61SAAT HABER SERVİSİ - AK Parti'de 31 mart Yerel Seçimlerden sonra teşkilatlarda değişiklik yapılıp yapılmayacağı merak konusu. 

Genel Merkezde yapılan son değerlendirme toplantısında konunun masaya yatırıldığı, 2 alternatifli bir eylem planının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağı öğrenildi. 

Birinci planda önce partinin büyük kurultayını gerçekleştirip genel başkan ve alt kadrolarını oturttuktan sonra yerele inerek, il, ilçe ve mahalle başkanlıklarına kadar bir atama veya seçim sürecinin başlaması. 

İkinci plan ise partinin mahallelerinden başlayarak belde, ilçe ve il başkanlıklarında seçim sürecinin tamamlanıp ardından büyük kurultayın yapılması. 

Uğurcan Çakır'ın tarihi konuşması... Uğurcan Çakır'ın tarihi konuşması...

Genel Merkeze yakın kaynaklar her iki planda da ortak bir noktayı şu sözlerle yorumladılar. 

Tabanın her kesiminde bir değişim talebi var, bunların bazısı duygusal bazısı ise tamamen sistem gereği başarı ve başarısızlığın neticesi olarak yapılması veya yapılmaması gereken değişimler olarak görülüyor. 

Yapılan görüşmelerde çıkan ortak kanaat ülke genelindeki oy kaybına rağmen başarı gösteren il ve ilçelerde yeniden aynı göreve atanacak il veya ilçe başkanların yeni kadrolarla devam etmesinin sağlanması, kendi rızası ile devam etmek istemeyenlerin yerine yeniden atama yapılması yönünde oldu. 

Oy kaybının Türkiye ortalamasının altında olduğu, referanslarıyla örtüşmeyen seçim sonuçlarının yaşandığı il ve ilçe başkanlıklarında ise görevden almaların hızlı bir şekilde yapılacağı, yerlerine gelecek isimlerle ilgili mahallelerden başlayarak ana kademe organlara kadar gerçekleşecek temayül sonucu yeni isimlerin en çok 3 adayla seçime gitmesinin görüşünün hakim olduğu istisna yerlerde ise direk atama yapılacağı konuşuldu. 

Bakalım AK Parti Genel Merkezinde, illerden giden raporların değerlendirildiği toplantılar sonrası parti koridorlarına yansıyan bu bilgilerden Trabzon nasibini ne yönde alacak.

Editör: Tayyar Safa Sağdıç