Giresun Belediye Başkanı Köse: “İsraf dönemi bitti, üreterek tasarruf eden belediye olduk” Giresun Belediye Başkanı Köse: “İsraf dönemi bitti, üreterek tasarruf eden belediye olduk”
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, iş adamı ve müze kurucusu Dursun Ali İnan Vefa Gecesi programına katıldı. Başkan Genç, "Dursun Ali İnan doğduğu topraklara yatırım yaparak Uzungöl’ü marka haline getirdi" dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen iş adamı ve müze kurucusu Dursun Ali İnan Vefa Gecesi programına katıldı. Programa, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, Devlet Eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı, Dursun Ali İnan ve ailesi ile davetliler katıldı.Genç: "Vefa örneği gösterdi"

Dursun Ali İnan’ın doğduğu topraklara vefa örneği gösterdiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "Doyduğu yerde belki daha çok para kazanma imkanı olmasına rağmen doğduğu yere, doğduğu topraklara vefanın örneğini göstererek gelip yatırım yapan bir insana biz de bu akşam bir vefa örneği gösteriyoruz. Vefa duygusu, insana ve insanlığa ait çok kıymetli bir hasrettir, bir duygudur, bir değerdir. Ama zaman zaman erozyona uğruyor maalesef. Uğurladıktan sonra anıyoruz. Çok iyi adamdı, şunu yaptı, bunu yaptı diyoruz. Bunu şimdi yapmak lazım. İşte bu örneği hayata geçiriyoruz. Burada Trabzon ile ilgili her konuda hassasiyet ortaya koyan Sayın Bakanımız Faruk Özak ağabeyimiz var. ‘Ahmet, Ortahisar Belediye başkanısın, belki görev alanında değil ama Uzungöl’de bu şehrin bir değeri var. Gidince mutlaka müzesine bak, istifade et ve onunla sohbet et’ derdi. Çok sağ olun Sayın Bakanım. İyi ki böyle değerlerimiz var. Çünkü bu şehir değerleriyle beraber değerlidir. Dursun Ali İnan, Almanya’dan döndükten sonra Uzungöl’ü düşünmüş. Bu güzel toprakların geleceğinin turizmde olduğu vizyonunu da görerek bismillah demiş. Allah da yolunu açmış. Çalıştıkça da gençleşiyor. Ben her gördüğüm zaman daha genç görüyorum. Allah uzun uzun güzel ömürler versin. Tarihi şehir unvanımıza kurumsal bir hafızayla beraber hizmet etmek ve o kurumsal hafızayı geleceğe taşımak adına müze konusunda da hassasiyet gösterdi. Kader, gayrete aşıktır. İşte örneği de Dursun Ali İnan’dır. Kaderi çizmiş yüce yaradan. Ama o tabiri caizse tırnaklarıyla beraber kovalaya kovalaya o gayretten hiç durmadan devam etmiş ve bugünlere gelebilmiş. Bu şehrin yöneticisi sıfatıyla tebriklerimi yürekten iletiyorum. Ama bir Trabzon’un evladı olarak da sizi, kıymetli ailenizi yürekten kutluyorum" dedi.Vali Yıldırım: "Uzungöl’de Dursun Ali İnan bir markadır"

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ise, "Dursun Ali ağabeyin Uzungöl’ü tırnaklarıyla kazıyarak nasıl marka haline getirdiğini özellikle dinliyoruz. Pek çok hatırası var. Bizim için de ciddi ciddi öğretici oluyor. Trabzon’umuzun 2023 yılı turizm geliri 1 buçuk milyar dolar. Bu katkıyı yapan herkes mutlaka Uzungöl’ü gördü. Eğer Türkiye’de Trabzon bir markaysa, Trabzon’da Uzungöl bir markaysa, Uzungöl’de de Dursun Ali İnanlar bir markadır. Bunu hiçbir zaman inkar etmek mümkün değil. Dursun Ali ağabeyimiz orada yapmış olduğu bütün bu faaliyetlerle en zor şartlarda bile neler yapılabileceğini ortaya koymuş. Doğru yatırımlar yaptıktan sonra da başarıya ulaşmanın muhakkak olduğunu göstermiş. Gençlerimize hala örnek oluyorlar. Eksik olmasınlar. Onun çabası, onun gayreti hepimize örnek olacak vaziyette" diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinlik, İnan’ın hayatını ve çalışmalarını anlatan kısa belgesel film gösterimiyle devam etti. Ardından, ailesi ve yakınları tarafından hazırlanan özel bir video gösterildi. Katılımcılar, İnan hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirerek onun hayatlarındaki yerini ve anılarını paylaştılar. Program, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, Dursun Ali İnan’a olan minnettarlığını ifade eden plaket takdimi ile sona erdi.

Editör: İhlas Haber Ajansı (İHA)