Trabzon'da FOTOFORUM ailesi buluştu! Trabzon'da FOTOFORUM ailesi buluştu!

Petrol fiyatları, yaklaşan OPEC+ toplantısı ve ÖTV ile geleceği konuşulan vergi zammı, piyasaları hareketlendirdi. 

BRENT PETROL YÜKSELİŞTE

Eylül ayının sonunda brent petrol, 95 dolar seviyelerine kadar çıkarken, son zamanlarda 80 doların altına gerilemişti. Ancak bugün itibarıyla brent petrol varil fiyatı, uluslararası piyasalarda 83,25 dolardan işlem görüyor. Dün 82,99 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,88 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre yüzde 0,44 artışla 83,25 dolar oldu.

AKARYAKITA ZAM KAPIDA MI?

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gün içinde yapılacak toplantısı öncesinde yükselişe geçti. Petrol fiyatlarının yükselişinin, akaryakıt fiyatlarına etkisi tartışılırken yurt içi piyasalarda akaryakıta olası bir vergi zammı gündeme geldi. Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi tutarını artırmak için hazırlıklar yaptığı söylendi. Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre, benzinin litre fiyatına 9,03 TL, motorine 8,47 TL ve otogaza 6,93 TL vergi zammı olacağı ifade edildi.

5 TL'LİK ÖTV ZAMMI YAŞANMIŞTI

Geçmişte, temmuz ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla akaryakıtta ÖTV artışı gerçekleşmiş, benzin ve motorine 5 TL’lik bir artış yaşanmıştı.
 

Güncel Fiyatlar:
Trabzon'da benzin litre fiyatı: 35.52 TL/LT

Trabzon'da motorin litre fiyatı: 38.62 TL/LT

Trabzon'da LPG litre fiyatı: 19.03 TL/LT