Canlı yayında soruları yanıtlayan Bakan Karaismalioğlu, Trabzon ile ilgili projeler hakkında da konuştu.

Bakan Karaismailoğlu’nun, Trabzon ile ilgili konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:  

Trabzon’a geldiklerinde Zigana Tünelinden geçsinler lütfen. Oradan geçtiklerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını, gururla tekrarlayacaklardır.
14,5 km uzunluğunda 5 yılda biten Zigana Tünelinden bahsediyoruz Tamamen Türk Mühendislik projesi. Yerli ve milli proje. Asfaltından, betona, mühendislik çözümleri, akıllı tünel konseptinde dünyanın en kaliteli işi… İddialı bir şekilde söylüyorum. Dünyanın en kaliteli işi.
Bu yatırımlar sayesinde trafik kazaları ortadan kaldırılıyor.

17 yılda bitmeyen Bolu Dağı Tüneli nedeniyle daha fazla zaman harcadı, daha fazla kazaya maruz kaldığı için o bitmeyen tünelin yıllık maliyeti 400 milyon dolardır. Türkiye bir taraftan Çanakkale köprüsünü kamu özel iş birliği ile bitirirken, bir taraftan da kamu bütçesi ile Zigana Tünelini bitiriyor.

Trabzon şehir hastanesi devam ediyor. 1 yıllık duraksama vardı. Şu an problem yok. Yeni yüklenici başladı. Şubat 2025’te alt yapısı 1400 yataklı olarak planlandı.

Güney Çevre Yolumuz ki bütün Karadeniz’i ilgilendiriyor. 1 Mayıs’ta temeli attık.

Trabzon’a yakışır şekilde havalimanı yapacağız. 15 Milyon yolcu kapasitesi ile bölgemize çok önemli bir hizmet olacaktır.

Pandemi sonrasında özellikle Karadeniz’de, Trabzon’da turizmde büyük patlama var. Hizmetin kalitesini artırarak planlı şekilde geliştirmenin yollarını arayacağız. Turizmi belirli bir aya değil de 12 aya yaymanın planlarını yapacağız.

TURİZM YATIRIMLARI BÖLGEYE ZARAR VERMEMESİ GEREKİYOR

Turizm bacasız sanayi.. Hizmetin kalitesi çok önemli. Turist neden gelir, kafasını dinlendirmek için. Maalesef bazı kırgınlıklar olursa turist gelmez. Onun için planlı şekilde büyütmek lazım.

Bu bölgedeki turizm yatırımlarının bu bölgeye zarar vermemesi gerekir. Bu bölgenin doğasına uygun yapılaşma yapmak lazım. Kötü yapılaşmanın önüne geçmemiz gerekiyor. Geçmişte yapılanlar nasıl düzeltilebilir onun planlamak lazım.

Turizmde tüketilen ürünlerin bu bölgede yetişmesi lazım. O da istihdamla ilgili konu.

Müthiş bir gelir kaynağı. Tam bölgenin yapısına uygun sektör. Onu planlı şekilde bütün sektör paydaşlarıyla tartışarak geliştireceğiz.