Milyonlarca kişi, "Asgari ücret zammı ne kadar olacak, kaç TL olacak?" sorusunun yanıtını merakla bekliyor.

2024 yılındaki asgari ücret miktarı henüz resmi olarak belirlenmedi. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarına göre, Asgari Ücret Komisyonu bu konuyu belirlemek için toplanacak. İlerleyen günlerde yapılacak görüşmeler sonucunda asgari ücretin ne kadar artacağı netleşecek.

Asgari ücret artışları, tüm çalışanlar için vergi istisnası tutarının artmasını sağlıyor. Bakan Işıkhan'ın verdiği bilgilere göre, 2024 yılında asgari ücret artışı sonucunda 595,1 milyar lira vergi istisnası öngörülüyor.

ASGARİ ÜCRET TAKVİMİNE RAKAMLAR BELİRLENİYOR!

Gözler Merkez Bankası'nda!  Gözler Merkez Bankası'nda! 

Şu anda 11 bin 402 lira şeklinde ödenen asgari ücretin yeniden enflasyonun üzerine çıkması bekleniyor. Enflasyonun 2023 yılının ikinci yarısında yüzde 38 civarında olması bekleniyor. Yüzde 38 oranında artış olması durumunda ise asgari ücret miktarı 15 bin 734 TL olacak. Sabah gazetesinden Faruk Erdem, bir yazısında yüzde 38'lik enflasyona sosyal bileşenin de eklenmesiyle yüzde 50'ye yakın bir artış olacağını ve asgari ücret miktarının da 17 bin 103 liraya çıkacağını aktardı.

Ayrıca, genç işsizlik oranının azaldığı ve kayıt dışı istihdamın azaltılması için çeşitli teşviklerin uygulandığına dair bilgiler de yer alıyor. Asgari ücret görüşmelerinin Aralık ayında başlaması bekleniyor.