Bakan Murat Kurum, Trabzon'da eylem planını açıklıyor / CANLI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’da yapılan, “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” toplantısına katıldı.

Bakan Murat Kurum, Trabzon'da eylem planını açıklıyor / CANLI

61SAAT HABER SERVİSİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı’nı açıklama için Trabzon’da geldi.

Bakan Kurum’un açıklamaları 61saat.com’da canlı olarak yayınlanıyor.

Ramada Otel’de düzenlenen toplantıya Bakan Kurum’un yanı sıra, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı kamu kurumlarının üst düzey müdürleri, bölge belediye başkanları ve ilgililer katıldı. 
Toplantı ilk olarak ‘İklim Değişikliği’ konulu bir videonun gösterinin ile başlarken ardından konuşmalara geçildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetim Genel Müdürü Muhammet Ecel, kısa bir konuşma yaptı. Ecel’in ardından kürsüye AK Parti Trabzon Milletvekili ve Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta geldi. Balta, “İklim değişikliğinin, iklimin doğal değişkenlerinin yanında okyanusların ve atmosferin ısınmasıyla birlikte dünya bu iklim değişikliğinden etkilenmekte. 

EN AZ ZARARLA CAN KAYBI OLMADAN.. 
Yaklaşık 1 ay içinde Araklımızda nelerin yaşandığını, doğal afet neticesinde sel neticesinde neler yaşandığına hep birlikte şahit olduk Önlemler allıyoruz ama yeterli değil. 10 canımızı kaybettik. Maddi hasarlar düzeltiliyor ama canlarımız geri gelmiyor. Bizim burada ne yapmamız lazım, dünya gelişmiş ülkeler önce kirlettiler şimdi temizlemeye çalışıyorlar. Zengin oldular temizlemeye çalışıyorlar. Bizlerde diyoruz ki Türkiye’de bu konuyla alakalı çalışmalar yapmamız lazım. En az zararla, can kaybı olmadan bedelini ödemek için çalışmalar yapmamız lazım. 
Çarpık Kentleşme dedik. Geçmişte yaşlılarımız bahseder. İlk defa böyle sel oldu. Ani ısınma sonra yağışla daha öne yaptığımız menfezler suları taşımaz oldu. Şehir merkezlerinde yaptığımız, aldığımız önlemler artık bu suları taşımamaya başladı. Ani baskınlarla beraber, ani yağışlarla beraber bu işler artınca bu tür olumsuz olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bir stratejik planla gelecekteki riskleri azaltmak için önlemler almalıyız” dedi. 
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, “bize çok acılar yarattı sel felaketleri heyelanlar. Türkülere ağıtlara konu oldu. İnşallah bu eylem planıyla bundan sonra ki süreçte bu acıları üzüntüleri yaşatmama adına çok güzel sonuçları olacağına inanıyorum” dedi. 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYA GÜNDEMİNDE.. 
Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planını açıklamak üzere kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, iklim değişikliğinin son dönemde dünyada en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını söyledi. 
Bakan Kurum, iklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkilerine dikkat çekerek, “Eğer tedbir almazsak bu yüzyılın sonunda ortalama sıcaklıklar 4 ila 6 derece artacak. Denizlerimizde su seviyesinin 5 metre yükselmesi ön görülüyor. Bu kötü senaryo gerçekleşirse bir çok adanın sular altında kalması, pek çok yerel kültürümüzün yok olması ve buna bağlı olarak iklim göçlerinin olması ön görülüyor. 
Dünyada yaşayan nüfusun 3’de 1’i küresel ısınmadan etkilenecek. Tarım için uygun alanların miktarı azalacak, kıtlık kuraklık baş gösterecek. Sel fırtına, tayfun gibi doğal afetlerin sayısı şiddeti artacak. Tatlı su kaynakları ile ilgili sıkıntılarımız artacak. Tüm canlılar için dünya yaşanması zor bir yer haline gelecek” dedi.

DENİZ ÇAYIRLARI YOK OLUYOR
Bakan Kurum, sözlerine şu şekilde devam etti: 
“Özellikle, Türkiye ciddi tehdit altında. Çünkü ülkemiz iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında olan Akdeniz Havzası’nda yer alıyor. Son yıllarda bu iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını hep birlikte yaşamaya başladık.  Kıyılarımızdaki ölçümler, deniz seviyesinin yıllık 6 mm civarında yükseldiğini gösteriyor. Deniz suyu sıcaklığımız da arttı, bu artışa bağlı olarak şiddetli ve sık yağışlar meydana geldi.
İnsanlar için önemli oksijen kaynaklarından olan deniz çayırları yok oluyor. Akdeniz çölleşiyor. Bu süreçte, Tropikal canlı türleri Kızıldeniz üzerinden kıyılarımıza geliyor. Daha önce ülkemizin sahillerinde bulunmayan, görselde de görmüş olduğumuz balon balığı, aslan balığı gibi istilacı tür balıklara rastlar hale geldik. Bu tür balıklar, denizlerimizdeki balık çeşitliliğini de tehdit etmeye başladı.
Yine, ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızda küresel ısınmaya bağlı olarak yangın riski artıyor. İklim değişikliği ekonomiye de zarar veriyor ve tedarik zincirini bozuyor.
Sadece kıyı kesimlerimiz değil, İç bölgelerimizde de iklim değişikliğini hissedeceğiz. İç Anadolu bölgemizde 2100 yılına kadar gereken önlemler alınmazsa, kuraklık artacak ve tarım ürünü çeşitliliği azalacaktır” 

PLASTİK POŞET KULLANIMI YÜZDE 78 AZALDI

Plastik poşet kullanımı ile ilgili bilgiler paylaşan Bakan Kurum, “Türkiye’deki beş büyük market zincirinin verilerine göre, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 2 Milyar 54 Milyon olan poşet sarfiyatını bu yıl 464 milyona düşürdük. Buna göre, Plastik poşet kullanımında  yüzde %78 azalma görüldü. İllerimizde ve hatta ilçelerimizde Millet Bahçeleri yapıyoruz. 2023 yılına kadar 81 ilde 81 milyon metre karelik alanda millet bahçeleri inşa edeceğiz. Böylece, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metre kareye çıkarmış olacağız. Millet Bahçelerimizin içinde ve diğer alanlarda sera gazı emisyonunu azaltmak için Bisiklet Yolları da inşa ediyoruz” dedi.

ÖNCELİK KARADENİZ'E VERİLDİ
Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planını aktaran Bakan Kurum, “ İklim değişikliği aynı zamanda bir kalkınma meselesidir.  11. Kalkınma Planımızda da iklim değişikliği ile ilgili mücadeleye yer verildi. Devlet olarak, iklim değişikliğinin ülkemizdeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek için tüm kurum ve kuruluşlarımız, Bakanlıklarımız, Sivil Toplum Örgütlerimiz, üniversitelerimiz bu konuda çok daha etkin rol alacaktır.

Bizde Bakanlık olarak, 7 bölgemiz için ayrı ayrı İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlayacağız.

-    Deniz suyu sıcaklığının son 40 yılın en yüksek seviyesinde gözlenmesi
-    Buna bağlı olarak yağışların artması, 
-    Bölgenin engebeli yapısı nedeniyle afet riskinin artması,
-    Can ve mal kaybı yaşanmasından dolayı önceliği Karadeniz Bölgemize verdik. 

Bugün Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planını açıklıyoruz. 

İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla birlikte İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini önlemek ve bir dizi tedbirler almak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor. 

Bu noktada en son Trabzon’da yaşadığımız sel felaketinden sonra bölgede çok hızlı bir şekilde, derelerin ve o dere yataklarında bulunan binaların taşınması sürecini başlattık” dedi. 

15 MADDELİK EYLEM PLANI

Bakan kurum, Karadeniz Bölgesi için 15 maddelik eylem planını şu şekilde açıkladı: 

“Başta Rize, Trabzon, Ordu, Samsun, Giresun ve Artvin illerimizi kapsayan 15 maddelik Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planımızı ve bölgemizde alacağımız tedbirleri şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum:

MEKANSAL PLANLAR

1. Mekânsal strateji planı ve bütün ölçeklerdeki mekânsal planlar iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak hazırlanacaktır. Bölgeye ait Mekânsal strateji planları çerçevesinde alt ölçekli planları revize edeceğiz. Bu revize işlemi biter bitmez de bahsedilen 6 ilimizdeki belediyelerden alt ölçekli planların gözden geçirilmesini isteyeceğiz. Şehirlerin büyüme ön görülerini de dikkate alarak nüfus artışı, şehre göçü dikkate alarak o yerleşim planlarını hazırlıyor olacağız. 

KARADENİZ’DE 19 BİN AKAR, 131 BİN KURU DERE BULUNUYOR

2. Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Artvin ve Samsun illeri öncelikli olmak üzere dere yataklarında yer alan binalar tespit edilecek ki 1 aydır yapılıyor ve uygun alanlar için kamulaştırma ve taşıma süreci planlanacaktır. Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Samsun ve Artvin illerinde öncelikli olarak dere yataklarında yer alan binaların tespit çalışmalarına başladık. Bölgede yaklaşık 19 Bin akar dere, 131 Bin de kuru dere bulunuyor. 6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik.  Temmuz ayı sonuna kadar tüm derelerin taramasını bitireceğiz. 1430 kilometre yol üzerinde de inceleme yaptık. 

ACİL TAŞINMASI GEREKEN 1950 BİNA TESPİTİ YAPILDI

Dere yatağında bulunan ve iklim değişikliği nedeniyle risk altında olan, acil ve öncelikli taşınması gereken 1950 adet bina tespit ettik.

2 BİN AİLE KONUTLARA TAŞINACAK

Riskli bölgelerde yaşayan 2000 aileyi, kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız konutlara taşıyacağız. 
Bundan böyle Karadeniz Bölgemizde dere yatakları ve riskli bölgelerde  kentsel dönüşüm çalışmalarımızı, yeni bir yol haritasıyla başlatıyoruz.

İLK OLARAK TRABZON’DA KONUT İNŞAATINA BAŞLANACAK

İlk olarak, Trabzon Araklı merkezde tespit edilen Özgen  ve Yolgören mahallesinde 200 konutun inşaatına TOKİ Başkanlığımız başlayacak.
Bakanlığımıza bağlı TOKİ Başkanlığımız eliyle bu riskli bölgelerde 2023 yılına kadar 15 Bin konut inşa edeceğiz. Dere yatağında bulunan binaların taşınması sürecinde hiçbir mağduriyet yaşanmayacak. Taşınma ve kira yardımı başta olmak üzere her türlü desteği kardeşlerimize sağlayacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

HEYELAN RİSKİ OLAN ALANLARDA İNŞAA FAALİYETİNE İZİN VERİLMEYECEK

3.Yüksek heyelan riski bulunan bölgelerde yer alan binalar tespit edilerek uygun alanlara taşınacak ve bu bölgelerde inşa faaliyetlerine izin verilmeyecek. 

KÖPRÜLER İNCELEME ALTINA ALINIYOR

4. Yerel yönetimler uhdesindeki ekonomik ömrünü tamamlamış veya yetersiz kesit genişliğine sahip köprülerin önceliklendirme yapılarak kaldırılması için tespit çalışmaları yapılacaktır.
Tespit çalışmalarını yaparken Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığımızla görüşülerek koordinasyon sağlanacaktır. 

KARADENİZ SAHİL YOLU YAĞŞI SULARININ DENİZE GİTMESİNİ ENGELLEMESİ

5.Karadeniz Sahil Yolu’nun yağış sularının denize ulaşmasına engel olan bölümlerinde menfezlerin kapasitesi artırılacaktır.
Karadeniz Sahil Yolu’nun sel sularının denize ulaşmasına engel olan bölümlerinde menfez ve köprülerin kapasitesi ve sayılarının arttırılması için ilgili Bakanlıklarla ortaklaşa işbirliği halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

İklim Değişikliği kaynaklı afetler, köyleri şehirlere bağlayan veya birbirine bağlayan yolları da tahrip etmektedir. Hem bu yolları kullanılamaz hale getirmekte hem de can ve mal kaybına neden olmaktadır. 
Öncelikle 1 yıl içerisinde tüm köy yolları gözden geçirilerek bu yolların tahrip olmasının en büyük nedeni olan  köprü, viyadük gibi yapıların yapılması gerekenleri İller Bankamızla birlikte ilgili belediyelerimizle gerçekleştireceğiz. 

Dere yatakları ve heyelan alanlarındaki mevcut yollar için alternatif yol güzergahları araştırılacak veya bu yollar güçlendirilecek.

KARAYOLLARININ ALT YAPILARI. 

6. Karadeniz Sahil Yolu’nda ve risk altında olan karayollarının altyapısının belli noktalarında ani oluşan taşkınların denize iletilmesini sağlayan su hatları ve tüneller oluşturulacaktır

DERE YATAKLARININ DOĞAL YAPISI.. 

7. Dere yataklarının doğal yapısının bozulmaması için bölgede faaliyet gösteren tesislerde denetimler sıklaştırılacak.
Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde kalan alanlarda Büyükşehir Belediyelerince, İlçe Belediyesi Mücavir Sınırları içerisinde İlçe Belediyelerince, diğer alanlarda ise İl Özel İdarelerince, Bakanlığımız İl Müdürlükleri ile koordineli olarak dere yataklarından kontrolsüz malzeme alınmaması ve hafriyat dökülmemesi için gerekli önlemlerin alınması için denetimleri sıklaştırıyoruz.

8. Kamu hizmeti veren binaların aşırı iklim olaylarından daha az etkilenecekleri şekilde kent planlarında yer seçimleri yapılacaktır.
Hastane, okul, sağlık ocağı, kaymakamlık binaları gibi vatandaşlarımıza hizmet veren kamu binalarını  riskli bölgelerden bir an evvel kurtarılma sürecini belediyelerimizle yapacağız. 

9. İklim Değişikliği ve etkileri konusunda yerel yönetimlerle birlikte vatandaşlarımıza düzenli eğitimler verilecektir. 
İklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan sel, taşkın gibi afetlere karşı önlem alınmasını sağlamak ve ortak bilinci yükseltmek için,
Bakanlığımız ve Bakanlığımız dışındaki teknik birimlerce vatandaşlarımıza ve yetkili birimlere eğitimler vereceğiz.

10. Yağış suları ve kanalizasyon suları bu şehirlerde ayrık sistem haline dönüştürülecektir.
Altyapı projelerinde iklim değişikliği önemli bir parametre olarak göz önüne alınacak ve yeni dizayn kriterleri tanımlanacaktır.

11. İçme suyu, atıksu arıtma ve atık depolama gibi kritik altyapı tesislerinin afet risk analizleri yapılacaktır. Bu bölgedeki belediyelerimiz, gerek Bakanlığımız gerekse de ilgili diğer Bakanlıklar ve bunlara bağlı kurum ve kuruluşların görüşlerini alarak, altyapı tesislerinin afet risk analizlerinin hazırlanmasını isteyebilecekler.

ERKEN UYARI SİSTEMİ KURULACAK

12. Doğal afet riski taşıyan alanlarda can ve mal güvenliği açısından erken uyarı sistemleri konusunda ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanacaktır.
Doğal Afet riski olan alanlarda erken uyarı sistemi kurulması için Yerel Yönetimlere de destek olacağız. Yerel Yönetimlere de destek olacağız.

13. Bölgedeki yapılaşmada enerji verimli, iklim duyarlı ve ekolojik özellikli yerel yapı malzemelerinin kullanımı özendirilecek ve yaygınlaştırılması desteklenecektir. Yöresel mimaride enerji verimli, iklim duyarlı ve ekolojik özellikli yerel yapı malzemelerinin kullanımı özendirilecek ve yaygınlaştırılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın taşra teşkilatında kurulacak komisyonlar tarafından yöresel mimariye uygun ve yerel malzeme kullanıldığına karar verilen projelerde, hiçbir vergi, resim, harç ve her hangi bir ad altında bedel alınmaması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması için de çalışmalara başladık. 

14. Bölge genelinde yol yapımında geçirgen materyaller kullanılması teşvik edilecektir.

15. Atıkların dere yataklarında ilave yük oluşturmaması için bölgede atık yönetimi ve sıfır atık uygulamaları yaygınlaştırılacak.

Karadeniz’deki iklim değişikliğine bağlı afetleri azaltmak için yapmış olduğumuz eylem planını Türkiye’mizin tamamı için de uygulayacağız.
Eylem Planlarımızı gerçekleştirirken, vatandaşlarımızla beraber hareket edeceğiz. Amacımız hem ülkemizin geleceğini korumak hem de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır.

Gerekli tedbirleri alırken mağduriyet yaşanmaması konusunda da hassas davranacağız. 
İklim değişikliğiyle mücadele, üzerinde düşünülmesi gereken, etraflıca çalışılması gereken bir meseledir. 

Biz Bakanlık olarak, konunun uluslararası, akademik ve teknik taraflarıyla birlikte, bütün Bakanlıklarımızla ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 
Vatandaşlarımıza da, buradan iklim değişikliğine karşı duyarlı olmaları çağrısında bulunuyorum"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.