61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun dün Trabzon ziyaretinde gündeme gelen konularla ilgili Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerini bilgilendirdi.

Bakan Karaismailoğlu’nun Trabzon ziyaretinde, il genelinde yürütülen çalışmaları incelendiğini ifade eden Zorluoğlu, “Çok faydalı toplantı oldu. Bölgenin, Türkiye’nin ve Avrupa’nın uzun çift tüp Zigana Tüneli’nde ışığı gördük.
Bu önemli çalışmada çok büyük mesafe kat edilmiş. İnşallah çok kısa sürede 2022’nin sonuna kadar bu Zigana Tünelini tamamlayıp hizmete açmayı bakanlığımız planlıyor.
Artık Gümüşhane ile Trabzon birbirine daha yakın.
Rahmetli Özal, eski Zigana Tünelini gördüğünde “burayı göbeğinden deleceğinize boğazından delmişsiniz” demiş. Şimdi biz göbeğinden delmiş olduk. Şimdi Gümüşhane ile Trabzon bir birine göbekten bağlanmış oldu” dedi.

KANUNİ BULVARINDA KAMULAŞTIRMA SIKINTILARI ÇÖZÜLÜYOR
Bakan Karaismailoğlu ile birlikte yapımı devam eden Kanuni Bulvarında da incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Başkan Zorluoğlu, “Yine dün Kanuni Bulvarı ile ilgili ciddi görüşmeler yaptık. Alan ziyaretlerimiz oldu. Kanuni Bulvarı süratle devam ediyor. Kamulaştırma problemlerini sayın bakanımıza arz ettik. O da gerekli talimatları verdi. Bu yıl sonu, önümüzdeki yıl çeyreğinde yolu Boztepe - Çukurçayır’a getirmek istiyoruz.

Bizi bu manada ilgilendiren önemli bir diğer husus, Çukurçayır ile Boztepe - Değirmendere’nin birbirine bağlanması. 2x2 şeklinde Hayali Garajının üstünden, tünellerle bir birini bağlayacağız. Maçka Yolunun tünel çıkışından itibaren sahilde yapılan kavşak ile sahil yoluna bağlanması meselesi. Bu önemli iki konuyu kendisiyle ayrıntılı şekilde konuştuk.

Şehir içi ulaşımı için,  Kanuni Bulvarından arzu edilen faydanını tam sağlanması için Kanuni Bulvarının, Çukurçayır’a ulaşması noktasında o yolların tamamlanması gerektiğini net şekilde ifade ettik. O da kamulaştırma konusunda gerekli destekleri bulunacağını ifade etti” dedi.

TRAMVAY İÇİN, ULAŞTIRMA BAKANLIĞI İLE MÜZAKERELER BAŞLIYOR
Ulaşım Master Planının ilk raporunda olumlu görüş belirtilen Tramvay Projesi ile ilgili de yeni gelişmeleri paylaşan Başkan Murat Zorluoğlu, “Ulaşım Master Planını da kendisine ifade ettik İlk rapor elimizde. Kapsamlı rapor oldu. İnşallah, ilk değerlendirmelerden sonra belki önümüzdeki ay veya sonraki ay Ulaşım Master Planı ile ilgili ayrıntılı bilgilendirme yapacağız.

Ulaşım Master Planının bir bölümünde hafif raylı ve tramvay var. O çalışma yapıldı. Ulaşım Master Planında bu değerlendirmeler var. Bakanımıza arz ettik. Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Genel Müdürlüğü ile Ulaşım Master Planı ve değerlendimeleri yapacağız.

O sürecin sonunda hedefimiz Tramvay ile ilgili projelendirmeyi yapıp, yapımını gerçekleştirmek. Önümüzdeki dönemde yakından takip edeceğimiz, şehrimize kazandırmak istediğimiz en önemli projelerden bir tanesi” dedi.