Rize'de yuvadan düşen yavru kırlangıca itfaiye yardımı Rize'de yuvadan düşen yavru kırlangıca itfaiye yardımı

Başkan Kaya, “Tarihi surlarda seramikler, fayanslar, boyalı badanalı duvarlar var. Bunlar çok kötü bir görüntüye neden oluyor. Şehrimize yakışmıyor” dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında Valilik binasında düzenlenen Trabzon Kültür Yolu Festivali Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda; Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutan Aytaç Bayırlı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erdem Şen, Trabzon İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç ile Trabzon’daki bazı kurum ve kuruluşların müdürleri de yer aldı.

ORTAHİSAR’IN MÜZELERİ DE FESTİVAL PROGRAMINA DAHİL EDİLDİ

Toplantıda, Trabzon’da 22-30 Haziran tarihleri arasında 2’ncisi gerçekleştirilecek olan Trabzon Kültür Yolu Festivali’nin; kapsamı, alınacak güvenlik tedbirleri ve festival programı hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Ortahisar Belediyesi Tarih Müzesi, Basın Tarihi Müzesi’nin festival kapsamında, gezilecek noktalar arasında tanıtılacağı bilgisine yer verildi. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Tarihi Hasan Paşa Asker Hamamı Müzesi’nin de bu noktalara eklenmesi talebinde bulundu. 

“TARİHİ SURLARDAKİ GÖRÜNTÜLER ŞEHRİMİZE YAKIŞMIYOR”

Trabzon Kültür Yolu Festivali Koordinasyon Kurulu toplantısında söz alan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Ortahisar Belediyesi binasının da bulunduğu Kahramanmaraş Caddesi kısmına denk gelen tarihi surların üzerindeki seramiklerin kötü bir görüntüye neden olduğunu belirtti. 

Festival öncesinde buradaki kötü görüntünün ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Kaya, “Trabzon’umuzu, Ortahisar Belediyemizin ve Kadınlar Pazarımızın karşısındaki o tarihi surlardaki kötü görüntüden bir an önce kurtarmamız gerektiğine inanıyorum. Tarihi surlarda seramikler, fayanslar, boyalı badanalı duvarlar var bunlar çok kötü bir görüntüye neden oluyor. Misafirlerimiz gelecek şehrimize yakışmıyor. İnisiyatif alıp o görüntüyü ortadan kaldırmak istiyorum fakat tarihi olması hasebiyle kuralları var. Bu konuda hızlı bir çözüm üretmemiz lazım diye düşünüyorum. Bundan hızlıca nasıl kurtulabileceğimizi konuşalım istiyorum” diye konuştu.

Başkan Kaya’nın değerlendirmesine cevap veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, gerekli kurumlarla görüşmeleri tamamlayarak söz konusu görüntüye sebep olan seramiklerin söküleceğini, kötü görüntünün ortadan kaldırılması için çalışacaklarını belirtti.

Ekran Resmi 2024 06 11 13.44.59Ekran Resmi 2024 06 11 13.44.56Ekran Resmi 2024 06 11 13.44.53Ekran Resmi 2024 06 11 13.44.51Ekran Resmi 2024 06 11 13.44.48

Ekran Resmi 2024 06 11 13.47.37

Editör: Çağrı Aktaş