Nesli tükenme tehlikesi altında, Trabzon dahil Karadeniz'de umut doğdu... Nesli tükenme tehlikesi altında, Trabzon dahil Karadeniz'de umut doğdu...

DEPREMİN İZLERİNİ KISA SÜREDE SİLECEĞİZ

Sözlerine 6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerinde ve sonrasında yaşanan depremlerden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Cora, “Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Devlet millet el ele olarak, kenetlenerek inşallah depremin oluşturmuş olduğu hasarı ortadan kaldıracak, yok olan, yıkılan ve ağır tahribat oluşturan o izleri de çok kısa sürede ortadan kaldıracağız.” dedi.

5,5 MİLYON KİŞİNİN BORÇLARINI SİLDİK

Türkiye’nin kısa bir süre önce Covid-19 süreci yaşadığını ve bu dönemin ekonomiyi, sosyal hayatı ve ticareti doğrudan etkilediğini vurgulayan Cora, “Sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkiledi. Arz ve talep dengesini ortadan kaldıran, üretim çarklarını tahrip eden, tedarik zincirini koparan, seyahat kısıtlamaları olan bir süreç yaşandı. Tabii ki Covid bittikten sonra da bunun yansımaları oldu. Geçim sıkıntısı yaşayan, bankalardan kredi çeken, kredi kartı kullanan, borçlarını ödeyemeyerek icralık duruma düşen vatandaşların sorunlarının tespiti noktasında çok kapsamlı çalışmalar yaptık ve borçların yapılandırılmasına ilişkin 9 Kasım 2022 tarihinde çıkarmış olduğumuz yasayla beraber 10 milyon dosyayı, 5,5 milyon kişiyi ilgilendiren 2000 TL’nin altındaki alacakları tasfiye eden bir yasa çıkardık. Bununla beraber geçtiğimiz iki hafta içerisinde de Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılandırma yasalarından birisini çıkardık ve bu yapılandırma yasasıyla beraber vergi borçlarını, SGK borçlarını ve diğer borçları yapılandıran, geniş taksit imkânı oluşturan düzenlemeler yaptık.” ifadelerini kullandı.

E-TİCARET HACMİ 700 MİLYAR TL’YE ÇIKTI

Muhalefetin vatandaşların yoksullaştığı yönündeki iddialara da cevap veren Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Cora, Covid-19 sürecinin getirdiği olumsuzluklara rağmen e-ticaret hacminin arttığına dikkat çekerek, “Covid’e rağmen Türkiye’de geçtiğimiz yılın rakamlarına baktığımızda e-ticaret hacmi artmıştır. 2021 yılında 380 milyar TL olan e-ticaret hacmi 2022 yılında 700 milyara kadar çıkmıştır. Ticaret hacmi arttığı gibi, kredi kartı kullanım oranı da artmıştır. Bireysel kredi kullanım imkânları da kolaylaşmıştır.” dedi.