Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Azerbaycan'ın Filistin'de diplomatik temsilcilik açma kararından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Azerbaycan'ın temsilcilik adımı Filistin'de memnuniyetle karşılandı

AA

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Ramallah'taki bakanlık merkezinde bir araya geldi.

Görüşmede Filistin topraklarındaki son gelişmeler ile İsrail'in ihlallerini ele alındı.

Bayramov, burada yaptığı konuşmada Azerbaycan'ın iki devletli çözüm seçeneğini ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediğine ifade etti.

Ayrıca Bayramov, Azerbaycan'ın Filistin'de yıl içerisinde bir diplomatik temsilcilik açacağını söyledi.

Filistinli Bakan Maliki ise "İsrail, Apartheid rejimi ve ırkçılığa dayanan sömürgeci, yerleşimci işgal projesini sürdürüyor" dedi.

Azerbaycan'ın adımı Filistin'de memnuniyetle karşılandı

Bayramov'un diplomatik temsilciliğin açılışı için yapacağı ziyareti beklediğini belirten Maliki, "Bu karar Azerbaycan Cumhuriyeti ile kültür, turizm, eğitim, bilimsel araştırma ve kalkınma gibi birçok alanda işbirliğini artırmakta ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ortak çıkar alanlarında güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır" dedi.

İki ülke arasındaki iyi ilişkilere değinen Maliki, Azerbaycan'ın ülkesinde açma kararı aldığı diplomatik temsilciliğin büyükelçilik düzeyine yükseltilmesini umduğunu da kaydetti.

Maliki, Filistin ile Azerbaycan’ın kardeşlik ve dostluğa dayalı ilişkilere, halklarının benzer tarihi, dini ve kültürel değerlere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Editör: TE Bilisim