BAE ve İsrail'in imzaladığı ekonomik ortaklık anlaşması yürürlüğe girdi

BAE ve İsrail arasında geçen yıl imzalanan anlaşma ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İki ülke arasındaki Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması yürürlüğe girdi. BAE'nin Tel Aviv Büyükelçisi Muhammed Al Haca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, anlaşmanın yürürlüğe girdiğini duyurdu. Haca, açıklamasında, anlaşmanın ikili ticaret, yatırım ve fırsatların geliştirilmesine kapı aralayacağını ve iki ülke arasında yeni bir iş birliği çağını başlatacağını belirtti.

İsrail ile BAE arasında geçen yıl imzalanan anlaşma 31 Mayıs 2022'de gerçekleşmişti ve BAE hükümeti tarafından 11 Aralık'ta onaylanmıştı. BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sani ez-Zeyudi, anlaşmanın onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, petrol dışı dış ticaretin 2022'nin ilk 9 ayında yüzde 114'lük bir artış kaydettiğini ve 2 milyar dolara ulaştığını aktarmıştı.

Ez-Zeyudi, ayrıca anlaşmanın yenilenebilir enerji, ileri teknoloji ve gıda güvenliği gibi alanlarda iş birliği olanaklarını artırarak ticaretteki atılımı pekiştireceğini vurgulamıştı. Bu yeni gelişme ile birlikte, BAE ve İsrail arasındaki yakınlaşma yeni bir boyut kazanmış oldu. İki ülke arasındaki iş birliğinin artarak devam etmesi bekleniyor.

Editör: Çağrı Aktaş