Ticaret Bakanlığı, emlak sektöründe adil ve rekabetçi bir piyasa yapısını tesis etmek, sektörde kaliteli hizmet sunumunu sağlamak ve tüketici mağduriyetlerini önlemek amacıyla denetimlerini artırarak sürdürdüğünü açıkladı.

En düşük emekli maaşlarına zam geliyor! İşte o rakam.. En düşük emekli maaşlarına zam geliyor! İşte o rakam..

Sıkı Denetimler ve Spekülasyona Karşı Tedbirler

Bakanlık, “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında faaliyetlerin kesintisiz devam ettiğini belirtti. Yapılan açıklamada, ilan platformlarında yer alan yanıltıcı ilanların önlenmesi, spekülatif fiyat artışlarının engellenmesi ve ilan kirliliğinin önüne geçilmesi için ilgili yönetmelikte değişikliğe gidildiği belirtildi. İlan veren kişinin kimlik bilgilerinin doğrulanması ve ilan edilen taşınmazın sahibi tarafından yetkilendirildiğinin teyit edilmesi zorunluluğu getirildi.

889 İşletmeye Ceza

İlan platformlarındaki konut ilanlarının takip edilerek piyasa dengesini bozan manipülatif fiyat artışlarıyla mücadele edildiği ifade edilen açıklamada, geçen yılın ekim ve aralık aylarında 737 emlak işletmesine 73 milyon 700 bin lira, Ocak 2024'te ise 45 emlak işletmesine 4 milyon 500 bin lira olmak üzere toplamda 782 emlak işletmesine 78 milyon 200 bin lira idari para cezası uygulandığı bildirildi. Bu ay fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 107 işletmeye ise 10 milyon 700 bin lira idari para cezası uygulandı. Böylece Ekim 2023'ten bugüne kadar uygulanan toplam idari para cezası 88 milyon 900 bin liraya ulaştı.

Yetki Belgesi Şartı

İlk aşamada, taşınmaz ilanı vermek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin kimlik doğrulamalarının, ilan platformlarının entegrasyonu ile Bakanlık bünyesinde kurulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) üzerinden yapılmaya başlandığı belirtildi. İkinci aşama olan yetki doğrulamasının da aynı sistem üzerinden yapılmasının planlandığı ve teknik çalışmaların devam ettiği ifade edildi. Uygulamanın devreye alınması ile sadece yetki belgeli emlak işletmelerinin yetkilendirilebileceği, yetki belgesiz işletmelerin ilan girişi yapamayacağı vurgulandı.

Sektör Takip Altında

Bakanlık, yetki belgesi almadan taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunan emlak işletmelerine bugüne kadar 29 milyon 221 bin 612 lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Vatandaşların aleyhine gerçekleşebilecek tüm durumların yakından takip edildiği ve gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Kaynak: Haber 7