Ermenistan ise çatışmalarda 135 askerin hayatını kaybettiğini bildirdi. Öte yandan Azerbaycan'ın 32 Ermeni askerin cenazesini Erivan'a teslim ettiği öğrenildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından haber ajansı APA'ya şehit olan asker hakkında bilgi verildi:

"Ermeni silahlı kuvvetlerinin geniş çaplı provokasyonunu engellerken ağır yaralanan Azerbaycan Ordusu'nda görevli Asteğmen Gurbanov Yusif Asif oğlu, 17 Eylül'de Savunma Bakanlığı Genel Klinik Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Şehit olan askerimizin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Allah şehitlerimize rahmet eylesin."

Ermenistan'ın provokasyonu sonucu çıkan çatışmalarda şehit olan Azerbaycan askerlerinin sayıs 80'e yükselmiş oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı daha önceki açıklamasında 50 askerin şehit olduğunu duyurmuş, daha sonra bu sayının 79'a çıktığını belirtmişti.

ERMENİSTAN ÖLEN ASKER SAYISINI 135 OLARAK DUYURDU

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan güçlerinin 12 Eylül gecesinde, Azerbaycan’ın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyonu sonucu çatışmanın başladığını duyurdu.

Diplomatik temaslar sonucu, 2. Karabağ Savaşı'ndan sonraki en büyük çatışmada, Azerbaycan ile Ermenistan'ın ateşkes için anlaştığı bildirildi.

Ermenistan ölen asker sayısını 135 olarak duyurdu.

32 ERMENİ ASKERİN CENAZESİ ERİVAN'A TESLİM EDİLDİ

Öte yandan Azerbaycan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Komisyonu, yakalanan ve kayıp, rehin alan vatandaşlar hakkında bilgi yayınladı.

Devlet Komisyonundan Azerbaycan haber ajanı APA'ya verilen bilgide şu ifadeler yer aldı:

"Ayrıca askeri operasyonların ardından kontrolümüze giren topraklarda bulunan 32 Ermeni askerinin cesetleri Azerbaycan Cumhuriyeti Askeri Savcılığının ilgili çalışanları ile birlikte incelendi. Erivan'a askerlerin üzerlerinde herhangi bir şiddet izine rastlanmadığı bildirildi ve 17 Eylül'de bu cesetler karşı tarafa teslim edildi."