banner1034

Bartholomeos, Trabzon'dan Barış istedi Erdoğan'a başarılar diledi

Trabzon'un Maçka İlçesinde Sümela Manastırı'nda bu yıl 5. kez Hristiyan Ortadokslarca yapılan ayinde katılımcılara hitap eden Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ortadoğu'da din ve siyaset adamlarına barış çağrısında bulunurken, Başbakan Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ilgili olarak da “Yoğun ve uzun siyasi yaşantısında halkın oyuyla seçildiği bu yüce makamda başarılı olmasını huzurlarınızda diliyorum” dedi.

Bartholomeos, Trabzon'dan Barış istedi Erdoğan'a başarılar diledi
61SAAT HABER MERKEZİ Hristiyan Ortodokslarca 'Meryem Ana'nın Göğe Yükseliş Günü' olarak kabul edilen 15 Ağustos'ta Trabzon'un Maçka İlçesinde tarihi Sümela Manastırında dün 5. kez ayin yapıldı. 88 yıl aradan sonra ilk defa 2010 yılında yapılmasına izin verilen ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetirken, Türkiye, ABD, Yunanistan ve Rusya'dan da çok sayıda Hristiyan Ortodoks ve din adamı ayini izlemek için Sümela Manastırına akın etti.

AYİNE KATILIM YİNE DÜŞTÜ

Ancak önceki yıllara oranla ayine katılımın düşük olduğu gözlenirken ilahilerle yapılan ayin esnasında katılımcılar da mumlar yakarak dua etti. Bu yıl yoğun sıcak nedeniyle ayine katılınlar bir hayli zorluk yaşarken ayinde katılımcılara seslenen Patrik Bartholomeos, Ortadoğu coğrafyasında yaşanan din savaşları ve Başbakan Erdoğan'ın halkın oyuyla 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi konusuna da değindi.
Hükümetin duyarlılığı ve Trabzonluların sevgisi ile Sümela Manastırında 5. kez ayin yaptıklarını hatırlatan Bartholomeos, “Çok sevgili Karadenizliler, yüce Allah’ın takdiri hükümetimizin duyarlılığı ve siz Trabzonlular’ın sevgisiyle bu yıl beşinci kez Sumela Manastırı’na gelerek senelik ayinimizi yönettik ve hepimizin ortak inancında var olan Hazreti Meryem anamıza dualarımızı ettik” dedi.“SÜMELA'DA İBADET EDEMEMENİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞADIK”

Partrik Bartholomeos, Sümela Manastırı'nda 10 yıllar boyunca dua edememenin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydererken şu şekilde devam etti:
“10 yıllarca bu kutsal mekanda ibadet edememe üzüntüsünü yaşayan bizler ve Ortodoks camiası Sumela’nın bereketini, inayetini, takdislerini başka diyarlarda aradık. Farklı mekanlarda Sumela için yakardık, ağladık, dua ettik, kutsadık ve yaşattık. Bu güzel mekan yüzyıllar boyunca milyonlarca insanın ibadet yeri olmuştur. Sumela adeta bu doğa harikası içinde kendisini korumuş ve bugünleri beklemiştir. Üzülerek tespit ediyoruz ki Sumela’nın kutsallığını, önemini, hatta inancımızı rencide edebileceğini düşünen bazı kişi veya gruplar bu yönde uğraşı içindedir. Tarihi bilgiden, kültür mirası değerlerinden ve insan saygısından yoksun olan bu çevreler Sumela’ya zarar veremeyecekler”

ORTADOĞU'DA YAŞANANLARA DEĞİNDİ

Konuşmasında Ortadoğu'da yaşananlara da değinen Bartholomeos, “Maçka ilçemizin bu nadide zirvesi Türkiyeli.Yunanlı, Rus, Ukraynalı, Polonyalı, Gürcü ve milyonlarca Ortodoks’un dualarını birleştirmektedir. Kilise atalarımız, zor şartlarda kendi inançlarını koruyabilmişlerdir. Bugün de yüz binlerce Hıristiyan benzer şartlar yaşamaktadır. Ortadoğu’da ve Afrika’da her gün daha da artan din ve mezhep kavgaları insanlığı tedirgin etmektedir. Ekonomik konularda çareler üretebilen insanlık, maalesef sosyal, din ve inanç konularında başarılı olamamaktadır. Bu kutsal mekandan tüm siyasi taraflara ve özellikle din adına temsil gücü olan önder ve yöneticilere çağrıda bulunuyoruz. Gelin dünyamızı ve bu coğrafyayı daha fazla hırpalamayalım. Birbirimizi daha fazla tanıyalım ve sevelim. Fedakarlıklarda bulunalım ve ödünler verelim. Yeter ki genç insanlar, aileler, anneler ve babalar acı çekmesin, ağlamasın. Farklılıkları tanıyalım ve destekleyelim. Bugünkü ayinimizde ayrıca ülkemiz insanları, komşu ülkelerin acı çeken, yerinden edilen, tehdit ve acılar çektirilen halkları için dua ettik. İnşallah dualarımız kabul görür” dedi.BAŞBAKAN ERDOĞAN'I CANDAN KUTLADI

Geçen hafta yapılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın halkın oylarıyla ilk defa seçilen Cumhurbaşkanı olduğuna da konuşmasında değinen Bartholomeos, “Bu hafta devletimizin zirvesinde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. İlk kez halk oyuyla seçilen yeni 12. cumhurbaşkanımız ay sonunda görevlerine başlayacaklardır. Yine 12 yıl sonra yeni bir başbakanımız görev alacaktır. Hep birlikte tarihi süreçlerden geçmekteyiz. Tüm bu gelişmelerin halkımıza hayırlı olmasını dilerim. Bu vesileyle seçilmiş cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendiyi candan kutluyorum. Yoğun ve uzun siyasi yaşantısında halkın oyuyla seçildiği bu yüce makamda başarılı olmasını huzurlarınızda diliyorum.
Görevi sona eren Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül beyefendiye hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor kendisine güzel gelecek temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bartholomeos, konuşmasını şu şekilde bitirdi: “Değerli Maçkalılar, Ekümenik Patrikhanemiz adına yurtdışından gelen ruhaniler ve dostlarımız adına hepinizi yürekten selamlıyorum. Misafirperverliğiniz için minnet duygularımızı ifade ediyorum. İnşallah seneye 15 Ağustos’ta buluşmak üzere sağlık ve afiyetler temenni ediyoruz”

Ayin öncesind Manastıra giden yolun bir bölümünü yürüyerek giden Patrik Bartholomeos, burada her yıl olduğu gibi kendisini karşılayan kemençecilere de 50'şer lira verdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510