Son birkaç haftadır sıklıkla Amerika Birleşik Devletleri’nde bir bankacılık krizi yaşandığını görüyoruz. Her ne kadar ABD FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları her şeyin kontrol altında olduğu yönünde olsa da yatırımcıların bu durumu yakından takip ettiği aşikar. Peki, bu durumda Bitcoin fiyatı nasıl etkilenir?

ABD Bankacılık Krizi

Amerika’da öncelikle Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ta yaşanan negatif durumlara şahit olduk ve sonrasında Credit Suisse’da sorunlar yaşandı. Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın kripto dostu bankalar olduğu biliniyordu ve dolayısıyla bu iki bankanın iflası kripto paralarda düşüşleri tetikledi. Ancak bankalar nezdinde olan sorunlar, kripto paralara olan ilgiyi artıyor da olabilir. Bu durum bazı uzman isimlere göre orta ve uzun vadede kurumsal yatırımcı desteği ile de kanıtlanabilir.

Bunlara ek olarak Bitcoinhaber.net adlı kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi deVere Group’un CEO’su Nigel Green, bu durumun Bitcoin ve kripto para birimlerine olan ilgiyi artırabileceğini gösteriyor. Çünkü Green’e göre, bankacılık krizi, küresel yatırımcıların güvenli liman, alternatif para birimleri arayışıyla dünyanın en büyük kripto para birimi için bir sıçrama tahtası görevi gördü. Her ne kadar haberler ilk ortaya çıktığında bir düşüş yaşanmış olsa da hemen sonrasında Bitcoin’in 28.000 dolar üzerine çıktığına şahit olduk. Şu anda ise Bitcoin 27.500 dolar seviyesinde işlem görüyor.

FED ve Powell Açıklamaları

Bu önemli olayların ardından FED ve Powell açıklamaları bir nebze fiyatları aşağı çekti. Ancak grafiklere göre Bitcoin, FED ve Powell açıklamalarına karşı bağışıklık kazanıyor olabilir. FED açıklamaları öncesinde 28.800 dolar üzerini gören lider kripto para birimi Bitcoin, sonrasında yaşadığı düşüşte 26.500 dolar seviyelerine geriledi ve hemen toparlandı.

Bu noktada özellikle düzenleyicilerden gelecek açıklamalar, Bitcoin ödül yarılanması ve ayı sezonunun sonuna gelindiğinin düşüncesi ile Bitcoin’de analistler yukarı yönlü hamleler bekliyor.

Ancak piyasada ortaya çıkabilecek beklenmedik bir gelişmenin fiyatları yeniden aşağı çekebileceği de unutulmamalı. Böyle bir durum olması halinde analistlere göre BTC 18.000 dolara kadar gerileyebilir ve ciddi bir düşüş kaydedebilir. Dolayısıyla şu anda biraz sakın kalmak, piyasayı takip etmek ve hype’a kapılmamak faydalı olabilir.