Artvin merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonla, Türkiye genelinde telefon dolandırıcılığı yaparak yaklaşık 600 milyon lira vurgun yapan organize suç örgütü çökertildi.

Artvin’de yaşayan iki vatandaşın yaklaşık 8 ay önce telefonla dolandırıldıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasının ardından Artvin Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde İl Jandarma Komutanlığının 8 aylık araştırma ve takibi sonucunda liderliğini Cey-Cey lakaplı C.Ö.’nün yaptığı suç örgütü ve üyelerine yönelik Artvin, İstanbul ve Tekirdağ’da belirlenen adreslere operasyon düzenlendi.

Yapılan operasyonda örgütün lideri ve yöneticileri dahil 27 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınan şahısların 20’si çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Artvin Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken 7 kişide adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında operasyonlar farklı illerde devam ettiği tutuklu sayısının artabileceği öğrenildi.

“Cinsel içerikli sitelere giriş yaptınız" diyerek korkuttular

Örgütün yaptığı nitelikli dolandırıcılık faaliyetleri arasında, mağdurları genellikle ileri yaş grubundan seçerek, "cinsel içerikli sitelere" giriş yaptıkları ve bunun emniyet birimleri tarafından tespit edilmesi nedeniyle haklarında adli para cezası bulunduğu şeklinde söyleyerek yüklü miktarda para talep edildiği belirlendi.

Kurdukları çağrı merkezinden kendilerini İstanbul Anadolu Adliyesinden avukat olarak tanıtıp adli para cezasının son günü olduğu ve ödemedikleri takdirde cezanın hapis cezasına çevrileceğini telefon ile arayarak mağdurlarını korkuttukları kaydedildi.

Artvinli gelinle damat düğün pastası yerine döner kesti Artvinli gelinle damat düğün pastası yerine döner kesti

Mağdurların yaş durumu da dikkate alındığında; cinsel içerikli olan bu konunun aile ve tanıdıkları tarafından duyulma ihtimali olması sebebiyle çoğu zaman şikayet etmekten çekindikleri öğrenildi.

Tüm mal varlıklarına el konuldu

Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı öncülüğünde İl Jandarma Komutanlığının 8 aylık araştırma ve takibi sonucunda yapılan operasyonla; dolandırıcılık faaliyetlerini yürüttükleri çağrı merkezinde 20 adet laptop bilgisayar, 40 adet cep telefonu, 65 adet sim kart, 9 adet bankamatik kartı, 6 adet flash bellek, 3 adet hard disk, 1 adet hafıza kartı ele geçirildi.

MASAK’ın örgüt üyelerinin banka hesaplarını inceleme sonrasında dolandırıcılık faaliyetleri esnasında hesapları arası yaptıkları para transferi hacminin yaklaşık olarak 600 milyon lira olduğu belirlendi.

Örgütün yaptığı eylemlerin "TCK 282 Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerini Aklama” suçu kapsamında değerlendirilmesi neticesinde, örgüt üyelerinin banka hesaplarında bulunan miktar hariç, piyasa değeri yaklaşık 25 milyon TL olan 13 adet araç , 2 adet ev, bir şirket, ayrıca 164 banka ve 2 adet kripto para hesabına el konuldu.

Kaynak: iha