AK Parti‘de yapılan temayül yoklaması sonrası 79 aday adayından tek tercihi Trabzon olanlar Ankara’da bir araya geldi.

Aday adayları saat 14.00 itibarıyla AK Parti Genel Merkezi’nde alfabetik sıraya göre komisyonun huzuruna çıkarak AK Parti Genel Merkez yöneticilerinin kurduğu komisyonda kendilerini anlattılar.  Komisyon yetkilileri, gelen aday adaylarının ilk olarak CV’lerini inceledikten sonra onlara bir takım sorular yöneltti.

Öğrenilen bilgiye göre, özellikle teşkilatın içinden gelenlerle parti tabanından gelenlere çok fazla soru sorulmazken yeni yüzler, ilk kez siyasette olanlar ve Trabzon dışında yaşayıp Trabzon’dan aday adayı olanların mülakatların daha uzun sürede tamamlandı.

KOMİSYON AYŞE SULA KÖSEOĞLU’NA NE DEDİ?

Trabzon milletvekilleri arasında genel merkezin her katında tanınan, MKYK’da da görev yapmış olan şu anda da Genel Merkez’de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yardımcılığını yapan iki dönem Trabzon milletvekilliği görevini de icra eden Ayşe Sula Köseoğlu’nun mülakatında komisyon kendisine ne sorduğu merak konusu oldu. Köseoğlu, bu konu hakkında çok fazla detay vermemeyi tercih etti.

Kısa süren konuşmada Trabzon ile ilgili genel detay bilgiler ele alındı. Komisyon üyeleri, Köseoğlu’nun genel merkez görevleri ve iki dönem milletvekilliğinin verdiği samimiyeti ve sıcak dostluğu sohbet süresince gösterdi.

DİKSİYONU DİKKAT ÇEKTİ

AK Parti Trabzon milletvekili aday adaylarını mülakata alan heyet, önceki mülakatlarda sorduğu ‘Siz olmaz iseniz kimi milletvekili adayı olarak görmek istersiniz?’ sorusunu bu kez mülakatta sormamayı tercih etti. Heyet yetkilileri, çok fazla soru da sormak yerine genelde dinlemeyi tercih etti.

Yapılan mülakat sonucu 49 aday adayından bir üst kurula 10 ismin gönderilmesine karar verildiği öğrenildi.

Aday adayı ve Kadın Kolları Başkanı Meryem Sürmen’in istifa etmeden aday adaylığı sürecini yönetmesi genel merkezin de notları arasında yer aldı. İsterse istifa edebileceği, isterse de listede olmaması halinde seçim çalışmalarına katılabileceği bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan eski radyo spikeri Havva Yetimoğlu Demir’in diksiyonu da komisyon üyelerince beğenildi.

İki dönem il yönetiminde görev yapan Uğur Aydın, komisyon üyelerini çoğunu tanıdığı, Başkan Hamza Dağ ile de yakın dostluğu olduğu bilgiler arasında. Kendisinin de mülakat süreci sohbet şeklinde gerçekleşti.

Dünya şampiyonu Selçuk Çebi’de genel merkez tarafından çok iyi tanınan bir isimdi, özellikle spor alanındaki başarı hikayesi ve ilçesinin topyekün arkasında duruşu genel merkez komisyonunca da taktirle karşılandı.

Hopa eski kaymakamı Gürkan Üçüncü’de diksiyonu, siyasi ve bürokrasi geçmişi ile heyetin dikkatini çekmeyi başardı.

Geçen seçimden bu yana sahadan hiç ayrılmayan Vehbi Koç, genel mülakat öncesi görüşleri alınmak üzere bir gün önce Ankara’ya çağrılmış görüşlerine başvurulmuştu. Bu nedenle onun mülakatıda uzun sürmedi.

Hakan Terzioğlu, teşkilat ve yönetici ağırlıklı özgeçmişi komisyondaki isimlere olan aşinalığı ve Trabzon yereline ilişkin önemli tespitleri ile faydalı bir görüşme geçirdi.

Partiye yeni katılım gösteren Ferhat Aksoy’un ilginç tarzı ve tespitleride komisyonun oldukça dikkatini çekti.

Engelli aday adayı olarak başvurusunu yapan Yusuf Cevahir’in akıcı konuşması ve yaşam hikayesi ile komisyon üyelerini duygulandırdı.

Komisyon üyeleri bazı adaylarla Trabzonspor’un seçmen üzerindeki etkisini de sordu. Bu da önceki başkan Ahmet Ağaoğlu’nun AK Parti’den adaylığı ile ilgili bir nabız yoklama olarak nitelendirildi.

Komisyon yetkilileri, aday adaylarına “Neden aday olmak istediniz?”, “AK Parti’nin misyonu nedir?”, “Listeye giremezsen veya istediğin sırada da olmaz isen seçim çalışmalarına katılacak mısınız?” ve “Nasıl bir milletvekili olmak istiyorsunuz?” sorularını yönettiği öğrenildi.

EN KISA MÜLAKAT KİMLE OLDU?

AK Parti mülakatında bir dönem il başkanlığı görevini yürüten Haydar Revi de çok merak edilenler arasındaydı. Revi, il başkanlığı döneminden bu yana komisyon başkanı Hamza Dağ’ı çok iyi tanıdığı, hatta çok iyi dost oldukları biliniyor. Revi’nin mülakat sırası geldiğinde içeri girip, çıkması bir oldu. Revi, mülakat  odasında en kısa süre kalan isim olarak kaydedildi. Hatta bazı görgü şahitleri, Revi odadan ayrılırken komisyon başkanı Dağ’ın kendisini kapıya kadar uğurladığını belirtti.

O GENEL KANI NE KADAR GEÇERLİ?

Ankara’da Trabzon AK Parti milletvekili aday adayları mülakattayken, bir grup emekli duayen gazeteci AK Parti’nin aday belirlemedeki kriterleri üzerine fikir teatisinde bulundu. Duayen emekli eski gazeteciler, imam hatip menşeiyle adayları bu dönem daha avantajlı olduğu yönünde görüş belirtmeleriyle birlikte AK Parti’de imam hatip menşeli  adayların şansı var gibi bir görüş ve önyargı oluşmaya başladı.

Aday listeleri belli olup olamadığı ve bu kanaatin geçerliliği ne kadar olduğu ilerleyen sürelerde belli olacak.

Editör: Serkan Kılınç