Başkan Ahmet Metin Genç’in yönettiği meclisin sonunda gündem dışı söz alan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, dün Atatürk Köşkü’ne yaptığı ziyarette dikkatini çeken bir durumu paylaştı. 


Kaya, “Atatürk, 11 Haziran 1937’de son kez Trabzon’u ziyaret etti. 11 Haziran’ı özel kılan Atatürk Köşkü’müzde büyük Atatürk’ün bütün mal varlığını Türk milletine bağışlamasıdır. Dün ben buna ilişkin açıklama yapmak için köşke gitmiştim. 

Bunu aslında Türkiye yeterinci bilmiyor. Trabzon’da yaşayan insanların bir çoğu da bunu bilmiyor. Orası esas kılan Atamızın çok büyük yüce gönüllük göstererek bütün mal varlığını Türk Milletine bağışlamasıdır. 

Atatürk, "Mal ve mülk, bana ağırlık veriyor. Bunları, soylu mille time geri vermekle büyük ferahlık duyuyorum. Zenginlikten ne çıkar; insanın serveti, kendi manevî kişiliğinde olmalıdır!” 

Tarihe geçecek altın değerinde bu sözleri söyledi. 

Fakat köşkü ziyaretimde vasiyet odası tabelası orada var ancak, Atamızın bu sözlerin içeren yazı orada yer almıyor. 

Önemli bir eksikliktir. Gözden kaçtı mı diye değerlendirme dışı kalsın istemiyorum. Bu dikkatsizlik mi özensizlik mi ya da başka bir şey var mıdır? 

Bu konuya hassasiyet göstermenizi istiyorum. 

Vasiyet odasında o sözlerin olmaması çok büyük eksiklik” diye konuştu. 

Bölgemizde feci kaza! Trabzon plakalı araç... Bölgemizde feci kaza! Trabzon plakalı araç...

Başkan Ahmet Metin Genç ise, “Köşkle ilgili güzel bir restorasyon yapıldı. Geçen yıl da program yaptık. Bu konuyu doğrudan bana iletebilirsiniz. Ama eksiklik varsa onu da orada gideririz” dedi.

Editör: Çağrı Aktaş