Memiş, özellikle dere yataklarından uzak durulması gerektiğini vurgulayarak, "Can kaybının telafisinin mümkün olmadığını, ancak oluşan hasarların devlet imkanlarıyla giderilebileceğini" belirtti.

Giresun AFAD İl Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıya katılan Memiş, Samsun ve Ordu için Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan turuncu alarm uyarılarına dikkat çekti.

Riskli bölgelerdeki vatandaşlara yönelik olarak SMS ve anons sistemleri aracılığıyla ikazlar yapıldığını açıklayan Memiş, özellikle Samsun'un Terme ilçesinde yaşanan dere taşması olayına değindi ve herhangi bir can kaybının yaşanmamasının şükür sebebi olduğunu dile getirdi.

Ancak, Ordu'da bir teyzenin, ailesi tarafından uyarılmasına rağmen, dere taşkını sırasında suya kapılarak hayatını kaybettiğini üzüntüyle belirten Memiş, benzer şekilde Muş'un Malazgirt ilçesinde bir vatandaşın hayatını kaybettiğini, Erzurum'un Tekman ilçesinde ise aşırı yağışlar nedeniyle dört vatandaşın yaralandığını hatırlattı.

Giresun'da sokak basketbolu turnuvası başladı Giresun'da sokak basketbolu turnuvası başladı

Su debilerine dikkat çekerek vatandaşları uyarıda bulunan Memiş, "15 santimetre yüksekliğindeki suda dahi karşıya geçmek tehlikeli olabilir. Göz kararıyla suyun derinliğini yanlış değerlendirmek can kaybına yol açabilir" şeklinde konuştu.

Son olarak, Karadeniz'deki riskli dere yataklarının ıslahı için DSİ ile birlikte başlatılan projeler hakkında bilgi veren Memiş, temizlik ve bakım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Bu çalışmalarla can kayıplarını önlemeyi hedefliyoruz. Desteklerinden dolayı ilgili bakanlıklara teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: AA