61SAAT HABER SERVİSİ

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Burak Turhan, Başkan Yardımcısı Hakan Soygenç ve İlçe Sekreteri Alican Demeli ile birlikte 61saat.com’u ziyaret etti. Trabzon’un sorunlarıyla, yapılan projelerle ve 2023’te yapılacak olan seçimlerle ilgili konuşan Başkan Turhan, hem Büyükşehir hem de Ortahisar Belediyesi’ne eleştirilerde bulundu.

TEMMUZ AYINDA ŞEHİR YAŞANMAZ HALE GELECEK
Gazipaşa Caddesi’nin çift taraflı trafiğe açılmasını değerlendiren Başkan Turhan, “Gazipaşa’yı Haziran Temmuz ayında göreceğim. Bu aylar geldiğinde şehir yaşanmaz hale gelecek. Siyasiler de bunalıp bu şehirden bunalıp kaçacak” dedi.

MARAŞ CADDESİ İÇİN VERİLEN SÖZLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Turhan, “Şehrin gündeminde Maraş Caddesi’nin yayalaştırma projesi var. Bu tür kararlar alınırken, bütün kesimler dikkate alınarak çok iyi hesap yapılmalı. Haziran 15’te bitirileceği söyleniyor ama önümüzde bir Uzun Sokak örneği var. Uzun Sokak’ta çalışmalar söylenen tarihlerde bitirilemedi ve hem esnaflarımız hem de halkımız mağdur oldu. Ayrıca yapılan iş estetikten uzaktı. Uygun malzeme kullanılmadı, bunu taşların kırılmasından, sökülmesinden görüyoruz. Belediye yönetimi inşallah Uzun Sokak’taki hatalardan ders alır ve Maraş Caddesi’nde daha derli toplu bir iş yapar. Turizm sezonu açıldı. Şehrimizin, esnaflarımızın turizmden büyük beklentisi var. Maraş Caddesi’nin böyle bir zamanda kapatılması, şehrin merkezinde inşaat faaliyetlerinin yürütülmesi buna darbe vuruyor.”

UZUN SOKAK’TA YAPILAN ÇALIŞMA BAŞARISIZ BİR ÖRNEKTİR
“Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon proje olarak ortaya koyduğu Uzun Sokak’taki alt ve üst yapı çalışmaları, henüz çalışmalar sürerken estetik ve kalite açısından tartışmaya yol açmıştı. Üzerinden 1 ay geçmeden taşlar kırılmaya, sökülmeye başladı, bu aynen devam ediyor. Eğer Maraş Caddesi’ni de bu anlayışla yapacaklarsa, vay olsun halimize! Uzun Sokak’taki çalışmalar, Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonunu, yönetim anlayışını gösteren başarısız bir örnek olarak ortadadır.”

TRABZON BU HALİYLE TURİZME HAZIR DEĞİLDİR
“Ekonomik kriz sebebiyle zor günler yaşayan şehrimiz, esnafımız, umudunu turizme bağlamış durumda. İyi bir turizm sezonu bekleniyor. Fakat şehir ne altyapısıyla, ne üst yapısıyla turizme hazır olmadığını görüyoruz. Trabzonsporumuzun şampiyonluğunun da turizme büyük katkı sağladığını gördük, görüyoruz. Yurt içinden ve dışından çok sayıda insan şehrimize geliyor. Bir yandan belediyecilik çalışmalarının eksikliği, diğer yandan tarihi eserlerin restorasyonundaki facialar, şehrin ne doğa turizmine, ne kültür ve tarih turizmine ne de spor turizmine hazır olmadığını göstermektedir.”

Necati Hutoğlu’ndan acı haber! Necati Hutoğlu’ndan acı haber!

TİSKİ’NİN TAŞINMAZLARI SATIŞA ÇIKARMASI
“Trabzon Büyükşehir Belediyesine bağlı TİSKİ, sürekli kredi kullanıyor, bir taraftan da taşınmazları satıyor. Akçaabat Mersin’de 6 milyon 990 bin muhammen bedelle konut alanı, Ortahisar Yeşilhisar’da 923 bin 370 TL, Uğurlu’da 1 milyon 264 bin TL muhammen bedelle arsaları satışa çıkardı. Bunun yanında Of Yemişalan’da 153 bin, Yomra Şana’da 118 bin TL bedelle plansız alanlar satılıyor. Bu taşınmazların satışı kapalı teklif usulü ile 25 mayısta yapılacak. Krediyi kullandınız, faiziyle ödeyeceksiniz. Taşınmazları da satıyorsunuz. Peki sonra ne yapacaksınız? Böyle bir çözüm olabilir mi? Arkada bıraktığınız borçları, maliyetleri kim ödeyecek? Umurlarında değil ki. Herhalde nasılsa hem genelde hem de yerelde bir daha iktidar olamayacağız, bu dönem ne yapabilirsek yapalım. Sonra gelen yönetimler başının çaresine bakarlar, diye düşünüyorlar.”

MAĞMAT PROJESİ VE TÜNEL AKVARYUM
“Her seçim öncesinde bol keseden proje üreten ve vaat dağıtan Ortahisar Belediyesi, bugün sadece popülist uygulamalara sığınmıştır. Ortahisar Belediyesi, ilçe halkının daha rahat yaşaması ve konforu için hemen hemen hiçbir etkili proje üretememiştir. Sosyal ve kültürel belediyecilik arkasına sığınarak durumu idare etmeye çalışmaktadırlar. Tünel Akvaryum Projesi’ni hatırlayın. Kamuoyuna nasıl tanıtılmıştı. Türkiye örneği yok, şöyle büyük, böyle özel. Bitince bilmem ne kadar turist gelecek, turizme büyük katkıları olacak. Sonra ne oldu? 190 metrelik proje 20 metreye indi ve tabiri caizse akvaryumcuk oldu. Bunun sebebi, gerçeklikten uzak, popülist siyaset anlayışıdır.
Tünel Akvaryum 23 Nisan’da açılacaktı ama açılmadı. Şimdi de 19 Mayıs diyorlar. Madem bitiremeyeceksin, açamayacaksın niye söz veriyorsun? İnşallah 19 Mayısta açılır, böylece merakla beklenen Tünel Akvaryum’u görmüş oluruz. Bir başka örnek de Mağmat Projesi’dir. Güzel bir atasözümüz vardır, “Vuramayan büyük taşı kapar” diye. Ortahisar Belediyesi de altından kalkamayacağı işlere girişerek, halka vaatlerde bulunarak günü kurtarmaya, durumu idare etmeye çalışmaktadır ama halkımız gerçekleri net bir şekilde görmektedir.”

TABLO DAHA DA AĞIRLAŞMADAN SEÇİME GİDİLMELİ
“Halkın yaşam kalitesi her geçen gün düşüyor, insanlar artık en temel gıda maddelerini ve temel yaşam malzemelerini bile temin edemiyor. Küçük bir kesim hariç, ülkede büyük bir sefalet yaşanıyor. Akaryakıt, ekmek, tüp kuyruklarını anlatarak iktidar olan Ak Parti’nin iktidarında insanımız geçmiş günleri arıyor. Bu tablonun tek sorumlusu ülkeyi yöneten iktidardır. Biz bu nedenle diyoruz ki tablo daha da ağırlaşmadan ülke seçime gitmeli, iktidar değişmeli ve halkımız rahatlamalıdır.”

AK PARTİ’NİN YÖNETME KAPASİTESİ KALMAMIŞTIR
“Mevcut iktidarın ülkeyi yönetebilme kapasitesi, halkın da iktidara güveni kalmamıştır. Türkiye yönetilmiyor, adeta savruluyor, uçuruma doğru sürükleniyor. İktidarın iş başında kaldığı her günün faturası, dünden daha ağır oluyor. Bu bedeli toplumun ekonomik olarak en güçsüz tabakaları ödüyor. Allah’tan korkun, bunun hesabını halka vermekten, yani sandıktan kaçıyorsunuz ama yarın eninde sonunda sandık ortaya gelecek ve hesap vereceksiniz.”

İKTİDARDA KALACAĞINI ZANNEDENLER SANDIKTA ŞOKA UĞRAYACAKLAR
“Ak Parti ve MHP iktidarı ve onların akıl hocaları, Meclis’teki sayısal çoğunluklarına güvenerek son koz olarak seçim yasasıyla oynamayı tercih ettiler. Amaç muhalefeti dağıtmaktır ama her şey halkımızın vereceği oya bağlıdır. Türkiye’de hangi iktidar seçim yasasıyla oynamaya başlamışsa, halktan sandıkta ağır bir tokat yemiştir. Bir avuç dalkavuğa, azınlıklara hizmet eden, onların çıkarlarını halkın çıkarlarından üstün gören, halkı açlık ve sefalete, çileye ve yoksulluğa mahkum eden Ak Parti ve MHP koalisyonu sandıkta öyle bir tokat yiyecek ki, sadece seçimi kaybetmekle kalmayacak, siyasi varlıkları da tehlikeye girecek. Halkı karşısına alan siyaseten iflah olmaz, tarihte örneği yoktur.”

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK
“Cumhur ittifakının kendi iktidarını korumak amacıyla seçim yasasında yaptığı değişiklik, bütün partilerin yeni durumu gözden geçirmesini zorunlu hale getirmiştir. Saadet Partisi de bu anlamda avantaj ve dezavantajları ele alıyor, çalışmalarını yapıyor. Üçüncü ittifak bu kapsamdaki seçeneklerden biridir. Şu gerçeği görmezden gelemeyiz; geçmişte Ak Parti’ye oy veren ama şimdi pişmanlık içinde olan büyük bir seçmen kitlesi var. Ak Parti’den kopan bu muhafazakar seçmenin bir arayış içinde olduğunu görüyoruz. Bu arayışa cevap vermek zorundayız. Üçüncü ittifak bunu sağlayabilir mi, bunun üzerinde çalışılması gerekir. Genel başkanımızın bu kapsamda yaptığı ziyaret ve çalışmalar devam ediyor.” dedi.