Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 1 Nisan itibarıyla yüksek hızlı tren (YHT), anahat ve bölgesel trenlerde emeklilere yönelik yüzde 10 indirim kampanyasının büyük ilgi gördüğünü belirtti. Uraloğlu, bugüne kadar 62 bin emeklinin bu indirimden faydalandığını açıkladı.

Bakan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2024 yılının "Emekli Yılı" ilan edilmesine dikkat çekerek, son 22 yılda ulaşım altyapısına yapılan 275 milyar dolarlık yatırımları vurguladı. Uraloğlu, "Türkiye artık eski Türkiye değil. Ulaşım altyapısı, milli savunma, teknoloji ve uzay gibi ileri teknoloji gerektiren birçok alanda büyük başarılara imza attık. Bu başarıların ardında Türkiye Yüzyılı'nın emektarları olan emeklilerimiz var. Onlar için 1 Nisan itibarıyla trenlerde yüzde 10 indirim uygulaması başlattık," dedi.

Başkan Genç, Erdoğan’ın davetiyle KKTC’ye gidiyor Başkan Genç, Erdoğan’ın davetiyle KKTC’ye gidiyor

62 Bin Emekli İndirimden Yararlandı

Bakan Uraloğlu, nisan ayının başından bu yana 62 bin emeklinin trenlerdeki indirimden faydalandığını belirterek, "Emeklilerimiz, seyahatlerinde ağırlıklı olarak yüksek hızlı trenleri tercih ediyor. Nisan ayından bu yana yüksek hızlı trenlerle 37 bin 500, anahat trenleriyle 10 bin 321, bölgesel trenlerle ise 14 bin 240 emeklimiz yolculuk yaptı," ifadelerini kullandı.

"Emekliler Başımızın Tacıdır"

Emekli vatandaşların toplumdan kopmamaları için bakanlık olarak her türlü tedbiri almaya devam edeceklerini belirten Uraloğlu, "Türkiye Yüzyılı'nın mimarı olan emeklilerimiz başımızın tacıdır. Onları trenlerimizde misafir etmekten mutluluk duyuyoruz ve konforlu, güvenli seyahat etmeleri için her türlü tedbiri alıyoruz. Hayata geçirdiğimiz turuncu masa uygulamasıyla yaşlı veya hareket kısıtlı vatandaşlarımıza destek oluyoruz," diye konuştu.

Gurur Projemiz TÜRKSAT 6A Amerika'da

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunun SpaceX Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'nda son testlerinin yapıldığını açıkladı. Uraloğlu, "TÜRKSAT 6A Uydu Projesi planlandığı şekilde ilerliyor. 4 Haziran'da Türkiye'den uğurladığımız uydu, 19 saatlik yolculuğun ardından ABD'nin Florida Eyaleti'ndeki SpaceX Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'na ulaştı. Temmuz ayının ikinci haftasında, SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle uzaya göndermeyi planlıyoruz," dedi.

Kaynak: Haber 7