61 SAAT HABER SERVİSİ-Gökhan Dihkan

Başkan Mumcu Ankara'daki toplantıda Türkiye'nin diğer illerinde başarıyla uygulanan ve sorun yaşanmayan benzer katı atık bertaraf etme tesislerinin incelenip, oradaki uygulamaların Araklı'da tatbik edilmesi yönünde bir ilke kararı alındığını vurguladı. Yüklenici firmanın yetkililerinin üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduğunu kaydeden Mumcu, toplantıda kısa ve uzun vadede çözüm için yapılabileceklerin tartışıldığının altını çizdi.

Saadet Partisi, Trabzon'da AK Parti'nin demiryolu vaadini böyle tiye aldı Saadet Partisi, Trabzon'da AK Parti'nin demiryolu vaadini böyle tiye aldı

Yüklenici firmanın üzerine düşenleri ve yapması gerekenleri hayata geçirmeye hazır olduğunu ifade eden başkan Mumcu, "Ayrıca bakanlık da destek olacağının sözünü verdi. Boğaziçi Üniversitesi raporu da müzakere edildi. Kısa ve uzun vadeli çözümler konuşuldu. Firma taahhütlerini yerine getirmeye hazır. Çevresel anlamda yapılması gerekenler yapılacak. Firma 'Üzerime ne düşerse yapmaya hazırım' diyor.  Toplantıda atılan adımlar birisi de çöplerin yakma derecesiyle alakalı bir gelişmeydi. Yakma derecesinde bir arttırma söz konusu oldu. 350 derecede katı atıklar yakılıyordu bu oran 850 dereceye çıkartıldı. Kapasite artırıldı. Biyokurutma sisteminin nasıl daha işlevsel hale getirilebileceği gündeme geldi.  Biyokurutmaya alan lazım, kamulaştırmaların yapılıp yapılmayacağı tartışıldı. Atık çöp suyunun biyolojik arıtımı yapılıyor o konuda sıkıntı yok. Bu konular müzakere edildi, görüş alışverişinde bulunuldu. Çöp kokusunun en kısa vadede giderilmesi noktasında atılacak adımların acilen hayata geçirilmesi ilke kararı alındı. Konu Boğaziçi Üniversitesi'nin raporu doğrultusunda çalışılıyor. Problemin çözümüyle ilgili ilke kararı alındı. Vatandaşın mağdur edilmemesi için, kokunun giderilmesi noktasında bütün herkeste hassasiyet var. Benzer tesislerin incelenip koku giderilmesiyle alakalı oradaki uygulamaların Araklı Taşönü'nde yapılması yönünde değerlendirmeler yapıldı, kararlar alındı" şeklinde konuştu.  

KATI ATIK ZİRVESİ YAPILMIŞTI

Bilindiği üzere hafta içerisinde Araklı’da TRABRİKAB bünyesinde kurulan katı atık bertaraf tesisi ve bölgeyi etkileyen çevre sorunları ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ev sahipliğinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, muhtarlar, firma yetkilileri ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve Rize Valisi Kemal Çeber’in katılımı ile bir katı atık zirvesi gerçekleştirilmişti.