Trabzonspor'un eski teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay, Fanatik'e açıklamalarda bulundu.
'Avrupa'daki başarının sırrı çok basit'
Avrupa'da başarılı bir Mustafa Reşit Akçay var... Trabzonspor döneminde 3 eleme geçerek Avrupa Ligi gruplarına kaldınız. Üstelik Lazio'nun olduğu gruptan lider çıktınız. 2015-16 sezonunu o dönemki adı Osmanlıspor olan Ankaraspor'la ligi 5. bitirdiniz, Avrupa bileti aldınız. Yine 3 eleme geçerek gruplara kaldınız ve Villarreal, Zürich, Steaua Bükreş'in olduğu grubu lider tamamladınız. Ardından şanssız şekilde Olympiakos'a elendiniz. Mustafa Reşit Akçay'ın, Avrupa sırrı nedir hocam? 
"Çok basit. Bu takımların ekollü olduğu açık. Hangi takımla oynarlarsa oynasınlar benzer sistemi kullanıyorlar, sadece her rakibe küçük tuzaklar kuruyorlar. İzlerken o tuzakları fark ederseniz ve tez üretirseniz, sorunların büyük bir bölümünü çözmüş oluyorsunuz. Başarma şansınız da artıyor. Burada sabır da çok önemli. Büyük takımlarımızın hemen gol bulmasını bekliyoruz, hayır... Oyuna göre oynayacaksın. Zor, tekniği bozabilir. Siz çok teknik bir takımsınız ama karşınızda da çok atletik ama zayıf bir takım var. O maç inanın çok kolay geçmez. Taktik saha dizilişidir, karşı taktik nedir, rakibin üstünlüğüne zayıf tarafıyla karşılık vermektedir. Biri savunma diğeri hücum planı. Hücum size maç kazandırır, savunma size şampiyonluk getirir. Yani Avrupa'daki takımların belli olan sistemine iyi hazırlanırsanız, rahatlıkla baş edebilirsiniz. Süper Lig'de ise sistemden çok doğaçlama fazla."
Trabzonspor sizin için ne anlam ifade ediyor?
"Trabzonspor'un kapısından girdiğim gün hayatımın en mutlu günüydü... O dönem Trabzonspor'da çalışmam hem büyük bir şanstı hem de büyük bir şanssızlıktı. O anki buluşmayı insan olarak istiyorsunuz ama şartlar ve stratejiler konusunda etrafınızda yardım alacak kişiler olmayınca hatalar yapabiliyorsunuz. Ama çok güzeldi. Şimdi bir torunum oldu bir onun sevinci benim hayatımın çok önemli anı, bir de Trabzonspor'a antrenör olduğum zaman çok mutlu oldum. Ayaklarım yerden kesildi, ellerim titredi. O zamanki sevgimle elimden geleni yaptım, çırak birisi olarak güzel şeyler yaptım. Ama şimdiki tecrübemle gelsem bambaşka olurdu. İnsan ustalık döneminde de kendisini Süper Lig'de görmek istiyor."
'İbrahim Hacıosmanoğlu ile konuştuklarım benimle mezara girecek'
Sizin döneminizde Trabzonspor'a Bosingwa (30) ve Malouda (33) gibi yıldızlar gelmişti hocam. O dönem bu transferlere bakış açınız neydi? 
"Bosingwa ve Malouda gibi isimlerle çalışmak güzeldi. Uluslararası oyunculara taktik veriyorsunuz. Bunları yaşayıp geri dönüşler alıyorsunuz, bunların da güzel olması beni çok mutlu etti. İbrahim Hacıosmanoğlu o dönem çok büyük cesaret gösterdi. Parası olmayan ve sıkıntıda olan bir dönemde elini taşın altına soktu, cesaretli bir yönetim sergiledi. Kendisinin bu göreve beni layık görmesi çok saygıdeğer bir şey. Kendisine teşekkür ediyorum. O nedenle İbrahim beyle de aramızda geçen bazı konuları da mezara kadar götürmek istiyorum. O konuları detaylandırıp, Trabzonspor'dan kopuşumun ve benim oradaki varlığımın bana çok zor gelmesi var. Ama ben onu kendisiyle yüz yüze konuşmayı yeğliyorum."