BU HASTANEDE KANSIZ, AĞRISIZ TEDAVİ MÜMKÜN

Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde boyun damarı, böbrek damarı ve bacak tıkanmalarının kansız, ağrısız tedavisine başlandı.

BU HASTANEDE KANSIZ, AĞRISIZ TEDAVİ MÜMKÜN
Trabzon Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kullanılan yöntemin hastaları rahatlattığı belirtilerek, "İnme (felç) sık görülen bir hastalıktır. İnme hastalığının altında çoğunlukla beynimizi besleyen damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar yatmaktadır. Beynimizi besleyen iki adet ana damar bulunmaktadır. Bunlar şah damarı olarak bilinen boyun damarları olup, tıp dilinde karotid arter olarak adlandırılmaktadır. Boyun damarlarında meydana gelen darlıkların tedavisi, cerrahi ameliyat ve anjiografik yöntemle uygulanan stent işlemiyle yapılmaktadır. İki tedavide de damarın açık kalma oranı ve süresi birbirine benzemektedir. Boyun damarına stent uygulama işlemi, kalp damarına stent uygulama işlemi ile benzerlik göstermektedir. Kalp damarına stent uygulama işleminde olduğu gibi kasıktan bir iğne yardımıyla işlem yapılmakta ve oradan boyun damarına ulaşılarak önce inme önleyici pıhtı tutucu filtre yerleştirilmekte, sonrasında ise uygun ölçüdeki stent hastaya yerleştirilerek filtre alınmakta ve boyun damarı açılmaktadır. İşlem yaklaşık 30 dakika sürmekte ve hasta 24 saat içinde taburcu edilmektedir. Anjiografik yöntemle stent işlemi, cerrahi ameliyata göre daha kısa sürmekte, hasta daha erken yürümeye başlamakta, daha az hastanede kalmakta ve kan verilmesine gerek olmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

BÖBREK DAMARI HASTALIKLARI HİPERTANSİYONA NEDEN OLUYOR
Böbrek damarı hastalıklarının hipertansiyona neden olan başlıca hastalıklardan olduğu belirtilen açıklamada, "Özellikle üç ve daha fazla sayıda tansiyon ilacı kullanma gereği olan hastalarda böbrek damarı darlığı ihtimali yüksektir. Böbrek damarı darlığı nedeniyle gelişen hipertansiyon ve böbrek yetmezliği tedavisinde, böbrek damarına anjiografik yöntemle stent uygulaması yapılmaktadır. Böbrek damarına stent uygulama işlemi, kalp damarına stent uygulama işlemi gibi kasıktan bir iğne yardımıyla yapılmakta ve işlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir. İşlem sonrası 24 saat içerisinde hasta taburcu edilmektedir. Bacak damarı tıkanıklıkları toplumumuzda sık olarak görülmektedir. Yürüme ile olan bacak ağrısı hastalığın en sık saptanan bulgusudur. İlerleyen dönemlerde bacak damarı tıkanıklığına bağlı olarak bacaklarda yara ve kangren gelişimi olmaktadır. Bacak damarı tıkanıklığının başlıca iki çeşit tedavisi bulunmaktadır. Bunlar cerrahi ameliyat ve anjiyografik yöntemle stent tedavisidir. Anjiyografik yöntemle stent tedavisi ile ameliyatla tedavi arasında, uzun dönem bacak damarının açık kalma oranları benzerdir. Bacak damarına stent uygulama işlemi, kasıktan bir iğne yardımıyla yapılmakta olup işlem süresi ortalama 45 dakika kadardır. Hastalar 24 saat içerisinde taburcu edilmektedir. Anjiyografik yöntemle stent tedavisi, cerrahi ameliyata göre daha kısa sürmekte, hastalar daha erken yürümeye başlamakta, daha az hastanede kalmakta ve kan verilmesine gerek olmamaktadır. Hastanemizde boyun damarı (karotid arter), böbrek damarı (renal arter) ve bacak damarlarına anjiografik yöntemle stent uygulaması, kardiyoloji kliniğinde deneyimli kardiyoloji uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir" denildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498