Türkiye’de Acil Tıp alanında ilk ve tek uzmanlık derneği olan Türkiye Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Trabzon’da basınla tanışma toplantısı düzenledi. Mimarlar Odasında yapılan tanışma toplantısında özellikle Acil Tıp Alanında yaşanan sorunlar ve derneğin projeleri tanıtıldı.

Derneğin Genel Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, cenaze nedeniyle katılamadığı toplantıda konuşan Genel Müdür Yardımcısı ve Başdanışman Uzm. Dr. Burak Katipoğlu, eğitim ve öğretim ve uzmanlığını Trabzon’da tamamladığını belirterek, “2002 yılında Trabzon’a geldim. Trabzonlulukla yoğruldum, büyüdüm. Ben bunu gururla yaşıyorum. Benim için Trabzonluluk çok önemli. İlk toplantımızı, hem manevi hemşerisi olduğum Trabzon’da yapmak istedim hemde bu şehrin gücünü arkamıza almak istiyoruz” dedi.
 
Derneğin kuruluş amacını, “Acil tıp uzmanı sayısında yıllar içinde gerçekleşen istikrarlı artış ve bu uzmanların karşılaştığı sorunlara çözüm arama, bu bilim dalını dünya standartlarında profesyonel bir şekilde icra etmek, acil tıbba özgü öğretim faaliyetlerinin yerine getirilmesi” şeklinde açıklayan Katipoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Derneğin hali hazırda geniş bir alanda aktif faaliyet gösteren 15 grubu vardır. Resüsitasyon, travma, uluslararası kongre, sempozyum çalışma grubu, zehirlenme çalışma grubu, afet çalışma grubu aktif çalışma gruplarımızdır” dedi.

Katipoğlu’nun ardından konuşan Yönetim Kurulu üyesi ve Sayman Doç. Dr. Mehmet Okumuş, “Acil Tıp Uzmanlığı Türkiye’de 1993 yılında ayrı bir uzmanlık dalı olarak ilan edilmiştir. Asıl görevi beklenmedik bir hastalık veya bir yakalanma durumunda, hastayı değerlendirmek müdahalesini yapmak, tedavisini başlatmak ve daha ileri sakatlık ve yaralanmadan korumak olarak tanımlanan tıpta bir uzmanlık dalıdır” dedi.


Okumuş, “Sağlık Bakanlığı nezdinde acil tıbbın geliştirilmes için bir çok çalıştay ve ortak programlar gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanlığında ve Başbakanlıkta ATUDER üyesi olan acil tıp uzmanı arkadaşlarımız hizmet vermektedir. ATUDER’in içinde yer aldığı Avrupa Acil Tıp Birliğinde (EUSEM), ATUDER üyesi bir çok öğretim üyesi arkadaşımız aktif olarak görev almaktadır. ATUDER, 17 yıldır, acil tıp alanında Türkiye’de ve dünyada her yıl güçlenerek faaliyetlerine devam etmektedir. Bu süreçte ATUDER Türk Halkına hizmet etmenin haklı gururunu yaşamaktadır” diye konuştu.