Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 3-5 yaş aralığındaki çocukların anaokulu desteği ücretlerinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanması için protokol imzalanmıştı. Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Yanık, anaokulu desteği ödemelerinin Ekim ayının ortasında başlayacağını duyurdu.

Küresel piyasalarda gözler yoğun veri gündemine çevrildi Küresel piyasalarda gözler yoğun veri gündemine çevrildi

ANAOKULU DESTEĞİ BAŞVURUSU YAPILACAK MI?

Anaokulu desteği ilk kez hayata geçirilecek. 3-5 yaş aralığında çocuğu olan ve bu destekten yararlanmak isteyen aileler herhangi bir başvuru yapmayacak. Sadece sosyal yardım alan ailelerin çocuğunu anaokuluna kaydettirmesi yeterli. Ödemeler ise; bu ayın ikinci haftasında başlayacak.

ANAOKULU ÜCRETLERİ BAKANLIK TARAFINDAN ÖDENECEK!

Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokolü kapsamındaki destekten sosyal yardımlardan yararlanan hanelerdeki 3-5 yaş aralığında çocuğu olan tüm aileler yararlanabilecek. Aileler çocuklarını resmi bir anaokulu ya da anasınıfına kayıt ettirdikleri takdirde, ilgili okula ödemekle mükellef oldukları ücret, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Milli Eğitim Bakanlığına doğrudan ödenecek. Ailelerin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmayacak.

1 MİLYON ÖĞRENCİ FAYDALANACAK!

Bakan Yanık, ‘’Yaklaşık 1 milyon çocuğumuzun destekten faydalanmasını öngörüyoruz. Buna göre bütün programlarımızı yaptık. Yıllık maliyeti de yaklaşık 500 milyon lira olacak. Biz bu hususta da bütün hazırlıklarımızı tamamladık, inşallah yararlanmak isteyen bütün ailelerimize bu anlamda destek vermiş olacağız" dedi.

Bakan Yanık ayrıca, eğitime erişimde anaokulu destek programlarının çocukların geleceğine yönelik yatırımları arasında başı çekenlerden birisi haline geleceğini dile getirerek, "Bunun yanı sıra halihazırda sürdürmekte olduğumuz eğitim destekleriyle de ülkemizin sosyal kalkınması açısından önemli bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. Şartlı Eğitim Yardımı, Ücretsiz Ders Kitabı Yardımı, Eğitim Materyali Yardımı, Öğrenci Barınma-Taşıma-Yemek Yardımı gibi programlarla çocuklarımızı eğitime teşvik ediyor, eğitim hayatından kopmalarının önüne geçmeye çalışıyoruz." dedi.",