Aksiyel fanı çalıştırmanın temel prensibi, hava akış yönünün rotor miline paralel olmasıdır. Kanatları havayı lineer olarak mile doğru zorlar. Bunu yaparak, yüksek bir akış hızı oluştururlar ve daha büyük bir hava akışı hacmi elde ederler. Böyle bir operasyonda oluşan havanın hareketi daha düşük basınçlıdır. Genellikle işlem için daha düşük güç girişi gerektirir.

Aksiyal  Fanların Önemli Özellikleri

Tercüme Hizmetleri Tercüme Hizmetleri

Aksiyal fanın ana ayırt edici bileşenlerinden biri pervanesidir. Tasarım ve performans gerekliliklerine göre 2'den 20'ye kadar değişen sayıda bıçakla ilişkilendirilirler. Eksenel akış fanı, fan boyunca paralel hava akışı oluşturmak için bir mahfaza tasarımıyla monte edilmiş güçlü bir motora bağlıdır.

Eksenel akışlı fanlar, yüksek maliyet tasarrufu ile daha az enerji kullanarak daha fazla hava hareketi oluşturma yeteneği ile enerji açısından verimlidir. Diğer fan çeşitlerine göre %40'a varan güç tasarrufu sağlarlar.

Aksiyel Fanların Beş Başlıca Kullanım Alanları ve Avantajları

Eksenel akışlı fanlar çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bu fanlar genel amaçlı kategorisine girer. Herhangi bir endüstriyel, ticari veya başka bir yerde büyük hacimli bir hava üretmeniz gerektiğinde, eksenel akışlı fanlar kullanılarak yapılabilir.

Düşük basınçlı ve yüksek hacimli hava akışı, ofisler, evler vb. gibi serin alanlar için harikadır. Ayrıca bilgisayarlar, üretim makineleri ve daha pek çok ekipmanı soğutmak için de kullanılabilir.

Aksiyal fanlar daha çok kondenserlerde soğutma sistemini soğutmak için kullanılır. Aynı zamanda harika bir egzoz fanı olarak da çalışır.

Eksenel akışlı fanlar, farklı endüstriler için daha yaygın hale geldi. Sistemi soğutmak için kullanılırlar.

Bu model, kanalsız uygulamalar için hava akışı oluşturmak için ihtiyacınız olan çözüm olarak çalışır. Eksenel akışlı fanlar, yüksek hacimli havanın bir yerden başka bir yere küçük bir basınçla taşınmasına yardımcı olur.

Endüstriler İçin Aksiyel Fan Uygulamaları

Bu tür aksiyel  fanların tasarımı ve modeli, fandaki hava basıncında değişiklik yaratmak için gereklidir. Bu endüstriyel fanlar alüminyum alaşımı, özel plastikten imal edilmektedir.

Alüminyumdan, alaşımlardan, plastikten (imalat videosu için https://www.youtube.com/watch?v=okqzN6PYlI0) imal edilen bu endüstriyel fanların tasarımı ve modeli, fanda hava basıncı değişikliği yaratmak için çok önemlidir.

Son sözler!

Bulunduğunuz yerde düşük basınçlı ve yüksek hacimli hava akışı istiyorsanız, aksiyel  akışlı fan sizin için en uygun seçimdir. Farklı endüstri türleri için çok çeşitli eksenel fanlar mevcuttur. Nihai kullanımına bağlı olarak en uygun fanı kurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için https://wing-tech.co/