  • Bloglar 
  • İnfografikler
  • Podcastler
  • Listeler
  • Nasıl yapılır rehberleri
  • E-kitaplar
  • Sosyal medya paylaşımları
  • Yerel Listeler

Site Dışı SEO

Site dışı SEO, sitenizden ziyade sitenizden uzakta gerçekleşen harici optimizasyon uygulamalarını içerir.

Site dışı SEO için kullanılan ana teknik backlink oluşturmaktır çünkü sitenize harici sitelerden gelen kaliteli backlinkler arama motorlarına sitenizin değerli ve yüksek kaliteli olduğunu söyler ve bu da otorite oluşturmanıza yardımcı olur.

Backlink oluşturmak için birçok taktik vardır ve mevcut en iyi uygulamalardan bazıları misafir blogları, yüksek oranda paylaşılacak çok sayıda infografik oluşturmak ve içeriğinizde influencer pazarlamasını kullanmaktır.

Adwoox Ankara SEO Hizmetleri ile İşletmenizi Bir Üst Seviyeye Taşıyor

Websiteniz Dünya’nın en iyi tasarımına sahip olabilir, firmanız alanında ülkenin en iyi hizmetlerini veriyor olabilir, hizmet veya ürün sayfanızda en ikna edici call-to-action cümleleri kullanabilirsiniz. Ancak websitenizi kimse ziyaret etmiyorsa, yukarıda saydıklarımızın aslında hiçbir anlamı yoktur. 

Binance: Güvenilir mi? Binance: Güvenilir mi?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için bir web sitesinde sayfa içi ve sayfa dışı değişiklikler yapma işlemidir. Arama motoru sıralaması neden önemlidir? Çünkü çoğu web aramasında ziyaretçiler asla ilk sayfadan sonraki sonuçlara bakmaz. Siteniz ilk sayfada değilse, potansiyel müşterilerin BÜYÜK bir yüzdesini kaçırıyorsunuz demektir. 

Adwoox SEO Ajansı Ankara , sizlere sunduğu Ankara web tasarım ve SEO hizmetleri ile yüksek kaliteli müşterileri web sitenize yönlendirir ve ürün ve hizmetlerinizi arayan müşterilerin satış potansiyelini artırır. Ve herşey bir yana, SEO diğer pazarlama çabalarından daha yüksek bir yatırım getirisi sağlar, uzun süreli kalıcıdır.