Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrete ara zam yapılacak mı sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan yanıt geldi. 2024 yılı için asgari ücretin net 17 bin 2 lira olarak belirlenmesinin ardından, temmuz ayında ara zam yapılacağına dair beklentiler gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında milyonlarca asgari ücretliye ara zam yapılmıştı ve bu yıl da benzer bir adım atılıp atılmayacağı merak konusuydu. Bakan Işıkhan, yaptığı açıklamada "Temmuz'da artış yapılmayacağı dikkate alınarak Ocak ayında ona göre artış yapıldı" diyerek temmuz ayında asgari ücrete bir zam yapılmayacağını belirtti.

Aile Destek Ödemesi sona mı eriyor? İşte ayrıntılar... Aile Destek Ödemesi sona mı eriyor? İşte ayrıntılar...

Temmuz ayı yaklaşırken, asgari ücret zammı konusu kamuoyunda büyük ilgi gördü.

2024 yılında geçerli olan asgari ücretin 700 liralık asgari ücret desteği dahil net 17 bin 2 lira olarak belirlenmesi sonrası, temmuz ayında ara zam yapılacağına dair söylentiler artmıştı.

Ancak Bakan Işıkhan, "Asgari ücrete ara zam gündemde yok" diyerek bu iddiaları net bir şekilde yalanladı.

ARA ZAM GÜNDEMİMİZDE YOK DEMİŞTİ

Bakan Işıkhan, geçtiğimiz günlerde Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı ve asgari ücrete ara zam yapılmayacağını ifade etti.

Işıkhan "Başta nasıl bir karar aldıysa şu an öyle devam edecek. En düşük emekli aylığı 10 bin TL. Temmuz ayında enflasyonlar ve sözleşmelerden kaynaklanan farklar emekli aylığına yansıtılacak. Asgari ücretle ilgili herhangi bir toplantı, ara zam düşünmüyoruz" demişti.

ASGARİ ÜCRETE SENE BAŞINDA ZAM OLACAK

Bu açkılamalardan da anlaşılacağı üzere Asgari Ücrete Temmuz ayında değil de, bir daha sene başında zam yapılacak.

Editör: Serkan Kılınç