Bakan Göktaş, başvuru yaparak evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanan ve Mayıs ayında resmi nikâhlarını kıyan 1.203 çifte toplamda 180 milyon 450 bin lira ödeme yapılacağını açıkladı.

Aile Kurumunu Güçlendirme ve Gençleri Koruma

Bakan Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu’nun aile kurumunu desteklemek, gençleri sosyal risklere karşı korumak amacıyla kurulduğunu belirtti. Aile kurmayı teşvik etmek ve aileleri güçlendirmeyi ana hedef olarak belirlediklerini vurgulayan Göktaş, projeyle gençlerin sağlıklı bir evlilik süreci geçirmelerini ve mutlu bir aile hayatı kurmalarını desteklediklerinin altını çizdi.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren flaş gelişme! Milyonlarca emekliyi ilgilendiren flaş gelişme!

15 Şubat itibarıyla "www.aile.gov.tr" üzerinden alınmaya başlanan başvurularla ilgili bilgi veren Göktaş, başvurusu onaylanan çiftlere 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz 150 bin TL tutarında faizsiz kredi desteği sağladıklarını ifade etti.

Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

Bugüne kadar Aile ve Gençlik Fonu’na 9.992 çiftin başvuru yaptığını belirten Bakan Göktaş, şartları sağlayan 2.976 çifte evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmeti verildiğini bildirdi. Aile kurma yolunda gençleri yalnız bırakmadıklarını vurgulayan Göktaş, projeyi Cumhurbaşkanının vizyonuyla hayata geçirdiklerini belirtti.

Pilot Uygulama ve İlk Ödemeler

Projenin pilot uygulaması, deprem bölgesi olan Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da gerçekleştiriliyor. Göktaş, ilk ödemelerin eğitim programlarına katılıp 15-30 Nisan tarihleri arasında resmi nikâh kıyan çiftlerin hesaplarına yatırıldığını hatırlattı. İkinci etap ödemeleri Kurban Bayramı dolayısıyla öne çekilerek bugün itibarıyla hesaplara yatırılıyor. Mayıs ayında resmi nikâhlarını gerçekleştiren 1.203 çifte toplamda 180 milyon 450 bin lira ödeme yapılacak.

Gelecek Planları ve Kapsamın Genişletilmesi

Aile ve Gençlik Fonu’na başvuru yapan ve şartları sağlayan çiftlere peyderpey ödemelerin yapılacağını belirten Bakan Göktaş, bu desteği ilerleyen süreçte tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kaynak: İHA