Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurlarındaki değişimler, akaryakıt sektöründeki fiyat hareketliliğini sürdürüyor. Son gelişmeler ışığında, bu gece yarısından itibaren benzin ve motorin fiyatlarında indirim yapılacağı belirtildi. Beklenen indirimlerle birlikte, benzine 1 lira 37 kuruş, motorine ise 1 lira 24 kuruş indirim uygulanacağı ifade ediliyor.

Yapılacak indirimler sonrasında İstanbul'da benzinin litre fiyatı 42 lira 61 kuruşa, motorinin litre fiyatı ise 40 lira 11 kuruşa düşecek. Akaryakıt fiyatlarındaki bu değişimler, hem sürücülerin hem de ekonomi analistlerinin dikkatle takip ettiği bir konu haline gelmişti...

Türkiye'deki akaryakıt fiyatları, Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişimler göz önünde bulundurularak hesaplanıyor. Rafineriler tarafından yapılan bu hesaplamalar, sonrasında dağıtım şirketleri tarafından uygulanan fiyatlara yansıtılıyor. Fiyatlar, rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle şirketler ve şehirler arasında küçük farklılıklar gösterebiliyor.

Trabzon'da artan fiyatlar sonrası, artık orası buluşma mekanı oldu! Trabzon'da artan fiyatlar sonrası, artık orası buluşma mekanı oldu!

Öte yandan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) fiyat değişimlerini duyuran Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika, dava süreci sona erene kadar fiyat değişikliklerini kamuoyu ile paylaşmayacağını açıkladı.

Editör: Serkan Kılınç