Sürekli önümüze çıkan bir problem olmamakla birlikte akünün bitmesi, bizi oldukça zorlayan bir durumdur. Her ne kadar nadiren karşılaşılsa da bu durumda ne yapılması gerektiğini bilmemiz gerekir.

Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız?

Aracımızın aküsünün bitmeden önce bize bazı sinyaller verdiğini görürüz. Özellikle akünün üzerinde doluluk oranını yansıtan bir gösterge bulunmuyorsa akünün bitmeye başladığını belirten bu uyarılara kulak asmamız faydamıza olacaktır.

Akünün bitmeye başladığını ise şu gibi durumlarda anlarız;

  • Aracın farları daha sönük yanmaya başlar.
  • Araç çalıştırıldığında farklı ve tiz bir ses duyulur.
  • Düğme yolu ile araç çalışmaz. Doğrudan kontak anahtarı kullanılması gerekir.
  • Sonlara doğru kontak anahtarına karşı da araç duyarsız kalır ve çalışmaz.

Bu gibi sinyalleri fark ettiğimizde aracın aküsünün boşalmaya başladığını anlarız.

Akü Neden Biter?

Akünüz, ortalama 4-5 yıllık bir ömre sahiptir ve bu sürenin sonunda biter. Ancak bu sürenin uzamasına ve kısalmasına neden olan bazı faktörler de mevcuttur. Örneğin aracınızın farlarını açık unutmanız durumunda akünüz birkaç saat içinde boşalabilir. Yine küçük ölçekli akülerin sıklıkla şarj edilmesi gerekmektedir.

Araç içindeki aydınlatıcı ışıkların uzun süre açık kalması da akünüzün erken itmesine sebep olur. Yine araç radyosunun sık kullanımı da akünün enerjisini harcayan etkenlerdendir. Havaların aşırı sıcak ve soğuk olması da akünüzün ömrünü kısaltır.

Alternatörünüzü Kontrol Ediniz

Araçlarda bulunan aküler, sistematik olarak alternatör denilen bir parça sayesinde kendilerini sürekli şarj ederler. Ortalama olarak 12 volt olan akülerde bu şarj sistemi sayesinde yıllarca kullanım sağlanabilmektedir. Ancak bu parçanın zamanla arıza göstermesi akünüzün kendi kendine şarj edilmesini engeller. Bu durum akünüzün sık sık bitmesine sebep olur. Sıklıkla akü problemi yaşıyor iseniz alternatörünüz bozulmuş olabilir. Bu nedenle bir servise başvurmanız faydalı olacaktır.

Akü Ne Sıklıkla Biter?

Akünün bitmiş olması garantiye dâhil değildir. Zira akü sınırsız bir enerji kaynağı sunmayacak olup zamanla boşalır. Kalitesine ve standartlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama bir akü ömrü 4-5 senedir.

Akü Bittiğinde Aracın Kapısı Nasıl Açılır?

Sıklıkla karşılaşılan bir diğer durum ise akünün bitmesi halinde aracın kapısının açılmaması durumudur. Uzaktan kumanda özelliği doğrudan elektrik aksamı ile çalıştığından ötürü aracın aküsünün bitmesi uzaktan kumandayı devre dışı bırakacaktır. Bununla birlikte aracınızın anahtar ile rahatlıkla açabilirsiniz.

Oyuneks VP ve PUBG Mobile UC Satışı Oyuneks VP ve PUBG Mobile UC Satışı

Akü Bittiğinde Ne Yapmalıyım?

Aracınızın aküsü bittiğinde aracı yeniden çalıştırmak için öncelikle aracınıza elektrik sağlamanız gerekmektedir. Bunun en pratik yolu ise başkaca çalışan bir arabadan akü nakli sağlamaktadır. İki ucu iletken bir kablo yardımı ile bir süre aküsü dolu aracı çalıştırarak kendi akünüzü şarj edebilirsiniz.

Ancak bu işlemin dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. İlkin önlem amaçlı olarak bu işlem sırasında yanınızda yangına müdahale ekipmanları bulundurmanız faydanıza olacaktır. Devamında nakli gerçekleştiren aracın aküsü ile sizin akünüzün gerilim ve hacminin benzer olması gerekmektedir.

Daha sonra kırmızı kablonun uçlarını akülerin pozitif olan kısmına bağlamanız gerekir. Siyah kelepçenin ise bir ucunu kendi akünüzün negatif kısmına, diğer ucunu ise aracın topraklanmış bölümüne bağlanması gerekir. Akü nakleden aracı 5 dakika boyunca 2000 devirde çalıştırmak, daha sonra sabit halde çalıştırmak gerekir. Bu işlemin ardından en yakın servise müracaat etmeniz, kısa vadede eni bir akü sorunu ile karşılaşmamanız için önemlidir.