Biber gazı kapsaisin bileşikleri aracılığıyla elde edilen bir gaz türüdür. Bibere acı tadını veren madde kapsaisindir ve bilinen en acı maddeler arasında yer alır. Kapsaisin her ne kadar ilaç formatında kullanılıyor olsa da biber gazı halinde öldürücü bir silaha dönüşebilir.

Biber Gazı Fiyat ve Modelleri

Popüler olan iki biber gazı modeli vardır. Bunlar ülkemizde polisler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Biber gazlarının fiyat aralığı model ve çeşitlerine göre değişkenlik gösterir. Biber gazlarının fiyatları ortalama olarak 35 ila 500 TL aralığında değişkenlik gösterir. Çeşitli askeri malzeme satan dükkanlardan ve internet üzerinden erişebilir.

Biber Gazı Çeşitleri

Biber gazı üç farklı savunma spreyi çeşidinden oluşur. Bunlar OC, CS ve CN şeklindedir.

Park Yeri Nasıl Bulunur? Otoparket APP Park Yeri Nasıl Bulunur? Otoparket APP

OC (Oleoresin Capsium) biber gazlarının yaygın olarak kullanılan çeşididir. Aktif bileşen biber aracılığıyla elde edilen kapsaisinden oluşur. Kalan içerik maddeleri ise çoğunlukla dolgu maddelerden oluşur.

CS (Orthochlorobenzalmalonitrile) biber gazı tek başına kullanılabilir veya ekstra etki için OC spreyi ile birleştirilebilir. CS en popüler gaz türüdür. Bunun nedeni kurbanı oldukça kısa zamanda etkisiz hale getirmesi ve kusmaya neden olabilecek kadar kuvvetli bir gaz olmasıdır. Genellikle insanları bir alandan uzaklaştırmak ve isyan kontrolü için kullanılan gaz çeşididir. CS aerosol kutularında bulunabilir veya el ve gaz bombası formatında kullanılabilir.

CN (Alphachloroacetaphenone) polis ve askeri teşkilatlar tarafından kullanılan gaz bombasıdır. CN’nin CS gazına benzer etkileri vardır. CN geçici denge kaybı ve daha şiddetli vakalarda kalıcı cilt hasarlarına neden olabilir.

Ekran Resmi 2022-09-26 18.47.18

Biber Gazı Kullanım Alanları

Biber gazı polis, asker gibi kolluk kuvvetlerinde saha olayları, müdahale etme, direnç oluşturma, çıkan isyanlarda, kişisel korumada, saldırı durumunda bulunan yabanı hayvanlara karşı savunmada kullanılan yakıcı gaza konulan isimdir. Etkileri göz içerisinde kontrolsüz olarak ağlama, gözlerde oluşan acı hissiyatı, kısa süreli körlük durumu ve göz yıpranması olarak sıralanır. Biber gazının en büyük etkisi görüşü engelleyerek biber gazına maruz kalan şahsın gözlerini kapatmasına yol açmak ve kısa süreli körlük durumu oluşturmaktır. Kısa süreli körlük, polis ve asker gibi kolluk kuvvetlerinin kısıtlaması gereken şahıs ya da toplulukları daha basit yönlendirmesini, engel olmasını ve kontrol etmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda şahsi kullanımda da saldırgan şahıs ya da yabani hayvanın hareketlerini kısıtlayarak şahsın kendisini savunmasını sağlar.

Güvenli bir şekilde askeri giyim alışverişi yapmak istiyorsanız, askeri malzeme ve ekipmanlara göz atmak istiyorsanız internet çoğu zaman en kolay ve hızlı tercihiniz olacaktır