AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Cora, mesajında, “19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Türk milletinin yeniden dirilişidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı bu tarihten itibaren esareti kabul etmeyen Aziz Milletimizin kurtuluş yolu açılmıştır. ‘Ya istiklal ya ölü’ kararlılığıyla verilen varlık ve yokluk mücadelesi dalga dalga tüm Anadolu’yu sarmış ve Cumhuriyet’in ilanı ile hedefine ulaşmıştır. Bizlere zaferi getiren en önemli gücümüz; bağımsızlık inancımız, sarsılmaz kararlılığımız, birlik ve beraberliğimiz olmuştur. Geçmişi zaferlerle dolu aziz milletimiz bugün de aynı duygularla ve kararlılıkla yoluna devam etmektedir. Ben bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımızı korumak için canlarını ortaya koyan tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyorum.” dedi.

GENÇLERİMİZ BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN DİNAMOSUDUR

Türkiye’nin eğitimden sağlığa, ulaşımdan, teknolojiye, spordan sanayiye kadar her alanda güçlü yarınlara yürüdüğünü vurgulayan Milletvekili Cora, bu tarihi yolculuktaki en önemli gücün gençler olduğuna dikkat çekti.

Avrasya Üniversitesinde mezuniyet heyecanı..  Avrasya Üniversitesinde mezuniyet heyecanı.. 

“Geleceği Türk gençliği aydınlatacak ve gelecek gençliğin ellerinde yükselecektir. Gençlerimiz aydınlık ve gelişen ülkemizin, büyük ve güçlü Türkiye’nin dinamosudur. Yegâne teminatımızdır.” diyen CORA, “Gençlerle birlikte yol yürüyen, onlara özgüven aşılayan, önlerindeki prangaları kıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde ülkesini seven, değerlerine bağlı, çağı yakalayan, ilim ve fende dünyayla yarışan bir gençliğin, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracağına inanıyoruz. Türkiye’yi 2023 hedefine, 2053 ve 2071 vizyonuna ulaştıracak; daha büyük hedeflere doğru emin adımlarla taşıyacak olan gençlerimizdir.” ifadelerini kullandı.

BÜROKRASİDEN SİYASETE KADAR GENÇLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇTIK

AK Parti döneminde gençlere yönelik yüzlerce yatırımın yapıldığını, plan ve projelere imza atıldığını hatırlatan Cora, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Gençlerini ihmal eden, gençlerine sırtını dönen milletlerin bugünü de istikbali de karanlıktır. Gençlerine sahip çıkan, gençlerine değer veren ve yatırım yapan toplumlar geleceklerine de güvenle bakarlar. Bizler bu anlayışla birlikte gençlerimiz için çok çalıştık, çabaladık. Eğitim altyapısını güçlendirmekten burslara, barınmadan teknoloji ve spora, istihdamdan destek ve teşvik paketlerine kadar pek çok adım attık. Ülkemizin spor altyapısını baştan aşağı yeniledik. İllerimizin ihtiyaçlarına göre yeni spor tesislerini hizmete açtık. Türkiye’nin her köşesine stadyumlar, yüzme havuzları, futbol sahaları, gençlik merkezleri, spor salonları, atletizm pistleri inşa ettik. Türkiye genelinde 9 olan gençlik merkezi sayısı bugün 370’i geçti. Spor tesisi sayımızı 1575'ten aldık, 2 kattan fazla artırarak 4000’e yaklaştırdık. Yükseköğrenim yurt yatak kapasitemizi, üniversite sayımızı artırdık. Göreve geldiğimizde 45 lira olan yükseköğrenim burs ve kredi tutarını lisans öğrencileri için 850 liraya, yüksek lisans öğrencileri için aylık 90 liradan 1700 liraya, doktora öğrencileri için ise aylık 135 liradan 2550 liraya kadar biz çıkardık. Bürokrasiden siyasete, karar alma mekanizmalarında gençlerimizin önünü açtık. Milletvekili seçilme yaşını önce 30'dan 25'e, daha sonra 18'e indirdik. Şu anda Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde çeşitli nedenlerle eğitim-öğretim hakkı sona eren öğrencilerimize öğrenci affıyla eğitim-öğretim haklarına tekrar geri dönebilmeleri imkanı getiren bir çalışmayı başlattık. Temmuz ayından önce teklife dönüşecek.”