61SAAT HABER SERVİSİ

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli Maraş Caddesi düzenlemesi yapılırken zeminde kullanılan malzemenin uygun olmadığına dair endişeleri olduğunu belirterek, kış geçtikten sonra daha sağlıklı bir değerlendirme imkanının olabileceğini kaydetti.

Kuvvetli, "Maraş Caddesi'nde ortaya güzel bir çalışma çıktı fakat kullanılan malzemenin uygun olmadığını, zaman içinde aşınacağına dair endişelerim var. Üst yapının doğru bir uygulama olmadığını kış geçtikten sonra yaya trafiğinin yoğunluğuna bağlı olarak malzemenin aşınacağını, buna uygun düşecek bir malzeme kullanılmadığını düşünmekteyim. Ben bir inşaat mühendisiyim. Zeminin altında kullanılan malzemenin kalitesini bilmiyoruz. Kullanılan malzemenin kalınlığının da fazla olmadığından ötürü aşınacağını öngörmekteyiz. Geçen 2-3 aylık süreç içinde haklı olduğumuzu gösteren durumlar da ortaya çıktı" dedi.

Kuvvetli Maraş Caddesi'nin yayalaştırılmasıyla alakalı kendilerinin de düşüncelerinin istendiğini hatırlatarak, "Biz de partimizin düşüncesini belediye başkanımıza bildirmiştik. O bölgenin Maraş'tan Valilike kadar yayalaştırılması, Ortahisar kültürünün ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etmiştik. Bilimsel çalışmalarla halledilip yayalaştırılması gerektiğini Sayın Başkana bildirmiştik. Sonuçta bir çalışma yapıldı iyi de oldu. Ancak çalışma esnasında profesyonel firmalarla çalışmadıkları için hem uzun sürdü hem de oradaki esnaf mağdur oldu.  Bunun yanı sıra malzemenin kalitesine ve uygulanış tarzına ilişkin endişelerimizde çok haksız sayılmayacağımızı geçen süreç içinde gözlemlemiş olduk. İnşallah biz yanılırız. O malzemenin orada kullanılması çok doğru değildi. O tür malzemeler genelde bina cephelerinde kullanılır. Ama teknolojinin imkanlarıyla malzemenin orada aşınmasını önleyecek üst malzemeyi muhafaza edecek sağlam yapışmasını sağlayacak malzeme kullanmış olabilirler. Ne var ki günün sonunda bu malzemenin oraya uygun olmadığını gösteren durumları 2-3 ay içerisinde gördük. Üstelik orası henüz bir kış da geçirmedi. Dona karşı dayanaklılığın seviyesi ne ölçüde olacak bu önemlidir. Zemin donla birleşince malzemenin nasıl tepki vereceğini kış geçtikten sonra göreceğiz" ifadelerine yer verdi.