ORDU (AA) - Altınordu ilçesinde konut ve iş yerlerindeki asansörlerin denetlendiği bildirildi.

Altınordu Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, asansör kazalarından kaynaklanacak ölüm ve yaralanmaların önüne geçebilmek için özel bir firma ile imzalanan protokol kapsamında, ilçedeki asansörlerin düzenli olarak denetlendiği belirtildi.

Denetimlerin, Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği hükümleri gereğince yapıldığı vurgulanan açıklamada, şunları kaydedildi:

"Özel bir firma ile imzalanan protokol doğrultusunda, Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve firma yetkilileri, periyodik olarak ilçe genelindeki asansörleri yasa ve yönetmelikler doğrultusunda tek tek inceleyerek teknik eksikliklerin tespitini yapıyor. Yapılan incelemelerde ilçe genelindeki bin 632 asansörden 205'i talimatlara uygun bulunmadı. Yasa ve yönetmeliklere uygun bulunmayan 205 asansör ile ilgili olarak belediye ekipleri, periyodik bakımları aksatılan asansörlerin bakımlarının yapılması için konut ya da iş yeri sahiplerine süre verdi. Verilen süre içinde eksikliklerini tamamlamayan asansörler, güvenlik gerekçesiyle kullanıma kapatılarak mühürlenecek."

Belediye Başkanı Engin Tekintaş ise can ve mal kaybına yol açabilecek risk taşıyan asansörlerin kullanımına asla izin verilmeyeceğine dikkati çekerek, "Asansörlerin bakımı, arızalanmaması için periyodik onarımı, yanlış kullananların dikkatinin çekilmesi ve halkın bilgilendirilmesi gibi birçok hususta çalışıyoruz. Yapılan denetimlerde periyodik bakımları gecikmiş olanların denetimlerinin yapılması için vatandaşlara süre verilirken, kullanımı sakıncalı olanlar için de zabıta ekiplerimiz tarafından gerekli uyarılar yapılıyor." ifadelerini kullandı.