banner643

Cerrattepe'de ÇED tartışması!

Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan ‘Danıştay ÇED’i iptal etti. Haklılığımız bir kere daha kanıtlandı’ şeklindeki açıklamaya Etibakır Maden İşletmeleri Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş’tan yanıt geldi.

Cerrattepe'de ÇED tartışması!
Artvin Cerattepe maden projesi gündemdeki yerini koruyor. Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan ‘Danıştay ÇED’i iptal etti. Haklılığımız bir kere daha kanıtlandı’ şeklindeki açıklamaya Etibakır Maden İşletmeleri Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş’tan yanıt geldi. Arkadaş, yaptığı yazılı açıklamada, bahse konu edilen ÇED’in geçerliliğinin bulunmadığını, şirket tarafından yeni bir ÇED hazırlanarak gerekli izinlerin alındığını belirterek, şirket olarak her türlü yasal zorunlulukların yerine getirildiğini ve 19 Eylül’de görülecek ÇED davasında hazırladıkları ÇED’in uygunluğu yönünde kararın verilmesini beklediklerini ifade etti.

YORUM KAMUOYUNUN!

Etibakır Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, yayımladığı yazılı açıklamada, Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan ‘Danıştay, Cerattepe için verilen ilk ÇED Raporu’nu iptal etti’ açıklamasına yanıt verdi. Arkadaş, açıklamasında şunları aktardı: “Danıştay tarafından Cerattepe maden projesinin ilk ÇED raporunun iptal edilmesine ilişkin kararı onaması konusunda doğrudur fakat bu ÇED’in iptal edilmesi tüm kamuoyunun ve bizlerin de beklediği bir karardır.

Rize Bölge İdaresi Mahkemesi tarafından ilk ÇED raporuna yapılan itiraz değerlendirilmiş ve ÇED raporunda görülen eksiklikler nedeniyle ÇED’in yürütmesi durdurulmuştur. Şirketimiz alınan bu karar sonrasında yeniden bir ÇED raporu hazırlamış ve ilgili kuruluşların onayı alınmıştır. Onaylanan ÇED’e yeniden dava açılmış ve 19 Eylül 2016 tarihinde Rize Bölge İdare Mahkemesi söz konusu itirazı değerlendirerek karara bağlayacaktır. Durum bu iken kamuoyunu bilinçli olarak yanıltma gayreti içerisine girildiğini üzülerek görmekteyiz.

Geçerliliği kalmamış bir ÇED’e ilişkin Rize Bölge İdare Mahkemesi’nin yeni ÇED’i incelediği gerçeği ortada iken hukuki bir gerekliliği ‘Haklılığımızı Danıştay da gördü’ diyerek yanıltıcı bilgilerin kamuoyuna sunulmasını halkımızın yorumlarına bırakıyoruz. Defalarca panel ve bilgilendirme toplantıları yapmak üzere çağrıda bulunduğumuz ilgili derneğin bu çağrılarımıza yanıt vermemesinin yanı sıra bilgilendirme amaçlı yapılan toplantıları da boykot ettirme gayretleri gerçeği tüm kamuoyunca bilinirken toplumu yanıltıcı faaliyetlere girilmesini de şirket olarak haklılığımızın bir göstergesi olarak görmekteyiz.”

O ALGI DOĞRU DEĞİL!

Arkadaş, Artvin’in tümüyle madene karşı olduğu algısının yaratılmak istendiğini savunarak, “Artvin halkının tümüyle madene karşı gibi gösterilme gayretlerine karşın şirketimizde iş başvurusunda bulunan 4 bini aşkın Artvinliyi de görmezlikten gelme çabası da göstermektedir ki burada asıl amaç çevre değildir. Cerattepe maden projesinde her türlü çevreci önlemlerin alınması, madencilikte gelinen son teknolojinin kullanılacağının temin edilmesi ve de bu projenin Artvin’e sosyal ve ekonomik anlamda büyük faydalar sağlaması gibi gerçekler ortada dururken Artvin kamuoyu hükmü kalmamış bir ÇED’in iptal edilmesini Cerattepe maden projesinde yeni bir durdurma kararı verilmiş gibi aktarma gayretlerinin yorumunu kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ülkemizin yüz akı
Açıklamaya şu ifadelerle devam edildi: “Şirket olarak hazırladığımız yeni ÇED raporuna karşı açılan Rize Bölge İdare Mahkemesi’ndeki davanın ön bilirkişi raporunda da Cerattepe maden projesine ilişkin alınan önlemlerin doğru ve yeterli olduğu beyan edildiği de kamuoyu tarafından bilinmektedir. 19 Eylül 2016 tarihinde Rize Bölge İdare Mahkemesi’nin vereceği kararı tüm kamuoyu gibi şirketimiz de beklemektedir. Rize Bölge İdare Mahkemesi tarafından ÇED’in onayına ilişkin verilebilecek kararın ardından bilinmesini isteriz ki şirketimiz en ileri teknolojileri kullanarak, en doğru yöntemlerle, en çevreci yaklaşımlarla Artvin halkının tedirginliklerinin tamamını gidererek maden projesini gerçekleştirecektir.

Şirketimiz tarafından gerçekleştirilen ülkemizdeki diğer maden projeleri tüm madenciler tarafından ülkemizin yüz akı olarak gösterildiği gibi Artvin Cerattepe projesi de yine ülkemizin yüz akı olacaktır. Ülkemize ciddi anlamda ekonomik katkı ve ilimize de ekonomik, sosyal ve istihdam alanında büyük katkılar sağlayacak projemizin arkasındayız ve projemiz faaliyete geçtiğinde de haklılığımız kamuoyunca görülecektir. Milli sermayemizi yine milli sermaye ile milli ekonomimize katmaktan büyük onur ve gurur duyacağımızı kamuoyuna saygıyla sunarız.” 

Turan Şentürk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner480