Görüşmelerde söz alan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, AK Parti döneminde ulaşımda devrim yapılarak tarihi yatırımların, büyük projelerin, enlerin ve ilklerin gerçekleştiğini vurguladı, hiçbir siyasi partinin bu alanda AK Parti ile yarışamayacağını ifade etti.

Trabzon ekibi mucizeye şahit oldu! 30 günlük bebek enkazdan çıkarıldı Trabzon ekibi mucizeye şahit oldu! 30 günlük bebek enkazdan çıkarıldı

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cora, şunları söyledi:

100 YILLIK YATIRIMLARI 20 YILA SIĞDIRDIK

“Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde diğer tüm sektörlerde olduğu gibi ulaştırma ve haberleşme alanında da 100 yılda yapılacak yatırım ve hizmetleri tabir-i caizse 20 yıla sığdırdık. AK Parti döneminde ulaşımda devrim yaparak tarihi yatırımları ve büyük projeleri hayata geçirdik. Dünyanın enlerini ve ilklerini içeren birçok projeyi milletimizin hizmetine sunduk. Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Ankara-Niğde akıllı Otoyolu, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara- Eskişehir, Karadeniz Sahil Yolu ve yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra Anadolu’da da birçok önemli projeye imza attık. Kömürhan Köprüsü bunlardan biridir, Beğendik Köprüsü, Çankırı Ilgaz Tüneli, Malatya Erkenek Tüneli, Artvin Cankurtaran Tüneli, Rize-Artvin Havalimanı, Rize Ovit Tüneli, İzmir Sabuncubeli Tüneli’ni tamamladık, Zigana Tüneli’ni de bitirmek üzereyiz. Bunlar gibi nice mega ulaşım projelerini başarıyla bitirdik ve hizmete açtık. Biz Karadeniz’in virajlı yollarından olan Bolaman yollarını şu an unutmuş vaziyetteyiz yani orada nice mal, nice can, nice hayat kayıpları oldu. Geçilemeyen nice yollar artık çok kolay bir şekilde tünellerle, viyadüklerle geçilmiş oldu. Assos ve Troya Tünelleri sayesinde Kaz Dağları’nın çetin ve çetrefilli yolları 5 dakikada geçilebilmektedir.”

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI ALANINDA KİMSE AK PARTİ İLE YARIŞAMAZ

“2003-2022 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ülke genelindeki ulaştırma ve haberleşme yatırımları için tam 1 trilyon 653 milyar 450 milyon liralık harcama yapmıştır. Devam eden yatırımlar anlamında 607 milyar 613 milyon lira toplamda 2 trilyon 261 milyar liralık harcama öngörülmektedir. İşte, eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki fark budur. AK Parti’nin hizmet siyaseti anlayışı budur. AK Parti, bu hizmet siyaseti sayesinde yapılan yatırımlarla gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmış bir Türkiye profili ortaya çıkardı. Ulaştırma ve altyapı alanında hiç kimse AK Parti’yle yarışamaz. Ulaşım modlarında, ulaşım alanında bu yatırımlara konu olan ve devam eden proje sayısı şu an 3.340’ı aşmıştır. Son 20 yılda ulaştırma ve haberleşme sektörlerine yapılan harcama kalemlerine baktığımızda yüzde 60’la kara yollarımız, %21’le demir yolları, %9’la hava yolları, %8’le haberleşme ve %1’le denizcilik yer almaktadır.”

İSTANBUL HAVALİMANI’NI YAPAMAZSINIZ DEDİLER YAPTIK, AÇAMAZSINIZ DEDİLER AÇTIK, ÇALIŞTIRAMAZSINIZ DEDİLER ÇALIŞTIRDIK

“Bölünmüş yollarla şehirleri birleştirdik, bölünmüş yol uzunluğumuzu 6.100 kilometreden alıp 4 kat yükselterek 28.816 kilometreye ulaştırdık, bölünmüş yollarla birbirine bağlanan şehir sayısını 6’dan alıp 77’ye çıkardık. Aynı şekilde, tünel uzunluğunu 50 kilometreden alıp 13 katına çıkararak 663 kilometreye ulaştırdık yani Türkiye’de yaptığımız tünel sayısı Giresun-Ankara mesafesinde. Yine, köprü ve viyadük uzunluğunu da 311 kilometreden 736 kilometreye çıkardık, otoyollarımızı da 1.714 kilometreden 3.363 kilometreye çıkardık. Hava yolunu halkın yolu yaptık, dünyada uçulmayan bir yer bırakmamış olduk. 2003’te 26 olan hava yolu sayımızı bugün 57’ye çıkardık, inşallah Trabzon’un yeni havalimanıyla 61’de bunu tamamlamış olacağız. Muhalif kesimin her türlü iftirasına rağmen ve her türlü iftirayı atarak engellemeye çalışmış olmasına rağmen, bizim iftihar tablolarımızdan biri olan İstanbul Havalimanı da kısa sürede dünyanın en önemli küresel aktarma merkezlerinden biri olmuştur. ‘Yapamazsınız.’ dediniz, yaptık; ‘Açamazsınız.’ dediniz, açtık; ‘Çalıştıramazsınız’ dediniz, çalıştırdık ve çalıştırdıkça da biz gelir elde eden bir havalimanına dönüştürdük. Avrupa’nın en yoğun havalimanları arasında zirvedeki yerini almıştır. Şu anda, İstanbul Havalimanı dört yılda 106 milyondan fazla yolcu ağırlamıştır. 2022 yılı Ocak-Ekim döneminde transit yolcularla birlikte toplam yolcu trafiği yüzde 45 artarak 156 milyona yaklaştı.”

TAHIL KORİDORUNDAN 7 MİLYON 860 BİN TON ÜRÜN TAŞINDI

“Mavi vatanda da etkin ve aktif rol alıyoruz, denizlerimizi de en etkin bir şekilde kullanıyoruz. Türk denizcilik ticaret filomuz 2022 yılı itibarıyla 31,3 milyon dedveyt tonla dünyada 15. sıraya yükselmiştir. Arkadaşlar, deniz yoluyla gerçekleştirilen dış ticaret taşıması da 2003’te 149 milyon ton iken bu, yüzde 258 artışla 2021 yılı itibarıyla 386 milyon tona ulaşmıştır. Ülkemizin toplam dış ticareti içinde deniz yolunun payı 2003 yılında 57 milyar dolar iken 2022 yılında 259,9 milyar dolara yükselmiştir. 2002 yılında 149 olan liman sayımız 217’ye, 37 olan tersane sayımız da 84’e çıkmıştır. Rusya-Ukrayna savaşında Karadeniz’in ve boğazlarımızın enerji ve gıda konusunda çok daha önem kazandığını görüyoruz. Türkiye'nin öncülüğünde oluşturulan tahıl koridoru kapsamında 1 Ağustos-18 Ekim tarihleri arasında 354 gemi Ukrayna limanlarından hareket etti, bugüne kadar taşınan toplam yük miktarı 7 milyon 860 bin tonu aşmıştır.”