Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine, AK Parti Genel Başkan Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gürkan Üçüncü, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, CHP İl Başkanı Mustafa Bak, MHP İl Başkanı Ömer Ayar ile Belediye Başkan aday adayları, STK ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

KARAENİZ’DE İLK OLMA ÖZELLİĞİ…

Genç’ten kardeş şehir açıklaması! “Sosyal bağları güçlendirecek” Genç’ten kardeş şehir açıklaması! “Sosyal bağları güçlendirecek”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni ardından, Sahil Parkı’nın yeniden düzenlenmesi ile ilgili bir video gösterimi ile devam etti. 

Törenin açılış konuşmasını ise ev sahibi Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim yaptı. 

Ekim, “Akçaabat’ın sahili Karadeniz Bölgesi’nde ilk olma özelliğine sahiptir. Bundan yaklaşık 15 yıl önce Akçaabatlı hemşerilerimizin hizmetine sunulan sahimiz, zaman içinde oluşan sorunlarla beraber yenilenmesine gerek duyulmuş ve bizde bu yenileme sürecini etap etap gerçekleştirdik. 

WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.45

HEM YERLİ HEM DE YABANCI TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI

Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası olan sahilimiz önemli yer tuttu. Gelen misafirlerimizin hem dinlenme hem de köftemizi tatma imkanı bulmuşlardır. Bizde yaptığımız bu yenileme projesiyle beraber, önceki dokusunu koruyarak yeni yeşil dokuya, oyun parklarıyla, alt yapısında yaptığımız yeniliklerle beraber, kamera sistemi, güvenlik sistemleriyle, doğalgaz dönüşümü ve iyileştirmeleriyle, butik amfi tiyatrosuyla, şadırvan, mescidiyle beraber güzel bir projenin açılışını gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Ardından Akçaabat‘ya yaptıkları hizmetleri sıralayan Ekim, “Biz Akçaabat’ımıza söz verdik. Bu projeleri yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.46

AKYAZI’DAN, KÖRFEZ’E KESİNTİSİZ… 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gürkan Üçüncü, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun il dışında olduğu için törene katılamadığını ifade ederek, kendisinin de Akçaabatlı olduğunu hatırlattı. 

Üçüncü, “Akçaabat daha büyük açılışlara inşallah şahitlik edecek önümüzdeki dönemde. Büyükşehirimiz ile beraber Akçaabat’ta iş ortaklarımızla yakın zamanda Akyazı Stadı ile bu parkı bileştirecek bisiklet ve yürüyüş yolunun planlamasını yapmış bulunuyoruz. Genel Başkan Yardımcımız ve Belediye Başkanımızın desteği ile AB Projesiyle Akyazı’dan, Körfez’e kadar kesintisiz park alanını önümüzdeki dönem kazandırmış olacağız” dedi. 

WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.43

ŞEN: AKÇAABAT, BİZİM DOĞDUĞUMUZ BÜYÜDÜĞÜMZ YER

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, “Akçaabat bizim doğduğumuz büyüdüğümüz yer.  Geldiğimiz zaman buralara baktık ettik. İstedik ki biraz daha erken açılsın ama başkanımız ile şöyle konuştuk: Daha güzel olsun, daha dayanıklı olsun, daha kaliteli olsun.. Kısmet bugüneymiş. Sadece burayla ilgilenmiyoruz tabiki. Doğuya doğru ilerlediğimizde, sahilde boş alan var. Yaylalık, top oynadığımız top sahası. Orası bir parka dönüştü. Aşağısını da aynı şekilde onunla buluşturacağız. Orası da millet parkının parçası olacak. Bakanlığı ziyaret ettik. Buraların sözlerini aldık. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Akçaabat Belediyemiz orayı büyük parka dönüştüreceğiz. Ekolojik Köprüyle birleşecek. 

WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.45

AKÇAABAT’TA YAPILACAK PORJELERİ SIRALADI

Buradan Trabzon’a, bir güzel raylı sistem gidecek. Onun da kararını çıkarttık. Milletvekilleri Ankara’da ne yaparlar diye düşünüyorsanız size sıralarım: 

Bu parkı, Raylı sistemi takip eder çıkartırlar. Güney Çevre Yolunu çıkartırlar. Bunu gün gün takip ederler. Akçakale’nin bir kale vardır. O kalenin dinlenme, kültür sanat merkezine dönüşmesi için gereken şeyleri yaparlar. 

Akçaabat’ın adliyesi yoktur. Adliyesi olması için gece gündü çalışırlar. 

Emniyet binaları da yok. Onu da çıkarırlar. O da kısa zamanda sizlere hizmet vermeye başlayacak. 

Yeter mi yetmez

Yaylalar berbat durumda. Estetik görünüme kavuşturulması. 

Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri haline gelmesi için mesela Hıdırnebi’de gölet yaptırmak için çalışma yaptırırlar. 

Bisiklet yolu, kültür merkezi, spor alanları.. 

Akçaabat Sebat’ımıza yakışır bir stadyum. 

Şimdi hepimizin boynumuza borçtur, yüktür, Sebat’ımızın stadı yok. 

Bunu yaptırması lazım milletvekillerinin.. 

Batı yakasına yine dünya ölçeğinde, bir üniversite kampüsü gerekir. 

WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.56.37

Gibi… 

Fakat bütün bunlar olurken, hepsi maddi şeyler. Taş toprak, kum çakıl, ağaç, ahşap, bir şey daha lazım. 

Şehir kimliği lazım. Şehir ruhunun tamamen tecelli edebilmesi için şehirli davranış gerekir. 

Silüetimizin, sokaklarımızın standart olması lazım. 

Ve dahi dükkanımızın önüne kasayı koymayacağız. Elbise dükkandan asılmayacak. Yola çöp atmayacağız. 

Çime basmayacağız. Gezintiyi çimin üzerinde ayakkabılarla yapmayacağız. 

Benim en çok istediğim şey Akçaabat’ta insanların bir biriyle konuşurken “Siz” diye hitap etmesi..” dedi

WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.45 (1)WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.45 (2)WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.46WhatsApp Image 2023-11-28 at 13.16.46 (1)

Akçaabat Sahil Park'ın açılışından sonra Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, önce basket atışlarıyla yeteneklerini sergiledi, ardından ise heyecan verici bir bilek güreşi mücadelesi gerçekleştirdi.

0c95e7e3-27c1-4d89-88d1-aa6f5a5b38c3