Dünya Trabzon'da buluşuyor: 1000'e yakın katılım

27-29 Kasım 2019 tarihlerinde Trabzon’da gerçekleştirilecek olan 4. Uluslarası İpekyolu İşadamları Zirvesiyle ilgili Zorlu Grand Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi. 

Dünya Trabzon'da buluşuyor: 1000'e yakın katılım
banner1727

Toplantıya Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve basın mensupları katıldı. 

Toplantıda açıklamalarda bulunan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu “Bugün burada, 27-29 Kasım tarihleri arasında ilimizde dünyanın pek çok ülkesinden iş insanlarını ağırlayarak gerçekleştireceğimiz 
4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’ne saatler kala, hazırlıklar ve katılım anlamında gelinen son noktayla ilgili paylaşımlarımızı sizler aracılığıyla kamuoyuna aktarmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Değerli arkadaşlar, Kadim İpekyolu güzergâhı, yüksek ticaret potansiyeli sayesinde, geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır. Geçmişten günümüze cazibesini yitirmeyen İpekyolu, aksine günden güne artırdığı namını tüm dünyaya yaymaktadır.  

 Ve bu cazibenin artırdığı pazar payı, güzergâhta bulunan bulunmayan pek çok ülkenin, farklı alanlardaki ticarî faaliyetlerini, ciddi yatırımlarla bu güzergâha kaydırmasını sağlamaktadır. 

Teknolojinin, ulaşım imkânlarının ve iletişimin geldiği nokta itibarıyla da İpekyolu artık, tek hatta sıralanan ülkelerle değil, birbirine güçlü ekonomik ilişkilerle bağlanan farklı kıtalarla anılır hale gelmiştir.
Konunun bizi, yani Trabzon’umuzu yakından ilgilendiren kısmına gelecek olursak, İpekyolu güzergâhına farklı bir hareketlilik, yeni bir heyecan katmak üzere hayata geçirilen “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi, Karadeniz ve Hazar Havzası ülkelerini ticari yatırımlar anlamında daha önceden iyiden iyiye yakınlaştırmıştı. 

Bu projeden ilham alan Hazine ve Maliye Bakanlığımızın koordine ettiği, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız ile Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz işbirliğinde Trabzon’da gerçekleştireceğimiz “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi” de inşallah beklentilerin üzerinde geri dönüşler sağlayacaktır. 

Bakanlıklar düzeyinde; Ticaret Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteklediği zirvemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Vakıfbank, Türk Hava Yolları (THY), Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Trabzon Ticaret Borsası ve TAV gibi büyük ve önemli güçlerin desteğini almaktadır. 

Kıymetli basın mensupları, Organizasyon ile ilgili olarak katılıma dair güncel verileri de paylaşacak olursam; geride kalan süreçte, İpekyolu hinterlandında bulunan ülkelerden Bakan, Kurum temsilcileri ve iş insanları zirvemize davet edilmişti. 

Şu ana kadar davetimize icap edip katılım teyitlerini bildiren 23 ülke bulunduğunu bildirirken,    

Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna-Hersek, Çin, Fas, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kosova,  Makedonya, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Sri-Lanka, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan’ın yetkili isimlerini ve iş insanlarını aramızda göreceğimizi memnuniyetle ifade etmek isterim. 

Saydığımız ülkelerden 700’e yakın katılımcıyı, inşallah Zirvemizde en iyi şekilde ağırlayacak, ilimiz ve ülkemiz adına verimli iş bağlantıları sağlanmış ve güzel hatıralar biriktirmiş olarak uğurlayacağız. 
Değerli arkadaşlar, 28 Kasım 2019 Perşembe günü açılışını yapacağımız Zirvede;

Ticaret Finans Yatırım ve İşbirliği, Taşımacılık ve Lojistik, Kültür ve Turizm sektörlerinde Bakanlıklarımız, uluslararası yatırım ve finans kuruluşlarının üst düzey yetkililerinin sunumları eşliğinde paneller gerçekleştirilecektir.

Misafir ülkelerin; gıda ürünleri ve teknolojileri, inşaat malzemeleri, makine sektörleri başta olmak üzere, ayakkabı, enerji, gemi inşa, kuyumculuk, mobilya, medikal, otomotiv, su ürünleri, tekstil ve turizmin de aralarında bulunduğu pek çok sektörden firmaları, ülkemiz firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecektir. 
Zirvenin ana hedefinin; Türkiye’mizin, bölge ülkeleri ile ilişkilerinin sağlamlaştırılması ve katılımcı ülkeler arasındaki karşılıklı ticaret hacminin artırılması olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. 

Öte yandan bu ve benzeri dev organizasyonların hem şehrimiz hem bölgemiz hem de ülkemizin tanıtımına olduğu kadar, dış ticaretimize de önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. 
Özellikle, Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimize yönelik önemli desteklerinden biri olan “Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi Projesinin” misafir edeceğimiz ülke yetkililerine ve potansiyel yatırımcılara tanıtımı açısından da Zirvemizin önemli bir fırsat olduğunu ifade etmek istiyorum. 

Etkinliğin son gününde, misafirperverliğimizin göstergesi olarak, şehrimizin tarihî ve turistik alanları konuklarımıza tanıtılacak, ayrıca farklı sektörlerden yabancı firma temsilcileri ile bölgedeki sanayicilerimiz de iş ortamlarında bir araya getirilecektir.

Bu vesile ile başta Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak olmak üzere, organizasyonun düzenlenmesinde büyük destekleri bulunan Ticaret Bakanlığımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza hususî şükranlarımızı sunuyor, konuşmamın başında tek tek saydığım tüm destekçilerimize ve şimdiden emeği geçen tüm paydaşlara da teşekkür ediyoruz. 

Birbirinden kıymetli bakanlarımızın da katılımlarıyla onurlandıracağı 4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’nin ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, etkinliğe tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ile firmalarımızın katılımını bekliyoruz.

Daha sonra soru cevap kısmına geçilirken burada en çok katılımın nereden olduğu soruldu. 

Soruyu cevaplandıran Vali Ustaoğlu “15 Bosna, Azerbaycan 12, Çin, Gürcistan ve nispeten de Rusya..” ifadelerini kullandı. 

RUSYA İSTEMİYOR

Rusya’nın katılımınını düşük oluşunun sorulması üzerine Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan “ Ruslar Hazar üzerinden ipekyolunun geçmesini istiyorlar. Çin burada bir yapım sürdürüyor. Biz Çin’in finansman desteğini ülkemize getirmesini istiyoruz.” dedi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan demiryolu ile ilgili gelen soruya da “Ulaştırma bakanlıyla yapılan toplantıdan Sarp’tan Samsun’a kadar oluşturulan haritada bizim savımızın doğru olduğunu düşünüyoruz. oraya girdiğimiz zaman dengelerin Türkiye lehine değişmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. “ dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NURİ CEBİROGLU 11 ay önce

demiryolu seçimden seçime konuşulur kyazı stadyumu gibi 7 seçim geçti akyazı stadyumu bitti demir yolu ise kara tran nezaman gelir kimse bilemez.oyalamaya trabzon halkını salak yerıne koymaya devam edıyorlar.

Avatar
Mahmut 11 ay önce

Demir yolu konusu önemli bu konu için en azından bir çaba sarf edinde Trabzon ticaret ve turizm yönünden kalkınsın birşeyler değişsin artık yatırımlar gelsin halk Batum ve tiflise gidip para harcıyor neden acaba bir düşünün.

Avatar
Davut kazancı 11 ay önce

Konuşmakla olmuyor,millet icraat bekliyor