İŞKUR Trabzon İl Müdürü Adnan Zengin 61saat'e açıklamalarda bulundu

Trabzon’da hayata geçirdikleri başarılı projelerle her gün bir haneye daha umut olmaya devam eden İşkur Trabzon İl Müdürlüğü’nün son dönem çalışmaları hakkında İl Müdürü Adnan Zengin’nden bilgi aldık.

İŞKUR Trabzon İl Müdürü Adnan Zengin 61saat'e açıklamalarda bulundu

61saat Haber Servisi - Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 7. İstihdam fuarı ile Trabzon’da iş arayanlar ile işverenleri aynı platformda buluşturup, istihdam anlamında yarattığı sinerjiye devam eden İŞKUR Trabzon İl Müdürlüğü, İl Müdür Adnan Zengin aracılığı ile Trabzon'da istihdam hareketleri, nitelik kazanımları ve eğitim programları hakkında ne gibi faaliyetlerde bulundukları 61saat.com'a anlattı. 

Önemli olan sayısal veya niceliksel çoğunluk değil, kalite ve nitelik

Trabzon İşkur olarak 2017 yılında yaptığımız 6. İstihdam fuarına bakarak konuşursak bu yıl yaptığımız 7. İstihdam Fuarı çok verimli geçti. Biz fuarın en azından 2 günlük alan uygulamasından çok memnunuz. Geri bildirimlerinin veya katkılarının da yıl boyunca izleyebileceğimiz veriler olacağını düşünüyoruz.

Geçen sene fuardan aldığımız geri dönüş, sonuç ve neticeleri değerlendirdiğimizde katılımın çok yüksek olduğunu, 15 binin üzerinde bir katılım olduğunu, bu sene de 16 binin üzerinde bir katılım beklediğimizi söyledik. Belki de 20 bine bile çıkabilir. Sayıları netleştirmeye çalışıyoruz ama önemli olan sayısal veya niceliksel çoğunluk değil, sayısal veriler değil. Kalite ve nitelik...

Biz sunu gördük; işverenlerin, yaklaşık 117 firmanın katıldığı bir fuardan bahsediyoruz ve 117 firmanın dışında kalan birçok firmanın olduğunu da biliyoruz. Maalesef fiziki mekan yetersizliğinden dolayı böyle bir sıkıntı yaşadık. Bu da sunu gösteriyor; Trabzon’da ciddi bir kongre ve fuar merkezine ihtiyaç var. Biz İŞKUR olarak yaptığımız fuarlarda bunu hissediyoruz. Keşke olsaydı, yani sadece Trabzon değil bölgedeki diğer firmalar ve de başka bölgelerden genel müdürlük seviyesinde veya genel merkez seviyesinde katılmak isteyen firmalar da vardı. Fiziki mekan yetersizliğinden dolayı kabul edemedik. Kırılanlar üzülenler de oldu olmadı değil.

Fiziki mekan olsa daha büyük katkı olurdu

Bunu fuarımıza rağbetin oldukça yüksek olduğunu anlatmak için söylüyorum. Bu yüksek rağbet şunu gösteriyor; fuardan beklentisi olanlar var… Gerek işverenler gerek iş arayanlar... O zaman biz şunu anlıyoruz, çok doğru bir iş yapmışız istihdam fuarı açmakla. Normalde geleneksel algıda fuar kavramı eğlence amaçlı bir iş gibi görülür ama aslında öyle olmadığı, bütün sektörlerin fuarı önemsediğini gördük. Biz de bu alanı iyi değerlendirdiğimizi düşünüyoruz fizik mekan olsa çok daha büyük katkı olurdu. Geçen sene 2 bin civarında açık iş ile açtığımız fuarda bu sene 2500-3000 arasında bir açık iş aldık. Bu şu anlama geliyor, bütün firmalarımız katılanlarımız ne istediklerini bize deklare ettiler, resmi olarak ilan verdiler, açıkladılar, biz o ilanları alıp tabelalara döküp stantlarının önüne koyduk.

8-10 bin CV (özgeçmişin) takibi yapılacak

Bir firmanın standını ziyaret eden iş arayan arkadaşımız gittiğinde hangi pozisyonda iş aradığını görüyor. Yani bunu şunun için söylüyorum sanal ve hayali bir iş aramıyoruz, bizzat meslek odaklı, çalışanla çalıştıracak kişinin arasında hangi pozisyonunun olduğunu gösteren ilanları standlarında görsel olarak yansıtarak belirtmelerini istedik. Böyle bir fuar konsepti yaptık ve gerçekten de her stand önünde acık iş pozisyonlarının hepsi yazılıydı. Tabi biz iş arayanlar açısından bakarsak büyük bir memnuniyet olduğunu gördük. Çünkü bir sürü insanın standtlarda kendini anlatmaya çalıştığını, ordaki işverenlere yapabileceği işlerin neler olduğunu, özelliklerinin niteliklerinin neler olduğunu anlatmaya çalıştığını ve ona bağlı olarak cv doldurduğunu gördük. Sayıları netleştirmeye çalışıyoruz, kaç tane cv aldığımızı göreceğiz. Ortalama 8-10 bin cv’nin alınacağını düşünüyoruz.

Biz işkur olarak üzerimize düşeni, istihdam edilebilir ne varsa, istihdamın kapsama alanına giren hangi konu etkinlik varsa hepsini değrlendiriyoruz. Şimdi Ramazan geldi, iftar çadırlarında İŞKUR standı açacağız. Şehrin kalabalık yerlerinde İŞKUR’u anlatmaya, devletin teşvik ve istihdam politikalarını göstermeye calısyıoruz. İnsanlara yardımcı olup işe yerleştirmeye calısıyoruz.

İstihdam’da en büyük sıkıntısını cektiğimiz konu nitelikli eleman konusudur. Bu konu da mesleki eğitimle alakalı bir konu. Bu konuyu da vali bey’in başkanlığında yaptığmız İl İstahdam Kurulları’nda değerlendiriyoruz.

Yani Trabzon’un iş gücü piyasasını İŞKUR olarak nasıl domine ederiz, nasıl haretklendiririzin, insanları nasıl işsahibi yaparızın peşindeyiz, bunun da en hit göstergesi bu fuardı.

İnsanlarımız niteliklerini arttırmaya gayret ediyoruz.

Fuarlardan sadece işbaşvurusu almadık. Kurs başvurusu da alıyoruz. Bizim İŞKUR olarak açtığımız meslek edindirme ksurlası var. Bu kurslara gitmesi gerekenleri de o kurslara yönlendiriyoruz nitelik kazansınlar diye. Çünkü bir nitelik sorunu yaşıyoruz, ihtiyaç var. Bu açığı kurslar eliyle düzeltmeye calısıyoruz. Ayrıca işi işbaşında öğrenmek için insanları işbaşında öğretmeye çalıştığımız bir programımız var. Bazı insanların da böyle bir programdan geçmesi gerekiyor. Onun için bireysel danışmanlık dediğimiz bir sistem yürütüyoruz, bütün insanlara bireysel danışmanlık yapıyoruz.

Girişimciliği anlatıyoruz

Girişimcilik diye bir problemimiz var ülke genelinde . İnsanlar iş bulup birinin yanında çalışmaktansa kendi işinin patronu olup yanında adam çalıştırmak istiyorlar. Biz işin bir de bu tarafından da ugraşıyoruz. İnsanları girişimci yapmaya calışıyoruz. Kendisi de işveren olur. Bir anda iş ararken bir bakmışsınız kendi işinizi kurmuşsunuz. Bunun yollarını anlatmaya çalışıyoruz. Özellikle ne gerekiyor, ön şart olarak girişimcilik belgesi girişimcilik kurslarımızdan bahsediyoruz. Potansiyeli olanları bu kurslara yönlendiriyoruz. Dolayısıyla bu bağlamda gençlere rol model olabilecek kişileri getirdik fuara. Microsoft Türkiye direktörü gibi.

Çalışma alışkanlıklarımızı geliştirmemiz gerekiyor

İnsanımız çalışma alışkanlıklarımız geliştirmemiz gerekiyor. Calısmanın bir ibadet olduğunu, alın terinin, helal kazancın kıymetli olduğunu ve bizim kültürümüzün temeli olduğunu bilmemiz lazım. Gençlerimizi cocuklarımızı yetiştirirken, az ya da çok karşılıkla da olsa calısmanın ibadet olduğunu, ayıp bir şey olmadıgını bilmemiz gerekiyor. Bir insanın çocuğunun calısmasının ayıp bir şey olmadıgını, aksine gururlanılacak bir durum oldugunu anlamalıyız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer alireisoğlu 10 ay önce

İşkur il müdürü sayın Adnan Zengin beye trabzon halkı adına deşekkür ederiz müdürlüğe atanandan beri takip etiyorum ve cok iyi işler başaran ilimizdeki ender müdürlerden bir tanesi katkılarından dolayı teşekkür eder başarılar devamını dilerim

banner1122

banner1130