61SAAT HABER SERVİSİ - AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Maraş Caddesinin trafiğe kapatılması ve son dönemde ortaya atılan ‘Yağ’ krizi ile ilgili konuştu. 
Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Mumcu, Maraş Caddesinin kapanması noktasında yaşanan sıkıntıların geçici olduğuna dikkat çekti. 
Kahramanmaraş Caddesinin trafiğe kapatılan 400 metrelik bölümü ile ilgili seçimlerden önce de görüşme yaptıklarını ifade eden Mumcu, “Ben yönetici olduğum geçtiğimiz dönemde de özellikle seçim dönemi çalışmalarında da Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ortahisar Belediye Başkanımızın bulunduğu ortamda bu konuyu konuştuğumuzu çok iyi hatırlıyorum. 3’ümüz birlikte konuşmuştuk. Orada Maraş’ın kapatılması ile ilgili fikirsel bazda mutabakata varmıştık. 
Seçimden sonra da buranın kapatılması gündeme geldiğinde biz desteklerimizi koyduk. Maraş’ta ki özellikle o araç kirliliği kötü bir görüntüye sebep oluyordu. 
Şimdi artık, büyükşehirlerde özellikle şehrin sıkışmışlığını gidermek, artan nüfusa rahat alan bırakmak için böyle alanların oluşturulması lazım. Trabzon’da Meydan alanı çok güzel bir destinasyon oldu. Cephe sağlıklaştırmasıyla da çok güzel bir görüntü ortaya çıktı” dedi. 

ŞEHİR ALIŞACAK
Mumcu, dolmuşlarla ilgili yaşanan sıkıntıya da, “Aynı şekilde Maraş Caddesi de önce taban, sonra cephe sağlıklaştırmasıyla birlikte oranın da turizm anlamında, şehrin vitrini anlamında çok güzel görüntüye sahip olacağını düşünüyorum. 
Yayalar olarak bizlerin de biraz yürümek gerektiğini düşünüyorum.  Trabzon halkının da dolmuştan 1 saniye önce inip, 1 saniye sonra tekrar dolmuşu durdurma döneminin kapanması gerekiyor. 

İlk planda, bilmeyenlerin oluşturduğu karışıklıklar oldu. Yavaş yavaş oturdukça şehrin alışacaktır.  ilerleyen dönemlerde de çok güzel olacaktır. İlk anda biliyorsunuz Uzunsokak kapatıldığında karşı çıkılmıştı, daha sonra “iyi ki kapatıldı” denilmişti. Maraş’ın kapatılması, bence ilerleyen dönemde “İyi olmuş” dedirteceğini düşünüyorum” diye konuştu. 

YAĞ STOKÇULUĞU YAPILDI MI?


Türkiye’de son dönemde yaşanan ‘Ayçiçek Yağ Krizi’ ile ilgili de ‘Stokçuluk şikayeti geldi mi?” sorusunu yanıtlayan Mumcu, “Geldi. Ticaret Bakanlığımızın Alo 174 hattı var. Tüm vatandaşlarımızı böyle bir durum olduğunda aramaya davet ediyorum. gerçekten stokçuluk kim yapıyorsa ki zaten bakanlığımızın bu yönde çok hassasiyeti var. Yağ üzerinden bir algı yürütülüyor. Adığımız haberlerde Cumhurbaşkanımız, bekletilmiş yağ gemilerinin izin verilmesi noktasında Rusya ile görüşme yaptı. Onlarda gelecek. Bunlar çıkartılan spekülasyonlar. TMO’nun orada ki kuyruklar gündeme getiriliyor. Bunlar bir zamanlar patates - soğan algısı gibi, algılardır. geçici şeylerdir. Bir algı operasyonu olduğunu düşünüyorum. 
Sanki Türkiye’de çok büyük bir gıda krizi olacakmış gibi paniğe kapılıyorlar. Vatandaşlarımız çok rahat olsun. Hazine, Maliye Bakanımızın yaptığı açıklama var. Hiç bir şey yapmasak bile Temmuz ayına kadar yağ stoklarımız yeter zaten. hiç bir şey yapmasak bile. Eğer böyle bir stokçuluk varsa, Ticaret Bakanlığımızın Alo 174 hattı var oraya bildirebilirler” dedi.