6 Ağustos 2022 tarihli Politik Güğüm köşemizde yer alan habere göre; 

BALTA İLE ZORLUOĞLU YER Mİ DEĞİŞTİRECEK?

Son günlerde Trabzon siyasi kulislerinde dolaşan bir konuyu sizlerle paylaşalım. Bilindiği üzere Allah sağlığını versin Trabzon'un önceki dönem Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun ikinci dönem adaylığında Milletvekili Muhammet Balta direkten dönmüştü. 

Gümrükçüoğlu'nun yerine Balta'nın aday olacağı kesinleşmişti fakat son dakikada olay değişmişti…

Şimdi gündemde yine Ak Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta'nın Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı var. Kendisinin böyle bir söylemi, istemi olmadığını özellikle belirtelim. 

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel ‘’Avrasya Üniversitesi Trabzon’un yıldızıdır’’ Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel ‘’Avrasya Üniversitesi Trabzon’un yıldızıdır’’

Ama sokakta konuşulan şu; Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Trabzon Milletvekili adayı olarak 1. sıradan seçime girecek, Muhammet Balta genel merkezde önemli bir görev alarak yeniden aday olmayacak. 

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini ise o süreçte Başkan Vekili Atilla Ataman veya meclis üyelerinden başka birisi yürütecek. Bu en fazla deneyime sahip olan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de olabilir…

Muhammet Balta ise yerel seçimlerde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak.

Sokak kulislerine göre Balta'nın rakibi de şimdiden belli.

O isim de İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs.

Örs'ün İYİ Parti'den yeniden milletvekili seçilmesi durumu da bunu değiştirmeyecek. 

Vekillikten istifa ederek Trabzon'dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak. İlginç ama olması muhtemel bir senaryo. Ama dediğimiz gibi bu senaryo bir sokak kulisi, ne Sayın Milletvekillerinin ne de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının böyle bir söylemi, istemi, talebi şimdilik yok varsa da biz duymadık..