Bayburt'ta 30 yıl önce başlatılan planlı ağaçlandırma çalışmaları, bugün 1 milyon ağaçlık bir orman oluşturdu. Orman varlığı bakımından Doğu Karadeniz'in en fakir ili olan Bayburt'ta, 1994 yılında Valilik kararıyla vilayet ormanı kurulması amaçlandı. Orman İşletme Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalarla, Genç Osman Mahallesi'ndeki Aslandağı mevkiinde geniş çaplı ağaçlandırma faaliyeti başlatıldı.

Başkan Kaya'ya anlamlı hediye Başkan Kaya'ya anlamlı hediye

Kurumlar ve Halk El Ele Verdi

Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve halkın desteğiyle, dağlık ve çorak araziye yüzbinlerce fidan dikildi. Sarıçam başta olmak üzere, huş, akasya, ahlat, alıç, kuşburnu, ıhlamur, yabani elma, iğde ve akçaağaç fidanları toprakla buluştu. Bu çalışmalar sayesinde bölgedeki sel ve heyelan riskleri de minimize edildi.

Ekoturizm İçin Yeni Projeler

Eylül 2023'te yapılan keşif sonrası, bölgede kamp alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ile bungalov tatil evleri inşa edilmesi planlandı. Bu projelerin yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, ormanın artık doğa tutkunlarının yeni rotası olacağını ve turizmde hareketlilik yaratacağını belirtti.

Vali Eldivan: "Doğa Kampı İçin İdeal Bir Yer"

Vali Mustafa Eldivan, 650 hektarlık ormanlık alanın, kentteki hemen herkesin emeğiyle devasa bir ormana dönüştüğünü vurguladı. Bir zamanlar hayvanat bahçesi ve mesire alanı olarak kullanılan bölgenin, şimdi kamp ve karavan turizmine açılacağını söyledi. Eldivan, "Burası tamamen ormanlık ve doğa kampı aktiviteleri için hazır bir yer. Altyapısı ve ihtiyaçları karşılayacak alanlar mevcut. Burada bisiklet sürülebilir, yürüyüş yapılabilir ve kamp kurulabilir," dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İşbirliği

Bölgenin gençlik ve doğa kampları için de mükemmel bir alan olduğunu belirten Eldivan, gelecek ay 32 bungalov evin yapımına başlanacağını duyurdu. Eldivan, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kızılay ve çeşitli okullarla işbirliği içinde olduklarını ve Türkiye'nin dört bir yanından gelecek doğaseverlerin burada çeşitli aktiviteler gerçekleştireceğini söyledi. Geçtiğimiz ay Genç Kızılay'ın bölge kampı burada gerçekleştirilmiş ve 230 kişi 5 gün boyunca kamp yapmıştı.

Bayburt'un Turizm Hedefleri

Vali Eldivan, Bayburt'un turizm potansiyelini artırmak için tüm bileşenlerin birlikte çalıştığını ifade etti. İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi, milletvekilleri, belediye ve valiliğin ortak çabalarıyla kentin turizmde belli bir noktaya getirilmesi hedefleniyor. Eldivan, "Kültürel, sosyal ve ekonomik gelişime katkı sağlamak en büyük amacımız. Bu uğurda çalışmaya devam ediyoruz ve başarılı olmayı umut ediyoruz," dedi.

Kaynak: AA