Fındık için destek talebi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde oluşturulan Tarım Kurulu’nun Karadeniz Bölge Toplantısı Rize’de yapıldı.

Fındık için destek talebi
Rize Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde yapılan toplantı TOBB Tarım Kurulu Başkanı, Manisa-Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Faruk Aydın yönetimde gerçekleştirildi. 

Toplantıya, TOBB Tarım Kurulu üyeleri, Karadeniz Bölgesi’ndeki illerden Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Ziraat Odaları temsilcileri, akademisyenler ile fındık ve çay sektöründen müteşebbisler katıldı. 

TOBB Tarım Kurulu Başkanı Faruk Aydın, bölge toplantılarının sektörler baz alınarak yapılmaya başlandığını belirterek, “Tarım, dünyanın geleceği. En önemli sektör. Bölgesel bazda yapılan bu toplantılar yarar getirecek. Çünkü, burada ele alınan konular TOBB tarafından değerlendirilecek ve başkanımız tarafından değişik vesilelerle hükümete taşınacaktır. Biz 15 yıl önce pamuk üretirken, bugün ithal eden bir Türkiye istemiyoruz” dedi. 

Faruk Aydın, ülkemizde son günlerde yaşanan terör olaylarını şiddetle ve nefretle kınadıklarını da vurgulayarak şunları söyledi: 

“Bizim için huzur çok önemli. Devletin tüm gücüyle terörizmin üstesinden gelmesini bekliyoruz. Hükümet de, koaliasyonda bir an önce kurulmalı. Halk iradesi bunu istedi. Biz de istiyoruz.” 

Toplantıya ev sahipliği yapan Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan’da Doğu Karadeniz’de çayın en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirterek, çay sektöründe sıkıntılar ve çözülmesi gereken sorunlar bulunduğunu bildirdi. 

Erdoğan şöyle konuştu: 

“Çayla ilgili bir kanun yok. Tasarısını hazırladık. Yıllardır mecliste bekliyor. Kaçak çay girişi ile sektörde sıkıntılar daha da arttı.  Kaçak çay, bırakın Doğu ve Güneydoğu’yu çay üretim bölgesine kadar girmiştir. Çaylık alanların bölünmesi üretime olumsuz etki yapıyor. Sorunlar azalacak yerde artarak devam ediyor.” 

TTB Başkan Yardımcısı Eyyüp Ergan; “Fındıkta destek üretime verilmeli.”

Toplantıda Trabzon Ticaret Borsası’nı temsil eden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyyüp Ergan, fındıktaki sorunların çaya oranla daha az olduğuna dikkat çekerek, “Bunda fındığın büyük oranda ihraç edilmesi ve 2009’dan beri de serbest piyasa şartlarının uygulanması etkili olmuştur. Bugün 3 milyar dolara yaklaşan yıllık ihracatı ile fındığımız önemli bir gelir kaynağımızdır. Ancak fındığa olan talep artarken, üretimin artmadığını görüyoruz. Ana üretim bölgesinde dönümde 80-90 kiloya kadar düşen üretim söz konusudur. Bunu arttırmalıyız” dedi. 

Ergan özetle şöyle konuştu:

“700 bin hektar fındık bahçesi olan Türkiye’nin son 10 yılında, yıllık üretim ortalaması 600 bin ton civarındadır. Oysa Türkiye, 700-800 bin ton fındığı şimdi satabilmektedir. İyi üretir ve istikrarlı bir şekilde pazarlayabilirsek bu 1 milyon tonu bile aşabilir. Ama bunun için önce verim ve kaliteyi arttırmalıyız. Biz bu konuda öncü olduk. Projeler ürettik. Devletin gündemine konuyu taşıdık. Şimdi sıra Devlette. Devlet de önceliğini fındık bahçesine gidenlere, yani üretimi arttıranlara vermelidir. 6 yıldır uygulanan alan bazlı destek artık yerini ürün bazlıya bırakmalıdır.” 

Toplantıda söz alan konuşmacılar fındık, çay ve kivi ile ilgili üretim, ticaret ve tüketim aşamasındaki sorunları dile getirip, çözüm yolları önerilerinde bulundular. 

TOBB Ticaret Borsaları Müdürü Muhibbet Uludoğan’ın da katıldığı Tarım Kurulu Toplantısı’nda çıkan sonuçlar rapor haline getirilerek, TOBB Yönetim Kurulu’na sunulacak. TOBB yönetimi de gereken değerlendirmelerden sonra konularda çalışmalar yaparak, sorunları ilgili yerlere taşıyıp, takip edecek.
Anahtar Kelimeler:
fındık destek talebi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.