61SAAT HABER SERVİSİ - SAMET EMİRZEOĞLU 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni 59 yaşındaki Sefa Dönmez’i tabancayla vurarak öldüren 53 yaşındaki Fatih U. hakkındaki soruşturma tamamlandı. Fatih U.’nun kasten adam öldürme, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma ve taşıma suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasını talep eden soruşturmacı savcı, tahrik indirimini mahkemeye bıraktı.

CİNAYET DEDEKTİFLERİ SORGULADI
Trabzon’un Of ilçesinde geçtiğimiz Temmuz ayında yaşanan olayda Fatih U., yolda karşılaştığı Sefa Dönmez’e 5 el ateş ederek öldürdü. Cinayetin ardından gözaltına alınan Fatih U., cinayet masası dedektifleri tarafından sorgulandı. 

'Trabzon'da vatandaşlar bize iş bırakmıyor' İşte depremzedelerin en çok ihtiyaç duyduğu malzeme 'Trabzon'da vatandaşlar bize iş bırakmıyor' İşte depremzedelerin en çok ihtiyaç duyduğu malzeme

HUSUMETİN NEDENİNİ SÖYLEDİ
Sefa Dönmez ile arasında husumet olduğunu belirten Fatih U., “İrfanlı mahallesindeki balıkçı barınağına dam yapmak istediğimi Sefa’ya söyledim. Kendisi bana otel yapacağını söyledi. Daha sonra balıkçı barınağı için anlaştık. Daha sonra bu anlaşmayı bozdu ve otel yaptı. Ben de gidip Of Başsavcılığına giderek Dönmez’in kaçak yapı yaptığını söyleyerek şikayetçi oldum. Bundan dolayı aramızda husumet başladı" dedi. 

WhatsApp Image 2022-12-01 at 22.12.58

"ÜZERİME GELME TABANCAM VAR"
Sefa Dönmez ile olay günü sokakta karşılaştıklarını belirten Fatih U., "Arkadaşım ile sohbet ettiğim sırada Sefa Dönmez arkamdan gelerek yüzüne yumruk atmaya başladı. Kendisine karşılık vermedim. Belimdeki tabancayı göstererek ‘üzerime gelme tabancam var’ dedim. Yine bana yumruk atmaya devam etti. Araya girenler oldu" diye konuştu. 

HAKARET İÇERİKLİ SÖZLER SÖYLEYİNCE...
Fatih U., "Maktul olay yerinden uzaklaştı. 10 dakika soran burnum ve dudağım kanadığı için pansuman yapmak üzere eve giderken Sefa Dönmez’in beklediğini gördüm. Hakaret içerikli sözler sarf edince silahımı çektim ve 6-7 el ateşledim. Öldürmek istemedim. Yaptığımdan pişmanım” dedi. Çelik yelek giydirilerek adliyeye çıkarılan Fatih U. tutuklandı.

TAHRİK İNDİRİMİNİ MAHKEMEYE BIRAKTI
Cinayetin ardıdan soruşturmayı derinleştiren savcı kamera kayıtlarını inceledi ve tanıkları dinledi. Sefa Dönmez’in arkasından gelip sokakta Fatih U.’nun yüzüne yumruk attığı gerekçesiyle TCK'nın 29. maddesine göre haksız tahrike neden olduğunu ileri süren savcı, iddianamede değerlendirmenin mahkeme tarafından yargılanma sonucunda yapılmasını istedi. 

YERE DÜŞTÜKTEN SONRA DA ATEŞ ETTİ
Savcı, ayrıca kamera kayıtları ve görgü tanıklarına göre yaptığı değerlendirmede, maktulün O.N.S. ile sohbet etiği sırada Fatih U.’nun 7-8 metreden maktulü gördüğünü, maktulün üzerine doğru koştuğunu ve belinden çıkardığı silahını ateşlediğini belirtti. Savcı, Fatih U.’nun maktulün yere düştükten sonra silahını ateşlemeye devam ettiğine, bu yöndeki savunmasına itibar edilmemesi gerektiğine iddianamede yer verdi. Fatih U., önümüzdeki günlerde ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.