Başkan Murat Zorluoğlu, Trabzon'da son gelişmeleri 61saat'e anlattı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon'da yaşanan son gelişmeleri 61saat'e anlattı. Başkan Zorluoğlu bu akşam 17.30'da Gündem Özel programında Erhan Esaspehlivan'ın sorularını yanıtladı.

Başkan Murat Zorluoğlu, Trabzon'da son gelişmeleri 61saat'e anlattı
banner1844

Çin’den başlayarak tüm dünyada 2,5 Milyon kişiye bulaşan Koronavirüs, Trabzon dahil 31 İlde 4 günlük Sokağa Çıkma Kısıtlaması uygulanırken son gelişmeleri Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorloğlu, 61saat canlı yayınında açıkladı.

Başkan Murat Zorluoğlu’nun canlı yayına katılmadan önce 61saat.com imtiyaz sahibi Erhan Esaspehlivan, Trabzon’da ki son durumu okurlara aktardı. 

160 KİŞİ TABURCU OLDU

Trabzon’da salgının başladığı günden beri taburcu olanların sayısını 160 olarak veren Esaspehlivan, “Dün itibariyle Trabzon’da pozitif vaka sayısı 260’tı. Trabzon’da yatan hasta sayımız 100’ün altına düştü. Koronvirüs nedeniyle testi pozitif çıkan 260 hastadan, 160’ı iyileşerek taburcu oldu. 16’sı vefat etti. Şu anda testi pozitif çıkan tedavi olan vaka sayısı 80 - 90 arasında” dedi. 

45 - 50 MİLYONLUK ZARAR

Trabzon’da balık fabrikasında çıkan yangın sonrasında 45 - 50 milyonluk zarar olduğunu ifade eden Esaspehlivan, “İstanbul’dan bir sigorta firmasına, fabrika sigortalı. Önceki gün İstanbul’dan gelen sigorta şirketi yetkilileri raporu tuttular. Bu rapora göre de ödeme yapılacak” dedi. 

TRABZON'A RENK GELDİĞİNİ İLETİYORLAR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Erhan Esaspehlivan'ın sorularını yanıtlarken 23 Nisan çalışmaları ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Gelişmiş sağlık altyapılarımız, fedakarca özveriyle çalışan sağlık ordumuz, sağlık çalışanlarımız bu başarının arkasında ana faktörler. Şehir hastanelerini eleştirenlerin bugün bu hastanelerin ne derece önemli olduğunu fark ettiklerini görüyoruz. Biz de alınan tedbirler kararları alanda en iyi şekilde uygulama noktasında gayreti gösteriyoruz. Kendi ilçe belediyelerimizle de koordinasyon içinde çok önemli çalışmalar yapıyoruz. 23 Nisan çok önemli bir gün. TBMM’nin kuruluşu bir çırpıda ağzımızdan çıkıyor ama hangi şartlarda meclisin toplandığını iyi biliyoruz. Biz Trabzon’da Korona nedeniyle insanların sokağa çıkamadığı bir günde Büyükşehir Belediyesi olarak diğer ilçe belediyelerimizle iş birliğinde halkımıza, çocuklarımıza bayramı götürmeye çalıştık. Hakikaten çok güzel görüntüler bize ulaştı. Şu anda bile Çukurçayır ve Erdoğdu’da 23 Nisan ile ilgili hazırladığımız ekibin gösterileri devam ediyor. Akşam kararana kadar devam edin dedim. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. İnsanlar Trabzon’a renk geldiğini, kendilerini mutlu ettiğini, çocukların bundan memnuniyet duyduğunu bize iletiyorlar."

22 BİN KOLİ - 50 BİN MASKE DAĞITTIK

Zorluoğu, şöyle devam etti: "Çocuklar eğlensin diye bir takım özel kostümlü, çalışanlar hizmet etti. Yine bizim bando ekibimiz, çocuk şarkılarını öne çıkararak renk kattı. Dün de ilçelere gittik. Ahmet Metin Genç ile her konuda olduğu gibi 23 Nisan hazırlıklarında birlikteydik. İmkanlarımızı birleştirdik, elbette kutlamalarda Ortahisar Belediye Başkanımız ve ekibinin ciddi payı vardır. Ramazan esasında yardımlaşma demek. Sabır, dayanışma, hoşgörü demek. Biz de Büyükşehir olarak bu kavramlar içerisinde Ramazan’a yaklaşıyoruz. Bu sene Ramazan’ı daha hassas yapan Kovid-19 salgını var. İşini kabeden geliri azalan insanlarımız var. Biz bu süreçten zarar gören değerli hemşerilerimize karınca kararınca destek olmak için böyle bir yardım kolisi yaptık. 10 bin paket gıda ve hijyen paketi olmak üzere.. Bunu 2 bin daha arttırıyoruz. 12 bin pakete çıkartıyoruz. 
Bu tamamen Büyükşehir Belediyesinin imkanları ile sağlanan yardıdır. Devletimize Cumhurbaşkanımıza hükümetimize müteşekkiriz. Halkımıza yaraşır paket hazırlamaya gayret gösterdik. İçerisine kahve, çikolata da koyduk. Vatandaşlarımızın ağzı tatlansın diye. Hijyen paketlerine maske de koyduk. 50 - 60 bin maske de dağıtmış oluyoruz. 12 ilçelerin tamamına ulaşmaya çalışıyoruz. 3 bin 500’ün üzerinde aileye 61 Kart veriyoruz. Anlaşmalı olduğumuz marketten alışveriş yapıyorlar. 
Bu sene yeni birşey daha başlattık. Sıcak yemek dağıtımı. Bugün itibariyle başladık. Hedefimiz 2 bin aileye Ramazan ayı boyunca sıcak yemek, bol kepçe olmak kaydıyla dağıtmak. Bunun hazırlıklarını yaptık. Bugün bunun dağıtımına başladık."

ONLİNE PLATFORM KURUYORUZ

Zorluoğlu, "Maske konusunda önemli çalışmalar yaptık. Valiliğimiz, Ortahisar Halk Eğitim Merkeziyle makine ve malzemeleri biz aldık. Yeri ve personeli onlar tesis etti. Şu anda 6 bin üretiyoruz ama 10 bine çıkmayı hedefliyoruz. Onu dağıtıyoruz. Elbette biz önceden temin ettik. Biraz ihtiyatlı davrandık. Bu biraz öngörü. Bu sürecin nereye gideceğini hesap ederek çok erken zamanda maske temin ettik. Birçok kurum bunu yapamadı ama çalışma yaptık. 250 bin civarında maske dağıttık. Belediyelere 70 bine yakın maske verdik. Diğer kurumlara aynı şekilde. Pazar yerlerinde, otobüslerde, dolmuşlarda buralarda da ciddi şekilde dağıttık. Devletimiz de gereken çalışmaları yaptı. Ben maske konusunda önümüzdeki günlerde bir sorun kalmayacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımız kendi belediyeleri, kendi evleri. Buyursunlar müracaat edebilirler. Online platform kuruyoruz. İyilik platformu gibi. Gönüllü olarak da çalışanların müracaat edeceği platform oluşturuyoruz. Vatandaşlarımız büyükşehir açık. Oraya telefon ve WhatsApp üzerinden ulaşabilirler. Biz ulaşırız vatandaşımıza" dedi.

BU DÖNEM SABIR DÖNEMİ

Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Merkezi düzeyde İçişleri Bakanlığımız genelgeleri hazırlayıp gönderiyor. Alanda bizler genelgeleri uygulamakla mükellefiz. Çay konusunda alınan karar ortak 4 vali açıkladı. Kaymakamlıklar, valilikler çayların toplanması konusunda gereken tedbirleri alıyor. Çaylar topanacak, satılacak sahiplerine bu paralar verilecek. Bunun mekanizması kuruluyor. İstanbul’dan, diğer Büyükşehirlerden gelişler kısıtlandı. Özel sebepler harici müsaade edilmiyor. İnsanları seyahat özgürlüğünün kısıtlanması, zorlaştırılması, cenazelerini bile İstanbul’dan alıp gelemiyorlar. 
Bunu normal görmek azım. Bu dönem sabır dönemi. Burada insanlarımızı sabırlı olması lazım. Konulan kurallar bu belanın def edilmesi içindir."

MEYDAN DÜZENLEMESİ
Zorluoğlu, "Meydan bizim kalbimiz. Trabzon’un bugüne kadar bundan sonra da uzun yıllar kalbi olmaya devam edecek. Orada bir cephe sağlıklaştırma çalışması balattık. Şu anda birkaç tane binayı da açtık. Diğer yerlerde çalışıyoruz. Biz şu anda da çalışıyoruz. Ben çok güzel olacağını düşünüyorum. İlk etapta o ilk başta ki binanı rengi konusunda eleştiriler geldi. Bizim hedefimiz tescilli binalar öne çıksın. Meydan tarihi kimliği ile ön planda görünsün arzu ediyoruz. O çalışma devam ediyor. Süratle çalışıyor. Meydan’da geçtiğimiz yıllarda güzel düzenlemeler yapıldı. O zamandan bu zamana eskidi bazı yerlerin değişmesi gerekiyor. Oraya da dokunalım dedik. Yaya geçişlerini düzeltiyoruz. O oturakları tamamen kaldırdık onları değiştiriyoruz. Bir taraftan işe yaramayan şemsiye olanları kaydırdık. Peyzaj talimatı verdim. Tuvaleti değiştirdik. Geçen Çevre ve Şehircilik Bakanımız o da sordu. Meydan’da ne yapıyorsunuz. Ona da yaptığımızı söyledim. İstiyorum insanlar bu korona sonrası meydana geldiklerinde Avrupa’da gördükleri şehirler gibi nezih, önlerine baktıklarında değil kafalarını kaldırdıklarında da güzel bir görüntü olsun" diye konuştu.

MARAŞ VE KUNDURACILAR
Zorluoğlu: "Ben de isterim bir akşamda gireyim bitireyim. Bizim önümüzde su projesi var. Biz Ortahisar’ın içinde 500 km’lik içme suyu hattı döşeyeceğiz. İhalesi yapıldı, İşe de başlandı. Şantiye kuruluyor. Trabzon’un içme suyu hattı değişikliği ile beraber Uzunsokak, Maraş, Kunduracıların değerlendirilmesi gerekir. Şimdi biz orayı yaparız bir ay sonra bir daha gelir..."

ŞEHİRDE SÜREKLİ ŞAMTİYE HALİ... 
"Bu büyük bir proje. Altyapı projesi. Elbette gönül isterdi ki bende yeni seçiliş belediye başkanı olarak içme suyu problemi olmasın. Ortahisar’da içme suyu boruları değinmek zorunda. Ekonomik ömrünü tamamladı sağlık açısından sıkıntı olabilir. Hiçbir belediye başkanı yerin altına yatırım yapmak istemez. İçme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon yapmak istemez. Ama bizim şehrin en önemlileri bunlar. 
Biz, telekom, kanalizasyon eksiklikleri, elektrik ve doğalgaz meselesini bununla birlikte çözmek istiyoruz. Trabzon’da içme suyu tamamlandığında kanalizasyon, yağmur suyu, doğalgaz, elektrik ve telekomonikasyon hatları tamamlanmış olacak. Bütün bu kurumlarla iş birliği içinde yürütüyoruz. 
2 - 3 sene içinde tamamlandığında Trabzon’un 50 yıl içme suyu anlamında bir ihtiyacı kalmayacak." 

ORHAN KARALULLUKÇU ALTYAPIYA ÖNEM VERDİ SEÇİMİ KAYBETTİ
"Orhan Karakulukçu hatırlanıyor ama birçok belediye başkanı hatırlanmıyor. Bu yaptığı altyapı yatırımları ile ilgili. Birkaç sene insanlar bundan rahatsızlanıp tepki gösteriyor ama aradan zaman geçtikten sonra hakkını teslim ediyorlar. Böyle bir siyasi risk görmüyorum. Vatandaşımıza bunu anlatırız. Şimdi eksiki gibi değil birçok iletişim kanalları var. 
Biz bu büyük projeyle Maraş Caddesini, Uzunsokak ve Kunduracıları değerlendireceğiz. Onların tabanlarında düzenleme yapacağız. Oralarda da cephe sağlıklaştırması yapacağız. Uzunsokak Kunduracılar ve Maraş’ı tabela kirliliğinden kurtaracağız." 

MARAŞ CADDESİ TRAFİĞE KAPANACAK MI? 
"En nihayetinde Maraş Cadesinin trafiğe kapatılacağı muhakkak gibi duruyor. Lafı evelemeye, gevelemeye gerek yok. Trabzon’un büyük yol projeleri, ulaşım projeleri var. Dün Kanuni Bulvarının Erdoğdu’ya kadar olan kısmını açtık. Çok güzel bir yol oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz. Bir önce ki ulaştırma bakanımız Cahit Turhan’a müteşekkiriz. 
Bir taraftan o yol yapılıyor. Boztepe’ye bağlanıyor, Çukurçayır oradan da aşağı. Bir taraftan da bizim mücadelemiz ve Sayın Milletvekillerimizin verdiği destekle Karayolları çok büyük 2 projeyi dahil etti. Bunun bir tanesi Maçka’dan gelen yolun sahile bağlanması. Değirmendere’de yeni kavşakla sahile bağlanması. Trabzon’un yıllardır konuştuğu bir türlü başaramadığı bir şey. Bize nasip oldu. 
Ço çalışma başladı ama o çalışanı esas önemi orada Değirmendere’den Boztepe’ye, Çukurçayır’a yapılacak yol bağlantısı. Akçaabat’tan gelen bir kişi Kanuni Bulvarı üzerinden Maçka yoluna, Değirmendere’ye ve doğuya doğru gidebilecek. Değirmendere’den gelen biri Boztepe’ye çıkmak için Meydan'a gelmek zorunda kalmayacak. 
Bu yol tamamlandığında Meydan ve Tanjant rahatlamış olacak."

RAYLI SİSTEMİN DURUMU?
"Toplu ulaşım çok önemli. Bizim şu anda toplu ulaşım sistemizini çok da iyi bir sistem olduğunu, Trabzon için söylememiz mümkün değil. Dolmuş modernizasyonu ile ilgili kararlarımızı aldık. Korona, belki 5 - 20 gün uzatabilir hikayesini ama neticesinde dolmuşların modernizasyonu işini Elhamdülillah yaptık. Kendi otobüslerimiz ide modernize ediyoruz. 20 tane otobüs aldık, bu sene 10 tane daha almayı düşünüyoruz. Vatandaşların istediği hafif raylı sistem Trabzon’a gelir mi? Bu büyük proje. Trabzon’da uzun yıllardır konuşulan hatta kısmen projelendirilen iş. Ekonomik imkanlarla bağlantılı. Ulaştırma Bakanımızla konuştuk. Yeni bakanımızla da görüşmemizde ilk getireceğimiz hususlardan biri. Bir taraftan Güney’den gelecek, Gümüşhane - Bayburt’tan gelecek tren.. 
Fizibilite önemlidir. Bir yatırım her yere yapılabilir ama bu yatırımı gerçekten maliyeti ile ortaya çıkarcağı faydayı tartmak zorundasınız. Ben şunu söyleyeyim. Bir taftan devletin Gümüşhane - Bayburt’tan getireceği devlet demiryolu ile uğraşıyoruz. Bu da bizim için çok önemli. Bu önce Güney’den gelecek ama Doğu - Batıya dağıtılacak. Gelecek Trabzon’da durmayacak. 
Doğuya - Batıya yayılacak." 

NOSTALJİK TRAMVAY
"Ama diğer taraftan şehir mobilyası gibi, nostaljik tramvay gibi bir şey de Maraş Caddesi için hazırladığımız projede hazırladığımız alternatif projelerden biri de odur. Moloz tarafından buraya merkeze taşıyacak bir ringi gibi düşünülebilir. Bunu öneren birkaç arkadaşımı daha oldu bunların hepsi masada.."

KANUNU BULVARI AYNI HIZINDA GİDİYOR MU? 
"Türkiye’de ekonomik problem nedeniyle kamu yatırımlarının bir bölümü iptal oldu bir bölümü yavaşladı. Ama Türkiye’de süratle devam eden yatırımlardan biri de Kanuni Bulvarıdır."

23 NİSAN’DA NELER YAPARDI? ANISI.. 
"Ben köyde okula başladım. Çaykara’da, 3 sınıflı okulumuz vardı. Hatırladığım bizi orada 3 tane çok önemli böyle iple çekerek beklediğimiz günlerimiz vardı. Bunlardan bir tanesi Çaykara’nın kurtuluş günüydü.. Çünkü ender Çaykara’ya bizi götürürlerdi. O Kurtuluş Günü Çaykara’ya gittiğimiz senenin birkaç gününden bir tanesidir. Bir tanesi de okulumuzdaki törenler. Bilhassa 23 Nisan.. O zamanlar ben şunu hatırlıyorum, komar yaprakları açardı. Okula çiçekle gitmek zorundaydık. Köyde nerede çiçek bulacaksın. Dağlarda, ormanlarda ne bulursak oralarda demet yapardık. O zaman beyaz bir yakalıkla biraz daha ütü yok ama çok da buruşuk olmayan önlükle, biraz daha çamurlu olayan lastikle okuluma giderdik. Buna dikkat ederdik. Tören yapılırdı şiirler okunurdu. Beni çocukken de sesim fena değildi. O zaman öğretmenlerimiz şarkı da okuturlardı. 23 Nisanlar özel günler olarak aklımızda kaldı. 
Meliha öğretmenim sağ şu anda ellerinden öpüyorum."

- TERMİNAL PROJESİ.. 
- Terminal projesi tamamlanmak üzere. Online ortamda tele konferansla, proje üzerinde çalışacağı. Tamamlanmak üzere. Verdiğimiz sözleri iyi bir yerine getirme gayreti içindeyiz. Ekonomik zorluklara rağmen, devam ediyoruz. Her şeye rağmen planlamaları yaptık. Gelirleri hesaplıyoruz, projeleri çalışıyoruz. Vatandaşlarımız şundan emin olsun. Gerek vadettiğimiz Kadın Yaşam Merkezi, Engelliler için Engelsiz Yaşam Akademisi, Otogar gerek diğer Moloz’da ki Pazarkapı Meydanı gibi çalışmalar, Çömlekçi ve diğerleri ki bir kısını başlattık. Sporcu Performans Merkezinin parası geldi ona başlıyoruz. Mezbaha sözü vermiştik. Akçaabat’ta ki yerimiz ihalesi yapıldı, orada büyük bir et Kombinası yapılıyor. Yani bir kısmı başladı, bir kısmının projesi bitmek üzere başlayacak bir kısmı da önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği. O proje kitapçığıda yer alan vadettiğimiz işlerin büyük bölümünü, onlara ilave olarak ortaya çıkan ihtiyaçları yeni projelerle tamamlayacağız.Biz sözümüzü verdik yapabildiğimizin fazlasını yapacağız eksik kaldıklarımıza yapamadık diyeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Taco 8 ay önce

Sahili harfiyat kamyonları ile doldurduğunuz proje icinize sığıyor mu? Bu şehri denizden uzaklaştırmak kötü bir projedir

Avatar
Cemil 8 ay önce

Başkan belediye de 1 aydır kamulaştırma servis ini arıyorum telefon u açan yok

banner1778