banner1237

Fındık geldi, ihracat kurtuldu... BÜYÜK DÜŞÜŞ

Doğu Karadeniz Bölgesinde fındık fiyatının yükselmesi ihracatı kurtardı. Fındık fiyatının yükselmesi nedeniyle değer bazında yüzde 1 oranında artış gösteren Doğu Karadeniz ihracatında miktar olarak yüzde 22 oranında bir düşüş yaşandı.

Fındık geldi, ihracat kurtuldu...  BÜYÜK DÜŞÜŞ


61SAAT HABER SERVİSİ - Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından, bölgemizde yapılan ihracat rakamları açıklandı. Ocak - Eylül ayını kapsayan ihracat rakamlarında geçen yıla oranla dikkat çeken bir farklılık göze çarpıyor. DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan tarafından yapılan açıklamada, fındık bazlı olarak ihracatta parasal larak yüzde 1'lik değer artışı yaşandığı ifade edilirken miktar olarak ise yüzde 22'lik bir düşüş yaşandığı kaydedildi. 


FINDIĞIN FİYATI YÜKSELDİ.. İHRACAT ÇIKTI GİBİ GÖRÜNDÜ
İhracatın değer bazında artmasının en önemli etkeni olarak fındık fiyatlarının yüksekliği görülürken miktar bazında düşmesine ise yaş sebze ve meyve ürünlerinin artık eskisi kadar ihraç edilememesine bağlandı.
Gürdoğan, "Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize ve Artvin illerinden 2015 yılının ilk 9 ayında 1.201.428.933 $ tutarında ihracat gerçekleşmiş olup, gerçekleşen ihracatımızda bir önceki yılın aynı dönemine (2014 yılı Ocak-Eylül ayı ihracatı 1.190.925.566 $ olarak gerçekleşmiştir) göre  değer bazında % 1 oranında artış görülmesine rağmen,  miktar bazında % 22 oranında düşüş yaşanmaktadır.

2015 yılı Ocak-Eylül aylarında Bölgemizden gerçekleşen ihracatın iller bazında dağılımı ise;

İl Adı

2014 ($)

Ocak-Eylül

2015 ($)

Ocak-Eylül

Değişim

(%)

Trabzon

890.667.126

999.744.256

12

Rize

239.051.395

151.933.101

-36

Artvin

61.207.045

49.751.576

-19

TOPLAM

1.190.925.566

1.201.428.933

1

olmuştur.

Bölge illerinden Rize ve Artvin ili ihracatlarında yüksek oranlı düşüş görülmekte olup, Trabzon ili ihracatında görülen % 12 oranındaki artışın,  geçtiğimiz sezonda ürün rekolte düşüklüğüne bağlı olarak gelişen fındık ihraç fiyatlarının bir önceki yıla oranla önemli orandaki artışından kaynaklanmaktadır. Oysa ki miktar olarak Trabzon ili ihracatında da %20 oranında düşüş yaşanmaktadır. " ifadelerini kullandı.

YAŞ SEBZE VE MEYVEDE BÜYÜK DÜŞÜŞ
Yaş sebze ve meyve ihracatında yüzde 39'luk bir düşüş olduğunu ifade eden Gürdoğan, şunları kaydetti:
 "Trabzon, Rize ve Artvin illerimizden 2015 yılı Ocak-Eylül ayları ihracatının ürün sıralamasında; bir önceki yıla oranla % 38 artışla 742.578.480 USD tutarında ihracatla Fındık ve Mamulleri birinci sırayı, % 18 düşüşle 200.440.464 USD tutarındaki ihracatla Yaş Meyve Sebze Ürünleri ikinci sırayı ve % 39 düşüşle 111.075.881 USD tutarındaki ihracatla da Madencilik ürünleri üçüncü sırayı almaktadır. Ayrıca bu üç sektör ihracatında miktar olarak düşüş yaşanmıştır"

RUSYA, GÜRCİSTAN'A İHRACATTA BÜYÜK DÜŞÜŞ
Bölgemizden 2015 yılı Ocak-Eylül aylarında 101 değişik ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; Rusya Federasyonu, Almanya, Fransa, Gürcistan ve İtalya olmuştur. Bölgemizin öncelikli pazarlarından olan Rusya Federasyonu’na ve Gürcistan’a yönelik ihracatımızda % 21 oranında  düşüş görülmektedir"

 HÜKÜMET OLUŞUMUNU ZORUNLU KILMAKTA
Yazılı açıklamasına, "Uluslararası piyasalarda yaşanan aşırı hareketlilik, bir çok ihraç pazarımızdaki ekonomik sorunlar her geçen ay ihracatımıza da olumsuz olarak yansımaktadır" şeklinde devam eden Gürdoğan,
"Ülkemiz tarafından her şeyin endekslendiği 1 Kasım 2015 genel seçimlerinden en büyük umudumuz; istikrar ve güven ortamını tesis edecek bir hükümet tablosunun ortaya çıkması ve artık toplumda var olan yüksek gerilim ortamının son bularak    yerini demokrasinin en büyük güzelliği olan uzlaşmaya bırakması ve Ülkemizde ekonomide atılım ve yeni bir başarı hikayesi oluşturacak Hükümetin bir an önce iş başına gelmesidir. Dünyanın bir çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkesinde yaşanan ekonomik daralma yanında, Orta Doğu ekseninde ve hemen yanı başımızdaki bir çok ülkede yaşanan siyasi karışıklıklar, Ülkemizde siyasi istikrar ve güçlü bir Hükümet oluşumunu zorunlu kılmakta ve istikrarı sağlayacak yasaların ivedilikle uygulamaya konulmasını zorunlu kılmaktadır" açıklamasında bulundu.

 İHRACATIN ARTTIRILMASI İÇİN...
Gürdoğan, açıklamasını şu şekilde bitirdi:
"Doğu Karadeniz Bölgesi olarak en önde gelen ihraç pazarlarımızda 2015 yılı başından itibaren ihracatımızın sürekli düşüş trendinde olması Bölge ihracatına da olumsuz olarak yansımaktadır. Bundan dolayı yakın Ülke pazarlarımızdaki payımızı artırmak için Birlik olarak geliştirdiğimiz projeler kapsamında, komşu Ülkelere sürekli heyet ziyaretleri yaparak ihracatımızın arttırılması yönünde çalışmalar başlatılacaktır. Bu kapsamda, öncelikli olarak 9-14 Kasım 2015 tarihlerinde Rusya Federasyonu’nun Bölgemize yakın Kafkasya Federal Bölgesi Cumhuriyetlerinden  Kuzey Osetya ve Çeçenistan’a ticaret heyeti programı düzenlenecek, Yine 7-11 Aralık 2015 tarihleri arasında da Rusya’nın Sverdlovsk Bölgesi Ekaterinburg kentine ticaret heyeti programı düzenlenerek, heyete katılan Bölgemiz iş adamlarını bu Bölgedeki iş adamları ile iş görüşmesi yapma imkanı sağlanacaktır." 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.