B12 vitamini eksikliği, vücuda yeteri kadar B12 vitamini alınmadığı zamanlarda görülür. B12 vitamininde eksiklik yaşanması sonrasında özellikle de sinir sistemi ve beyin yapısında dönüşümü olmayan hasarlara yol açılabilir. Normal seviyelerin düşüğünde kalan B12 seviyeleri depresyon, hafızada problemler yaşanması, yorgun hissetme ve akıl karışıklığı gibi semptomları oluşturabilir. Bu gibi durumları yaşadığınızda B12 eksiliğinden şüphelenebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu gibi semptomlar direkt olarak B12 eksikliğiniz olduğu anlamına da gelmemektedir.

B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerde diğer belirtiler de şu şekilde görülmektedir:

  • Kişiler iştahsızlık yaşayarak çok fazla gıda tüketemezler
  • Kabızlık yaşama sıklığı artar ve kilo kaybı yaşanır
  • B12 vitamini eksikliği yoğun bir seviyeye geldiği zaman el ve ayak parmaklarında uyuşma görülür
  • Çok fazla eksiklik yaşandığı sürece hareket dengesinde aksamalar yaşanabilir
  • B12 vitamini olarak eksiklik yaşayan bebekler refleks konusunda problemler yaşamaya, yüz titremeleri artmaya, beslenme zorlukları ile karşılaşmaya ve vücut üzerinde daha fazla tahriş olmaya başlar. Eğer bu sorunlar sonrasında B12 eksikliği tespiti konmuş ve önlem alınmamışsa, bebek üzerinde büyüme sorunları da yaşanabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Zararları

Ankara Bölgesel Zayıflama İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ankara Bölgesel Zayıflama İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

B12 seviyenizi kontrol ettirmeniz ve belirtilerde olduğu gibi ortaya çıkan sorunlardan sonra önleminizi almanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki B12 sorunu, sinir ve beyin hastalıklarına yol açmaktadır. Kalıcı bir rahatsızlık olan bu hastalıklar kişi üzerinde ciddi sıkıntılar yaratır. Ayrıca B12 vitamini olarak yetersiz seviye bulunan kişilerde mani, psikoz ve bunama durumlarının da görülme oranı yüksek olmaktadır.

Vücutta yetersiz seviyede B12 vitamini bulunması anemiye, yani halk arasında bilinen adıyla kansızlığa sebep olmaktadır. Aneminin belirtileri arasında şu semptomları sayabiliriz:

  • Kişinin kendisini fazlasıyla yorgun hissetmesi
  • Gün içerisinde sıklıkla nefes darlığı yaşaması
  • Kalp atışlarında düzensizlik bulunması

Bu gibi semptomları geçiren ve B12 vitamini eksikliği bulunan anemi hastaları beklenmedik kilo kaybı ve benzeri sorunlarla karşılaşabilirler.

B12 vitamini eksikliği ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için hekiminize danışabilir, B12 vitamini içeren gıda takviyelerini incelemek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.naturalnest.com.tr/